{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

Historie florbalu ve světě

Jak vše začalo – florbal v 60. a 70. letech

Své kořeny má florbal po celém světě, kde se hrály hry jemu podobné a některé ze základů se dají datovat již do roku 1958. Své první krůčky zaznamenal florbal v Severní Americe, kde se dokonce hrály soutěže, ale téměř výhradně pro děti a mládež. Nápad vytvořit plastovou hokejku se zrodil v továrně na plast v Lakeville, Minneapolis ve Spojených státech amerických. Tam představili hokejky a materiál pod názvem Cosom a jejich výroba výrazně vrostla během dalších deseti let jak v USA, tak v Kanadě.

První Cosom plastová hokejka v Evropě byla představena ve Švédsku, kde se hrálo velké množství různých her s plastovým míčkem nebo pukem a to zejména na univerzitách. Floor hockey se stal velmi rychle populární na školách a v mládežnických klubech. Postupně tento sport začal získávat mnoho odlišných názvů – plastic bandy, softbandy nebo floorbandy.

S narůstající popularitou přišla v polovině 70. let jasná potřeba novému sportu stanovit jednotnou podobu. To vedlo k tomu, že původní severoamerický floorhockey byl postupně zastíněn stále populárnější hrou, která byla základem současného florbalu. Nikdo dnes tak nemůže vyvrátit fakt, že florbal byl v podobě, jak ho známe dnes, založen ve Švédsku, kde se hrál od poloviny 70. let. Ve Švédsku byl zaveden název „innebandy“, protože hokejka byla nejvíce podobná té, se kterou se hraje „bandy“ na ledě.

Ve Švédsku poté následoval poměrně rychlý rozvoj a nárůst popularity. Jedním z vysvětlení toho rychlého růstu je velmi dobře organizovaná sociální a sportovní sféra, která zahrnuje sportovní kluby a samosprávný systém mládežnických klubů, který odpovídal potřebě nabídnout mládeži něco nového. To udělalo florbal přístupným široké veřejnosti a generovalo příležitosti pro růst sportu. Stejná logika později zafungovala i v dalších zemích, kde byl florbal zakořeněn a bude dále fungovat i v nových zemích, kde je tento sport zatím jen ukázkovým.

Ve Švýcarsku se florbal původně hrál na menším hřišti se třemi hráči v poli a jedním brankářem, střežícím velké brány. V zemi pod Alpami nazývají florbal „unihockey“, což vyjadřuje fakt, že florbal byl původně hrán v mnoha různých formátech a především byl vhodný jak pro muže, tak pro ženy.

Podobně tomu tak bylo i ve Finsku, kde byl poprvé představen v 70. letech jako hra 3 na 3 na malém hřišti s malými brankami – to se nazývalo „sähly“. Sähly může být hráno v několika verzích, například na rozdílných površích, na hřištích různých rozměrů a s různým počtem hráčů. Hraje se ve školách a jako rekreační a volnočasový sport. Nejpopulárnější verze „sähly“ ve Finsku je street florbal. Oficiálním názvem pro florbal se ve Finsku poté stalo „Salibandy“

Jednoduchost hry z hlediska pravidel i vybavení zejména v počátku tvořila a stále tvoří tento sport velmi atraktivním pro kluby, hlavně ty mládežnické. Jedním z důvodů velmi rychlého růstu v 90. letech byla finanční recese, kdy florbal jako relativně finančně nenáročný sport získal velké množství nových hráčů.

Florbal v 80. letech

1981 - V 80. letech se florbal rapidně rozšiřoval a v roce 1981 byla ve Švédsku založena vůbec první florbalová organizace - Svenska Innebandyförbundet.

1983 - Poměrně překvapivě byla v prosinci 1983 založena druhá národní federace v Japonsku. Takanobu Yoshio je jednou z florbalových ikon, do florbalu byl zapojen od chvíle, kdy se Japonsko objevilo na mezinárodní scéně. Účastnil se od té doby všech valných hromad IFF a vrcholných turnajů od otevřeného mistrovství Evropy v roce 1995.

1985 - Další národní federace byly založeny ve Švýcarsku a Finsku, obě v roce 1985.

1986 - Švédská, Finská a Švýcarská federace založily v roce 1986 v Huskvarně ve Švédsku Mezinárodní florbalovou federaci (International Floorball Federation - IFF).

Florbal v 90. letech

1991 - Dánsko a Norsko se připojili k rodině Mezinárodní florbalové federace.

