
Střešovický Tatran se bude muset vypořádat s absencí zkušeného obránce Martina Kisugiteho, který obdržel trest za vyloučen ve druhém semifinálovém utkání na půdě Bohemians. Disciplinární komise Českého florbalu (DK) mu vyměřila trest na deset týdnů, který se přenese i do nadcházející sezony. DK rozhodla také v případě Michala Strachoty, který obdržel červenou kartu za zapojení se do potyčky ze střídačky. S útočníkem Karlových Varů řízení nezahájila a ten tak dodatečně trestán nebude, svému celku tedy bude chybět jen v jednom duelu.
Obránce Tatranu byl vyloučen v čase 46:01. Rozhodčí po kontrole Kisugiteho zákroku na Jakuba Pařízka u videa udělili červenou kartu. DK po prostudování případu přihlédla k tomu, že při zákroku došlo ke zranění soupeře, jemuž Kisugite svým počínáním zlomil nos.
Vzhledem k blížícímu se konci sezony v Livesport Superlize rozhodla DK o trestu na deset týdnů, který bude přerušen právě přestávkou mezi sezonami. Kisugite tak nesmí nastoupit v období od 10. 4. 2025 do 27. 4. 2025 a v období od 12. 9. 2025 do 2. 11. 2025 v žádném utkání organizovaném Českým florbalem. Tento trest se nevztahuje na mezinárodní zápasy.
Celé odůvodnění (Martin Kisugite)
DK po prostudování písemných vyjádření rozhodčích, delegáta, hráčů Martina Kisugiteho (ESA logistika Tatran Střešovice) a Jakuba Pařízka (FbŠ Bohemians), trenéra Martina Pánka (ESA logistika Tatran Střešovice), lékařské zprávy Jakuba Pařízka a zhlédnutí videozáznamu z utkání dospěla k následujícímu. V sedmé minutě třetí třetiny Martin Kisugite doběhl s míčem do středu hřiště, odkud přihrál spoluhráči na svou obrannou polovinu a sám pokračoval v běhu směrem na soupeřovu polovinu. Během tohoto pohybu se dostal do kontaktu s bránícím Jakubem Pařízkem a zasáhl jej rukou do obličeje, což mělo za následek pád Jakuba Pařízka na zem. Rozhodčí přerušili hru kvůli ležícímu zraněnému hráči. Po přezkoumání videozáznamu udělili rozhodčí Martinu Kisugitemu Trest do konce utkání. Incident tímto skončil.
V tomto případě zákrok vyplynul z přirozené herní situace, kdy Martin Kisugite zakládal postupný útok. Vybíhal s míčem na střed hřiště, přihrál spoluhráči dozadu a svým pokračujícím pohybem se snažil získat vhodný prostor pro přijetí přihrávky, případně vytvořit prostor pro své spoluhráče. Jakub Pařízek ve stejnou dobu v pozici bránícího hráče zavíral prostor, do kterého Martin Kisugite nabíhal. Pro oba hráče se tak jednalo o přirozenou herní situaci. Bránící hráč v pozici Jakuba Pařízka musí při náběhu podobnému tomu Martina Kisugiteho očekávat možný fyzický kontakt se soupeřem, ale nemůže být připraven na situaci, kdy jej nabíhající hráč zasáhne rukou do obličeje. Z videozáznamu je patrné, že Jakub Pařízek před soubojem neudělal žádný nepřirozený pohyb, který by byl nepředvídatelný pro Martina Kisugiteho, ani nesklonil hlavu. Z pohledu DK si Martin Kisugite musel být vědom, že atakuje Jakuba Pařízka nedovoleně, když měl možnost soupeře při svém náběhu minout nebo vést kontakt takovým způsobem, kdy by došlo pouze k běžnému střetu tělo na tělo. Martin Kisugite však pohyb své ruky nasměroval přímo proti hlavě Jakuba Pařízka, o jehož postavení při svém náběhu věděl. Proto dospěla DK k závěru, že si Martin Kisugite musel být vědom, nebo alespoň nedbal faktu, že svým pohybem rukou zasáhne svého soupeře do hlavy. Takovéto střety mohou být pro hráče zdraví nebezpečné.
V tomto případě došlo ke zranění Jakuba Pařízka, a to konkrétně ke zlomenině nosu, jak vyplývá z lékařské zprávy z Oddělení urgentního příjmu FN Bulovka a ORL ambulance Klaudiánovy nemocnice, kde byl Jakub Pařízek ošetřen. DK považuje charakter zranění, jako je zlomenina nosu, za míru zranění, kterou je třeba klasifikovat dle Sazebníku trestů pro jednotlivce bodu 3. písm. a) II. DŘ jako zákrok se zraněním. Tato klasifikace případu je v projednávaném případě Martina Kisugiteho důležitá z pohledu rozhodování o výši trestu. V případě, že se hráč dopustí zákroku vedoucího k disciplinárnímu potrestání, kdy tento zákrok způsobil zranění soupeři, pak Sazebník trestů pro jednotlivce stanoví rozpětí sazby pro zastavení závodní činnosti pro hráče na 2 až 12 měsíců. Je zde tedy, na rozdíl od zákroků, které nezpůsobí zranění, stanovena minimální výše trestu zastavení závodní činnosti.
Při zvažování výše trestu Martina Kisugiteho přihlédla DK i k polehčujícím okolnostem dle bodu 5.2. DŘ, a to zejména že Martin Kisugite při jednání s DK plně spolupracoval a napomohl tedy svým vyjádřením k objasnění případu. DK dále přihlédla k polehčující okolnosti, že Martin Kisugite nebyl v posledních dvou letech disciplinárně trestán a jeho dosavadní chování se tak dá považovat za řádné. DK rovněž přihlédla k telefonické omluvě Martina Kisugiteho Jakubu Pařízkovi, kterou DK považuje za upřímný projev lítosti Martina Kisugiteho nad jeho jednáním.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, a s ohledem na represivní a zejména pak preventivní charakter, které by mělo rozhodnutí DK dle bodu 1.3. DŘ naplňovat, se v tomto případě rozhodla DK udělit Martinu Kisugitemu trest zastavení závodní činnosti na 10 týdnů, což je trest při spodní hranici možné sazby dle Sazebníku trestů pro jednotlivce, bodu 3. písm. a) II. DŘ.
Vzhledem k faktu, že play-off Livesport Superligy, jehož se Martin Kisugite účastní jako člen ESA logistika Tatran Střešovice, bude ukončeno ke konci dubna, rozhodla DK dle bodu 3.7. písm. c) DŘ o přerušení trestu tak, aby byl vykonán v soutěžním období. Proto z celkové udělené výše trestu na 10 týdnů je část trestu stanovena na období konce sezony 2024/2025. Začátek výkonu zbylé části trestu je stanoven na začátek ligové sezony 2025/2026, aby byl trest reálně vykonán v období, ve kterém Martin Kisugite může v Livesport Superlize nastupovat.
DK zároveň rozhodla dle bodu 3.7. písm. d) DŘ, že po dobu tohoto trestu může Martin Kisugite nastoupit v mezinárodních utkáních. Dle názoru DK nemá být přestupek vzniklý z herní situace, za který je udělován trest při spodní hranici možné sazby, důvodem pro omezení hráče reprezentovat v utkáních na mezinárodní úrovni.