{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

HISTORIE FLORBALU V ČR

Začalo to ve Finsku

Do České republiky se florbal dostal třemi různými cestami. Vůbec první setkání Čechů s florbalem se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské univerzity KY v roce 1984. Na svém zájezdu do Československa Finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična Vysoké školy ekonomické byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách florbalky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim většinu holí podařilo zničit.

Švédská inspirace Střešovic

Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se tenkrát začal hrát díky této cestě ve Střešovicích. V té době také oprášila florbalky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal.

Florbal pronikl i do Jaroměře a Ostravy

Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992. Rozšíření florbalu za řeku Moravu pak zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval ve firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy. Díky jeho iniciativě byly zanedlouho uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje.

První mantinely z Maďarska

Historickým mezníkem pro český florbal se však stal zájezd střešovických průkopníků florbalu do Maďarska, odkud se do Čech přivezly první opravdové florbalové mantinely. Díky tomu se mohly začít hrát turnaje a sport získával na popularitě. Na těchto mantinelech také byly odehrány první oficiální turnaje, kvalifikace o 1. ligu a první ročník první florbalové ligy v roce 1993. Během několika dalších let se florbal rozšířil do všech dalších koutů Čech, velká florbalová centra vznikla kromě Prahy a Ostravy také v Liberci a v Brně.

Florbalové soutěže se během let rozrostly do devíti úrovní výkonnostních lig, vzniklo více než 400 oddílů a ligové soutěže po 29 letech organizovaného florbalu v ČR hraje 2 500 družstev.

1992
Byla založena Česká floorballová unie, jejímž prvním prezidentem se stal Martin Vaculík. Do Česka byly přivezeny první florbalové mantinely, na kterých se odehrávaly první neoficiální florbalové turnaje. IFF uděluje ČFbU provizorní členství.

1993
Česká florbalová unie byla přijata jak do IFF, tak do ČSTV a začínají kvalifikace do úvodní sezóny 1. ligy. Vznikají první oddíly a připravuje se vznik reprezentace. V Praze se koná první ročník mezinárodního turnaje Czech Open a o florbale píší první média.

1994
Odehraje se historicky první sezóna 1. ligy mužů. Mistrem ČR IBK Forza Tatran Střešovice, jež skrývá i nejlepšího ligového hráče Juraje Šádka. Prvním reprezentačním trenérem se stal Jaroslav Marks, který národní tým dovedl na premiérovém Mistrovství Evropy k šestému místu. Na podzim se rozjíždí první kompletní ligový ročník 1994/1995 včetně ženské 1. ligy.

1995
Historicky prvním ženským mistrem se stal Tatran Střešovice. Mužská reprezentace vylepšila své umístění na ME o jednu příčku a končí pátá. Poprvé se koná i ME žen, kde české florbalistky končí na šestém místě.

1996
Vítkovice přebírají svoji první mistrovskou trofej, v ženách obhajuje Tatran Střešovice pod vedením Radima Cepka. Evropský šampionát byl nahrazen Mistrovstvím světa, na kterém Češi končí ve švédském Globenu čtvrtí. Deník Sport vysílá zvláštního zpravodaje na PMEZ a ČFbU vydává první publikaci - Základy florbalu. Startují první mládežnické soutěže.

1997
V lize se poprvé o titul hraje systémem play-off, ve kterém obhajují titul Vítkovice, v ženách kompletuje hattrick Tatran. Česká republika získává pořadatelství druhého světového šampionátu mužů a vychází první metodická publikace.

1998
Brno a Praha hostí první Mistrovství světa na území Česka, domácí tým končí šestý, titul berou Švédové. Martina Vaculíka střídá po šesti letech v čele ČFbU František Babák a na mistrovském trůnu usedá znovu Tatran. V nejvyšší mužské soutěži končí turnajový systém.

1999
Ženy Tatranu Střešovice přivážejí první mezinárodní medaili pro Česko, na Turnaji mistrů skončí bronzové. Mužskou reprezentaci přebírá Zdeněk Skružný a Radim Cepek je prvním Čechem ve švédské lize. Pod ČFbU vznikají regionální sekretariáty.

