Druhý listopadový týden se skupina pěti trenérů a trenérek vydala v rámci trenérského vzdělávání a vypsané stáže Českého florbalu do Finska. Konkrétně pak do klubu TPS Turku, kde společně sbírali poznatky místní florbalové kultury, práce v klubu a také školního vzdělávacího systému.
Za svůj pobyt dokázali navštívit nejen tréninky mládežnických celků, jako třeba i brankářský trénink, tak i tréninky a zápas nejvyšší mužské soutěže ve Finsku. Nasbírali tak cenné zkušenosti a přehled o fungování florbalu na klubové úrovni v zemi tisíců jezer. Velmi zajímavá byla například i exkurze do místní střední školy, která velmi zajímavě kombinuje možnost sportu a vzdělávání. Konkrétně v Turku na tomto systému pracovali přes 10 let a účastní se ho nejen sporty jako fotbal a hokej, ale právě i florbal, házená a další. V dalších větších finských městech, jako například v hlavním městě Helsinkách, je tento systém vzdělávání trochu jiný, ale jeho základ je podobný.
„Právě v tomto systému je největší rozdíl oproti České republice. Troufnu si tvrdit, že v rámci tréninku florbalu jsme na vyšší úrovni – hlavně v práci s detaily. Nicméně nás trochu brzdí to, že kolikrát musíme řešit základní všesportovní rozvoj, což ve Finsku řeší ve školách. Stejně tak vztah mládeže ke sportu a jeho skloubení se školou,“ uvádí jeden z účastníků stáže a zároveň koordinátor vzdělávání pro Český florbal Jaroslav Čížek.
„Z počátku jsem byl opravdu nadšený, že jsem byl vybrán ze spousty zájemců o tuto stáž. Bral jsem to jako obrovský posun nejen v mé florbalové trenérské kariéře. Během stáže jsem se účastnil spousty tréninků a posezení nejen s hlavním trenérem A-týmu, ale i s trenéry jiných kategorií, funkcionáři a manažery klubu, a dokonce i se samostatnými hráči. Z této stáže si odnáším nespočet poznatků, zkušeností, ale i vzácných kontaktů, které mi mohou v budoucnu pomoci v mé další trenérské práci a rozvoji. Stáž bych chtěl všem trenérům doporučit a v případě, že bude další možnost, tak určitě nebudu váhat a moc rád se znovu nějaké zúčastním,“ zhodnotil stáž další z účastníků David Štěrba z Orky Stará Boleslav.
Podobné dojmy měl i jeho kolega Tomáš Havel z Florbalu Náchod: „Když mi Honza Třískala volal, že mě na stáž vybrali, byl jsem nadšený a těšil jsem se na novou zkušenost. V Turku jsme viděli večerní zápas F-Liigy, který byl naprosto odlišný od naší superligy. Hru finských klubů bych jednoduše shrnul jako čekání na chybu soupeře. Jak řekl Perttu Kytöhonka (sportovní manažer TPS Turku) "je to šachová partie". Viděli jsme poměrně dost tréninků, jak společných, tak individuálních nebo i brankářských a zde bych vypíchnul obrovskou individuální kvalitu hráčů a hráček. Děkuji hráčům a trenérům, že si na nás vždy udělali čas a podělili se o své zkušenosti a znalosti. Stáž mi přinesla mnoho zážitků, inspiraci, ale také velmi cenné kontakty.“
Kromě florbalových specifik se účastníci a účastnice zajímali také o kondiční trénink a možnosti regenerace pro hráče a hráčky. „Já sama jsem do Finska odjížděla nejen s cílem nasbírat další zkušenosti pro trénink dívčího a ženského florbalu, ale také rozšířit své obzory v rámci doktorského studia Kinantropologie. Je skvělé vidět, jakým způsobem ve Finsku probíhá sportovní rozvoj mládeže už v rámci školního systému. To pro mě bylo asi nejzásadnější zjištění – viděli jsme totiž, jak práce na školách rozvíjí mládež jak po stránce kondiční, technické, ale také psychologické. Což výrazně pomáhá klubům, které se pak soustředí více na technicko-taktická specifika sportu, a co víc, vytváří tak pozitivní vztah ke sportu na celý život. A na to se samozřejmě váže i zdravotní stav populace,“ uvedla Noemi Knapová z týmu Gullivers Brno. „Přestože podmínky, které mají tamní hráči a hráčky, jsou výrazně nadstandardní oproti těm našim, věřím, že si jinak v porovnání s konkurencí u nás počínáme dobře a vedeme mládež tím správným směrem. Díky získaným kontaktům se nám s kolegy ze stáže snad také podaří udělat krůček vpřed a brzy některé nápady z Finska uvedeme do praxe i u nás,“ doplnila Knapová své hodnocení stáže.
Pokud vás zajímají další postřehy právě z této stáže, tak máte možnost se ještě koncem listopadu, konkrétně 28. 11., zúčastnit webináře s účastníky a účastnicemi stáže, kteří své poznatky proberou podrobněji a budou připraveni i na dotazy z řad publika. Na webinář je možné se již teď hlásit skrze FIS.