{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

Florbal vozíčkářů

Nepřízní osudu se někteří lidé dostanou do těžké životní situace. Potom, co ochrnou například na půl těla, je těžké hledat motivaci a žít vedle zdravých lidí, kteří mají daleko víc možností třeba na poli sportovním. Avšak florbal nabízí možnost zapojit se do hry i tělesně postiženým. V kolektivu tak tito lidé nabývají sebevědomí a dokazují ostatním, že všechno jde, když se chce.

Florbal vozíčkářů neboli „florbal na kolech“ je specifický tím, že týmy mohou být smíšené (muži a ženy hrají společně). Někteří úspěšní sportovci a paraolympionici jako například Zdeněk Krupička (sledge hokej) nebo David Drahonínský (lukostřelba) berou florbal jako doplňkový sport, kde si užijí spoustu zábavy.

Princip i pravidla hry jsou stejné, pouze s modifikacemi zohledňujícími pohyb hráčů na vozíku. Vzhledem k tomu, že je florbal kolektivním sportem, záleží na výkonu každého jedince. Důležitá je reakce, manipulace s míčkem a taktické myšlení. Klasicky hrají proti sobě dva týmy s pěti hráči a jedním brankářem.

O průběhu zápasu a fair play rozhoduje pár rozhodčích, kteří jsou delegováni Českou florbalovou unií. Pravidla jsou téměř stejná jako u florbalu nehandicapovaných. Výjimkou je dovolená hra pod vozíkem, brankář může používat hokejku a další (viz. Dodatky pravidel).

Samozřejmostí je, že součástí hry je, kromě hokejky, vozík, který je speciálně uzpůsoben ke hře. Převažují typy sportovních vozíků, které jsou určeny pro basketbal, ale využívají se i vozíky určené pro tenis. Novinkou je speciál určený přímo pro florbal od firmy RGK. Od roku 2010 se v české lize jako jediné na světě dodržují bezpečnostní pravidla, díky kterým se dá předcházet vzniku úrazu například při střetu vozíků.

Historie florbalu na kolech

První myšlenka o florbalu handicapovaných se zrodila v roce 1996 a v dubnu téhož roku vznikl v Jánských Lázních klub SK Akáda Obchodní akademie pro tělesně postižené zaregistrovaný pod Českým svazem tělesně postižených sportovců. Hlavní iniciátorkou byla Mgr. Kateřina Dušková. Postupně začalo týmů přibývat díky spolupráci trenérů české florbalové reprezentace Jaroslavem Marksem a Martinem Erikssonem. Byl založen tým chodících handicapovaných hráčů, kteří trénovali pod vedením Petra Aliny. Své snažení zúročili v roce 2001, kdy přivezli bronzové medaile z mezinárodního turnaje ve Švýcarsku. Tehdy přišla i myšlenka založit tým vozíčkářů. Mezi prvními hráči byli Kateřina Grusová, Pavel Dvořák, Pavel Kučera a Miroslav Podzimek.

První zápas týmů vozíčkářů se odehrál v rámci sportovního dne v roce 1999. Postavily se proti sobě týmy Obchodní akademie Jánské Lázně a Jedličkův ústav (JÚŠ), kdy druhý jmenovaný zvítězil 18:1, díky výborným technickým parametrům Zdeňka Krupičky. V roce 2000 pořádal tým SK Akáda Jánské Lázně soustředění, kterého se zúčastnil právě i Zdeněk Krupička spolu s Martinem Černým. Hrálo se podle švýcarských pravidel a hřiště mělo menší rozměry (26x26 m) a hokejka měla maximálně 85 cm.

V roce 2003 se podařilo uspořádat první mistrovství republiky ve florbalu vozíčkářů, přestože se florbal potýkal s různými problémy, což se týkalo zdravotní stránky anebo pravidel. Pomocí ČSTPS a České florbalové unie se vše podařilo vyřešit. Odehrály se dvě sezóny (2003 a 2004), které se však stále držely starých pravidel a v poli byli pouze čtyři hráči.

Valná hromada České federace florbalu vozíčkářů se konala v dubnu 2006 v Třeboni. Prezidentem České florbalové federace vozíčkářů se stal Petr Alina a viceprezidentem Zbyněk Sýkora.

Česká federace florbalu vozíčkářů o.s. navázala spolupráci s Českou florbalovou unií a zejména Filipem Šumanem. Díky této spolupráci řídili zápasy vozíčkářské florbalové ligy 2006 zkušení rozhodčí České florbalové unie.


ČESKÁ POJIŠŤOVNA FLORBALOVÁ EXTRALIGA VOZÍČKÁŘŮ

Basset Most
Basset Most
Bulldogs Brno
Bulldogs Brno
FBC ABAK – Ostrava
FBC ABAK – Ostrava

KAMAT Team Janské Lázně

SKH METEOR Plzeň

SKV Praha ComAp Team

Tatran Střešovice

UNITED České Budějovice

Wheel Wolf Sosnowiec
Obrázek