2000
František Babák po dvou letech odchází z čela ČFbU, střídá ho Filip Šuman. Vítkovice zaznamenávají mistrovský double, ženy mají titul poprvé, muži již potřetí, na Pohár mistrů ale z finančních důvodů neodcestují. Na MS v Norsku končí muži opět šestí. Florbal se poprvé dostává do TV zpráv.

2001
Vzniká pohárová soutěž mužů a je zavedena anketa Florbalista sezóny, v ní triumfují Cepek a Nečásková. Ženský titul poprvé pro Crazy Girls z Liberce. Mentos na Czech Open poráží švédského mistra Haninge a v TV poprvé běží záznam celého florbalového zápasu.

2002
Mužská reprezentace v Helsinkách šokuje, když v úvodním zápase MS poráží domácí Finy, nakonec končí čtvrtá, v utkání o bronz kapituluje až v prodloužení. V nejvyšších celostátních soutěžích se poprvé hraje na čistý čas a za vítězství jsou poprvé 3 body.

2003
Český reprezentační florbal má první medaili, junioři na domácím MS v Praze berou bronz. V Praze a Liberci hostí Česko poprvé Pohár mistrů a oznámí kandidaturu na pořadatelství MS 2008. Play-off se začíná hrát na tři vítězná utkání.

2004
Florbalový svět objevuje velkou čtyřku, do které se zařazují vicemistři světa z České republiky. Poprvé se hraje MS juniorek, na něm končí Češky páté. Založena pohárová soutěž i pro ženy a v Jičíně se koná první ročník Kempu talentované mládeže.

2005
ČFbU se stává členem Českého olympijského výboru a Fortuna se stává generálním partnerem Extraligy mužů. Od této sezóny se hraje v nejvyšší soutěži jedno kolo týdně. Ženy hrají na MS v exotickém Singapuru, musí však bojovat o záchranu a končí sedmé.

2006
Do soutěží ČFbU je přihlášeno 1000 družstev a v Ostravě se koná Pohár mistrů. Muži končí na MS ve Švédsku čtvrtí, stejně tak juniorky v Německu. Tatran Střešovice slaví jubilejní desátý titul. Přejmenováním soutěží vzniká Extraliga žen a 1. liga mužů. Vladimír Fuchs ukončil kariéru.

2007
Junioři navazují na muže a ve Švýcarsku hrají finále MS, ve kterém podlehnou Švédům. Vzniká nová trofej pro mužské mistry, o kterou se bojuje v rekordním finále - na Tatran dorazilo na zimní stadion v Havířově přes 3000 diváků. V extralize žen začíná hegemonie Děkanky, pozdějšího Herbadentu.

2008
Historické MS 2008 v Ostravě a Praze, na které dorazí celkem 104 000 diváků. V O2 areně končí nadvláda Švédska, titul berou Finové a Češi přicházejí o bronz v prodloužení. Byl spuštěn Florbalový informační systém.

2009
Mistrovskou sérii Tatranu přerušují opět Vítkovice, finále rozhodnul Daniel Folta. Reprezentace žen poprvé v semifinále MS, nakonec končí čtvrtá. Reprezentaci mužů přebírá Tomáš Trnavský. Děkanka/Herbadent přiváží druhý bronz z Poháru mistrů v řadě.

2010
Na MS 2010 vyslán první letecký speciál pro florbalové fanoušky, ti se společně s muži radují z bronzové medaile. Stejnou barvu má i premiérová dívčí medaile, kterou urvaly juniorky na domácím MS v Olomouci. Vítkovice stříbrné na Poháru mistrů ve Finsku. Filip Šuman zvolen viceprezidentem IFF.

2011
Už i ženy mají světovou medaili, bronz ukradly Švýcarkám na domácím MS. Nový Champions Cup má premiéru v Mladé Boleslavi, Tatran stříbrný, Rytych s Helsinkami zlatý. Florbal se stává druhým největším českým sportem. Pohár má generálního partnera - Českou pojišťovnu.