1992 - První oficiální kongres IFF se uskutečnil ve švýcarském Zürichu a Pekka Mukkala zde byl zvolen prezidentem IFF. Nahradil tak prvního prezidenta IFF Andráse Czitroma. Maďarsko se připojilo k IFF.

1993 - Cíl uspořádat oficiální mistrovství s cílem šířit povědomí o florbalu se stal skutečností, když byl organizován první Evropský pohár pro vítěze národních lig. Ženy hrály v Helsinkách a muži ve Stockholmu. Česká republika a Rusko se připojili k IFF.

1994 - První Mistrovství Evropy se hrálo ve Finsku s osmi týmy – ČR, Dánsko, Finsko, Maďarsko, Norsko, Rusko, Švédsko a Švýcarsko. Švédsko ve finále porazilo Finsko 4-1 a stalo se tak historicky první Mistrem Evropy. Florbal se rozšířil jak do Asie, tak do Severní Ameriky. Jak Japonsko, tak USA se stejně jako další evropské země Estonsko, Německo a Lotyšsko připojili k IFF.

1995 - První Mistrovství Evropy pro ženy a druhé pro muže byly sehrány ve Švýcarsku. IFF chtěla Japonsku umožnit objevit se na mezinárodní scéně, proto se rozhodla, že turnaj bude otevřeným mistrovstvím. K IFF se přidala Belgie a Singapur.

1996 - Ve Švédsku se uskutečnilo první Mistrovství světa mužů. Finále bylo vyprodáno a navštívilo ho 15 106 diváků ve Stockholmské Globen aréně. Domácí fanoušci mohli oslavovat švédské vítězství. Austrálie se jako první stát z Oceánie připojila k IFF. Ta své sídlo přemístila do Švédska a téhož roku najala prvního zaměstnance – Stefana Kratze.

1997 - Ve finském Alandu se odehrálo první Mistrovství světa žen, v rámci něhož proběhlo první zasedání prezídia IFF. Švédky slavily první titul mistryň světa po finálové výhře 4-2 nad Finskem. IFF se rozrostla o Rakousko, Velkou Británii a Polsko.

1998 - Mužské Mistrovství světa bylo rozděleno na divizi A a B, protože počet účastnických týmů výrazně vzrostl. IFF se rozrostla o první jihoamerický stát - Brazílii.

1999 - Finsko získalo svou první zlatou medaili na mistrovství světa žen, které se také poprvé hrálo i v B divizi. Poprvé se hrála kvalifikace na Evropský pohár mužů vzhledem k nárůstu počtu týmů. Nizozemí a Slovensko se připojili k IFF.

Florbal ve 21. století

Cílem rozvoje florbalu v 90. letech bylo šířit florbal jako nový, rychle se vyvíjející a zábavný sport po celém světě a dojít tak k uspořádání mistrovství pro nadšené hráče. Rozmach florbalu po celém světě nadále pokračuje, ale samotný rozvoj sportu vytvořil nové cíle a požadavky na florbalový svět. K jejich dosažení, bylo třeba zavést do každé florbalové organizace více profesionalismu.

2000 - IFF získala prozatímní členství v organizaci GAISF (Asociace mezinárodní sportovních federací), což byl první krok k začlenění florbalu do mezinárodní sportovní komunity.

2001 - Poprvé se konala mezinárodní akce pro mladou generaci sportovců. První Mistrovství světa juniorů proběhlo v Německu. IFF se rozrostla o Španělsko, Itálii, Slovinsko, Kanadu a Nový Zéland.

2002 - Švédsko hostilo první Akademické Mistrovství světa, k IFF se připojila Malajsie, Indie a Gruzie.

2003 - IFF poslala žádost k přijetí do Mezinárodního olympijského výboru, ale ta nebyla vzata v úvahu, jelikož IOC změnil pravidla k uznání sportů. IFF podepsala WADA antidopingový kodex. Francie se připojila k IFF.

2004 - 20. května 2004 získala IFF plnohodnotné členství v GAISF, nyní nazýván jako Sport Accord. První Mistrovství světa juniorek proběhlo ve Finsku. Mužské Mistrovství světa se hrálo i s C divizí kvůli velkému nárůstu účastnických zemí. Pákistán se připojil k IFF.

