icon-close
Český florbal

Nezapomeňte stáhnout zdarma aplikaci

Nainstalovat

Florbal s respektem: Budování bezpečného prostředí. Český florbal se spojil s Linkou bezpečí

Florbal s respektem | foto: Český florbal

Český florbal navázal spolupráci s Linkou bezpečí a vytvořil speciální manuál, který má především trenérům a trenérkám pomoci s řešením osobních problémů dětí a dospívajících. Vzniklý materiál nabízí informace, jak se zachovat v různých situacích, jak komunikovat a jak poznat příznaky toho, že něco není v pořádku.


Cílem manuálu s názvem Florbal s respektem: Budování bezpečného prostředí je nabídnout základní porozumění týkající se problémů, se kterými se může kdokoliv setkat u svých svěřenců a svěřenkyň, spoluhráčů či spoluhráček.

Každé téma obsahuje klíčové informace a popis varovných signálů, které mohou indikovat, že se s dítětem něco děje. Součástí příručky jsou také konkrétní doporučení, jak s dítětem či dospívajícím, případně s jeho rodiči, o situaci komunikovat. “Uvědomujeme si, že setkávat se s osobními problémy dětí není jednoduché, proto přinášíme obecný návod, jak se v takové situaci zachovat. Každého, kdo pracuje ve florbalu, vnímáme nejen jako ty, kdo vedou děti ke sportovním výkonům, ale také jako ty, kdo se podílejí na rozvoji jejich osobnosti, smyslu pro fair play a kamarádství, dík čemuž si získávají jejich důvěru,” říká hlavní metodik Českého florbalu Jan Třískala.

Právě díky získané důvěře se často děti obracejí se svými starostmi na osoby v nejbližším okolí a touží se svěřit trenérům/kám či svým spoluhráčům/kám s věcmi, které je trápí. “Trenéři a trenérky mohou pozorovat určité signály v chování dítěte. Někdy je těžké rozpoznat, co přesně se děje, protože se může jednat o souběh několika problémů. Ve většině případů však děti svým netypickým chováním reagují na konkrétní situaci nebo událost ve svém životě. Právě proto jsme se spojili s Linkou bezpečí a rozvinuli tento projekt, kterým chceme společně kultivovat prostředí a vzdělávat nejen trenéry a trenérky, ale i kluby, aby mělo co nejvíce lidí zapojených do florbalu povědomí o tom, jak v určitých situacích reagovat, čeho si všímat a kde najít pomoc,” doplňuje Třískala, podle nějž je rovněž cílem šířit osvětu o tom, co Linka bezpečí dělá, aby bylo pro děti i dospělé jednodušší si říct o pomoc.

V rámci spolupráce Linky bezpečí a Českého florbalu se již uskutečnil první webinář, kterého se zúčastnilo 170 trenérů a trenérek, a kde lektorka Andrea Kumstová blíže popsala možné problémy, se kterými se lze u svěřenců a svěřenkyň setkat. Dalším velkým tématem byl nově vzniklý manuál Florbal s respektem, který lektorka rovněž představila a některá témata přiblížila detailněji. Záznam z webináře je možné zhlédnout na youtubovém kanále Český florbal – vzdělávání. V nadcházejícím období se také chystají prezenční akce v jednotlivých regionech a chystá se ucelená kampaň, která bude mít za cíl rozšířit povědomí o novém projektu.

O lince bezpečí

Linka bezpečí pomáhá dětem a studentům, kteří se dostanou do náročné životní situace nebo řeší každodenní starosti a problémy, s kterými si neví rady. Je dostupná pro klienty z celé České republiky, nonstop na telefonním čísle 116 111, ale i na chatu a v e-mailové poradně. Velkou pozornost věnuje prevenci. Její konzultanti jezdí za dětmi do škol a sportovních klubů, natáčí vzdělávací videa, podcasty a blog. Pravidelně se zapojují do odborných a veřejných akcí, které přispívají k rozvoji péče o duševní zdraví dětí a mladistvých. Dbají na vysokou odbornost svých služeb poskytovanou dětem a jejich blízkým.

Nahrávám

Vyhledávání

PŘIHLÁSIT SE PŘES FLORBAL iD

Ještě nemáte účet?

Zaregistrujte se

Co je Florbal iD?

shield

VAŠE IDENTITA PRO ČESKÝ FLORBAL

Jednotné přihlašování napříč platformami.

shield

BEZPEČNOST A OCHRANA

Moderní technologie vás chrání před krádeží identity.

shield

VÝHODY PRO HRÁČE I FANOUŠKY

Snadný nákup vstupenek a další výhody.

shield

PERSONALIZOVANÝ ZÁŽÍTEK

Služby přizpůsobené vašim potřebám.