2012
V historicky prvním Superfinále získávají titul Tatran a Herbadent. Muži na MS ve Švýcarsku zažívají historický propadák, končí až sedmí. Švédové se po čtyřech letech vracejí na světový trůn. Novým trenérem reprezentace se po MS stává Radim Cepek, jako asistenta přivádí svého někdejšího kouče Zdeňka Skružného. Český florbal vstupuje na stále populárnější sociální sítě.  

2013
Extraliga mužů má nového generálního partnera, společnost AutoCont. Druhé Superfinále, které přeskakuje laťku deseti tisíc diváků, korunuje za šampiony Vítkovice a Herbadent. Česko poprvé hostí MS žen, které trhá rekordy, domácí reprezentantky přijdou o bronz v prodloužení se Švýcarskem.

2014
První kompletní medailová sklizeň pro českou reprezentaci v historii, bronz z mistrovství světa přiváží jak juniorky v květnu, tak muži v prosinci. Podruhé za sebou vítězí v mužském Superfinále Vítkovice, zasádnější změna se ale odehraje v ženské extralize, kde po šesti letech vítkovické ženy sesadí z trůnu Herbadent. Ty pak na podzim překvapily na Poháru mistrů a přivezly stříbro.

2015
Juniorští reprezentanti se zapsali do historie, když v utkání o bronz na MS v Helsingborgu porazili domácí Švédy a florbalovou velmoc poprvé v historii nechali bez medaile ze světového šampionátu. Ženy byly na MS v Tampere také blízko senzaci, po těsné semifinálové prohře s Finskem ale nakonec skončily čtvrté. Šestnáctý titul si v nájezdovém rozstřelu rekordního superfinále zařídil Tatran, chodovské ženy přinesly svému klubu mistrovský titul po 23 letech čekání. Český florbal změnil svou tvář a nový vizuální styl sklidil pozitivní reakce laiků i odborníků.

2016
Florbalové soutěže hraje přes 2 000 družstev a utkání superligy se poprvé hraje pod širým nebem ma pražské Štvanici. Nový je také po 22 letech mistr, jako třetí v historii získávají titul muži Chodova a třetí zlato do sbírky přidávají ženy Vítkovic.Reprezentace zůstávají na MS bez medailí, muži i juniorky končí čtvrtí.

2017
Český florbal spouští komplexní program podpory, který má za cíl profesionalizaci manažerů a trenérů florbalových oddílů. Hlavním trenérem reprezentace je poprvé cizinec, muže přebírá po Radimu Cepkovi finský mistr světa Petri Kettunen. Junioři obhajují na švédském MSJ bronz, ženy na MS v Bratislavě končí čtvrté. Chodov obhajuje titul a naposledy se z prvenství mezi ženami radují Tigers, které o tři roky později zaniknou.

2018
Česko potřetí hostí světový šampionát mužů, historicky nejúspěšnější MS navštíví přes 180 tisíc fanoušků a je také pokořen 22 let starý rekord návštěvy na jediném utkání MS. Domácí tým ale bohužel musí dál čekat na medaili z domácího turnaje, končí čtvrtý. Superfinále se poprvé odehrává v Ostravě a mistrovský titul poprvé slaví Florbal Mladá Boleslav.

2019
Čeští florbalisté se poprvé v historii stali mistry světa, v kanadském Halifaxu suverénně ovládli turnaj junioři pod vedením Jiřího Jakoubka. Ženy končí na MS čtvrté, semifinále i utkání o bronz ztratily v prodloužení. V druhém ostravském Superfinále berou titul domácí Vítkovice v mužské i ženské soutěži.

2020
Celý svět zasáhla pandemie nemoci Covid-19 a Český florbal je v polovině března nucen ukončit všechny soutěže, poprvé tak nejsou známi mistři České republiky. Jedinými vítězi sezony se stali v lednovém pohárovém finále hráči Mladé Boleslavi a hráčky Tigers Jižní Město. Výluka pro většinu soutěží trvala až do září 2021. Odloženy byly taktéž oba světové šampionáty.

​​

Obrázek