2005 - Mistrovství světa žen se poprvé v historii uskutečnilo mimo území Evropy, konkrétně v Singapuru a Švýcarsko na něm získalo své první zlato. IFF se přestěhovala do Finska a počet zaměstnanců narostl z jednoho na tři. IFF započala rozvojový program s bloky seminářů pro trenéry, rozhodčí a sekretáře. IFF se rozrostla o Koreu, Ukrajinu, Lichtenštejnsko a Island. AOFC S cílem posílit rozvoj florbalu v Asii a Oceánii, IFF iniciovala založení Asijsko Oceánské florbalové konfederace. Principem bylo mít lokálně řízenou organizaci, která bude koordinovat rozvoj florbalu v této oblasti. Později AOFC zaměstnala pracovníka a zajistila kancelář v Singapuru za pomoci Singapurské sportovní rady a Singapurské florbalové federace.

2006 - V únoru roku 2006 IFF představila své nové logo a webové stránky. 8 zápasů z mužského Mistrovství světa ve Švédsku bylo vysíláno v televizních přenosech včetně přímého přenosu na Eurosportu. Celkový počet diváků sledující šampionát v roce 2006 byl 2,2 milionu. Mongolsko a Arménie se připojily k IFF.

2007 - Vzhledem k neustálému růstu členských zemí, došlo ke změně organizace mezinárodních akcí. IFF se rozhodla změnit kalendář mezinárodních akcí. Byla zavedena kvalifikace pro juniorská Mistrovství světa a byl navýšen počet kvalifikačních turnajů na Evropský pohár z jednoho na tři. Mezinárodní federace školních sportů organizovala první Mistrovství světa v České republice. IFF poslala v prosinci podruhé žádost na Mezinárodní Olympijský výbor. Moldávie, Irsko, Izrael, Srbsko, Argentina, Thajsko a Portugalsko se připojili k IFF.

2008 - IFF započala strategický plánovací proces pro následující dekády a bylo dosaženo významného milníku, když 11. prosince obdržela prozatímní přijetí Mezinárodním Olympijským výborem. Počet zaměstnanců v sekretariátu IFF vzrostl na 5 a k IFF se připojil první stát z afrického kontinentu – Sierra Leone. Dalšími členy IFF se staly Turecko a Rumunsko. Během 7. Mistrovství světa mužů v České republice byl stanoven nový divácký rekord, když šampionát celkově navštívilo 104 018 diváků. 17 zápasů bylo televizně vysíláno a Finsko získalo první titul z mužského šampionátu.

2009 - K IFF se připojilo Bělorusko, Irán a Indonésie. IFF přijala aktualizovaný antidopingový kodex. Výkonný výbor IFF schválil pravidla florbalu, která nabyla platnosti od začátku sezóny 2010/2011.

2010 - Mistrovství světa má nový hrací systém se 16 týmy, který byl poprvé aplikován na mužském šampionátu ve Finsku. První kontinentální kvalifikační turnaje byly sehrány v únoru 2010. Nový návštěvnický rekord byl stanoven na finském šampionátu. Průměrný počet diváků na jeden zápas byl 2 035. Marketingová strategie IFF byla upravena tak, aby došlo k posílení značky florbalu na mezinárodní úrovni a začal se používat slogan IFF One World – One Ball - Floorball. IFF přijala Litvu jako nového člena.

2011 - IFF slaví své 25 narozeniny a to dalším důležitým milníkem, když obdržela plnohodnotné přijetí Mezinárodním Olympijským výborem během jejího zasedání 8. července 2011. IFF také obdržela přidružené členství v International Master Game Association a podepsala Brightonské prohlášení podporující rovnost mužů a žen ve sportu. Nový divácký rekord v rámci juniorského MS byl stanoven v Německu. IFF zavedla nový elitní klubový turnaj zvaný Champions Cup (CC) a první CC proběhl v říjnu v České republice.  Filipíny a Jamajka se staly členskými státy IFF číslo 53 a 54.

2012 - Do florbalové rodiny se zapojil Mozambik jako druhá africká země a 55. celkově. Mužské mistrovství světa ve Švýcarsku sledovalo živě u televizních obrazovek či na webu přes 4 miliony diváků.

2013 - Mistrovství světa žen v České republice posunulo divácký rekord, celkově se na ženský šampionát přišlo podívat přímo do haly přes 40 000 diváků, zároveň byl stanoven divácký rekord na jednotlivém utkání mistrovství. K IFF se připojily další dvě africké země - Jihoafrická republika a Kamerun.​


​​

Obrázek