{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

Informace k sezoně 2019/2020

Novinky v celostátních soutěžích

Pokračující změnou v soutěžích Českého florbalu je odchod od papírového formuláře zápisu o utkání. V nadcházející sezoně se tato změna týká i zjednodušeného zápisu o utkání. Postupující elektronizace se projeví i ve způsobu hlášení zajištění hal, které bude nově od 1. 7. 2019 probíhat pomocí systému FIS - manuál k hlášení hal najdete zde.

Do play-off 1. ligy mužů nově vstoupí hned 10 týmů. V souvislosti s tím došlo i k úpravě play-down, které se bude hrát pouze jednokolově. Podobné úprava play-down čeká i Národní ligu, kde nově poražení v play-down sestupují a vítězové hrají baráž.

Divize se bude hrát v novém modelu, kdy se 60 účastníků rozdělilo do pěti skupin. Zanikla skupina pro PH+SČ kraj. Týmy z této skupiny byly nově rozděleny do dalších tří skupin. Z celkového pohledu na soutěž tak došlo k eliminaci dlouhých přejezdů. Současně s tím připravila soutěžní komise i úpravu rozpisu utkání směrem k hraní 1x za víkend, jak je tomu v ostatních celostátních mužských soutěžích..

Celostátní soutěž juniorů byla, jak bylo dlouhodobým záměrem, otevřena pro všechny zájemce při splnění vstupních podmínek.K účasti se přihlásilo 30 zájemců. Všechny týmy vstoupí do kvalifikce z níž vzejde 12 účastníků nejvyšší soutěže. Ostatní týmy budou hrát 1. ligu ve dvou skupinách západ a východ. Nejlepších 24 týmů soutěže si zahraje play-off.

Úplného otevření se dočkala i 1. liga juniorek. Tu si tak nově zahraje hned 16 týmů, které po základní části sehrají i play-off.

V pohárové soutěži mužů pokračovala úprava vrcholové části, která je určena pro elitní týmy a hraje se v předsoutěžním období. Nově je tato část pro superligové týmy povinná, pokud se poháru účastní.

Celostátní soutěž dorostenců se bude nově hrát košovým systémem a to v pěti desetičlenných skupinách. V každé skupině tak budou dva koše. Vzhledem k předchozím úpravám celostátnich soutěží mládeže bude i soutěž dorostenců směřovat v souladu s koncepcí řízení oblasti soutěží k úplnému otevření.

O změnách v systémech celostátních soutěží jsme informovali 25. února ZDE

Platby licencí

Generování údajů k platbě, včetně samotné úhrady, je možné provádět od 1. 7. 2019. Matriční úsek doporučuje, aby následně hráči a oddíly s případnou platbou neotáleli a provedli ji dostatečně předem (červenec a počátek srpna) a to z důvodu, že hráči, kteří budou chtít nastoupit v Poháru České pojišťovny musí mít platnou licenci a být zařazeni na soupisku družstva. Nová vrcholová část pohárové soutěže startuje už 13. srpna 2019. První kolo pohárové soutěže začíná o víkendu 24. - 25. srpna 2019.

Matriční úsek doporučuje využít nadcházejících klidnějších letních měsíců k vyřízení žádostí o novou oddílovou příslušnost, přestup či hostování apod. Přihlášky nových hráčů do Českého florbalu je samozřejmě možné vyřizovat kdykoliv, klidně již nyní a dle schváleného Přestupního řádu je také možné podávat žádosti o přestup a hostování na Matriční úsek již od 1. 5. 2019 s tím, že zpracovány budou k 1. 7. 2019, kdy přestupní období začíná.

Jednotlivé žádosti došlé na Matriční úsek můžete sledovat v matriční knize. Pokud máte ve svém profilu ve FISu uveden email, jste o průběhu vašich žádostí informováni emailem. 

Změny v legislativě platné od 1. 7. 2019

Změna Soutěžního řádu:

 • změna lhůty pro podání dohody oddílů na změně termínu utkání - nově musí být dohoda podána řídícímu orgánu nejpozději 7 dní před oficiálním termínem utkání.

Celé znění Soutěžního řádu naleznete ZDE.

Změny Disciplinárního řádu:

 • úprava související s licenčním řízením - ustavení disciplinárního orgánu pro tuto oblast;
 • nově DK může podat podnět k přezkoumání udělené ČK3, v případě, kdy zastaví disciplinární řízení.

Celé znění Disciplinárního řádu naleznete ZDE.

Změny Přestupního řádu:

 • úprava náležitostí přestupu a hostování, kdy není třeba dokládat vyrovnání mezi oddíly.

Celé znění Přestupního řádu naleznete ZDE.

Změny Licenčního řádu:

 • definice Licenčního řádu;
 • zavedení Oddílové licence nutné pro účast v nejvyšších celostátních soutěžích.

Celé znění Licenčního řádu naleznete ZDE.

Případné dotazy na Legislativní předpisy a jejich výklad můžete směřovat na emailovou adresu pravidla@ceskyflorbal.cz.

Celé znění platných Legislativních předpisů naleznete ZDE.

Změny v pravidlech

Výtah změn a novinek v pravidlech florbalu platných od 1. července 2018:

 • nově musí být na mantinelu vyznačeny i prostory pro trestné lavice, které mají délku 2 metry a začínají 1 metr od středové čáry;
 • funkční prádlo pod dres musí přímo dle pravidel odpovídat předpisu soutěže = musí být barvy dresu či černé;
 • mřížka masky brankáře musí odpovídat Materiálovým předpisům IFF, především co se týče rozměrů otvorů mřížky:
  - pokud má mřížka certifikaci (štítek s nápisem IFF) pak plně odpovídá;
  - pokud mřížka certifikaci IFF nemá, pak otvory v mřížce nesmí umožnit průchod čepele florbalky;
 • upřesnění hry nad úrovní kolen – přestupkem je, pokud nad úrovní kolen hráč hraje míček jakoukoliv částí nohy od kolena níže;
 • upřesnění hry ve výskoku – je povoleno hrát míček pod úrovní kolen ve výskoku
 • zdržování vhazování kterýmkoliv hráčem je přestupkem vedoucím k volnému úderu – za zdržování může být považováno zejména špatné postavení hráče na vhazování, či nedodržení vzdálenosti jeho spoluhráčů;
 • zaveden nový přestupek vedoucí k volnému úderu – zdržování hry družstvem – např. pasivní hra za vlastní brankou;
 • hra hlavou nově vede pouze k volnému úderu, nikoliv k trestu vyloučení;
 • značných změn doznalo pravidlo o trestném střílení (dále jen t. s.):
  - přestupky střídačky týmu, který provádí t. s., znamenají, že je t. s. považováno za nesprávně provedené;
  - t. s. musí být zahájeno dotekem florbalky;
  - aby bylo t. s. považováno za nesprávně provedené, musí se hráč a míč současně úplně zastavit nebo změnit směr od soupeřovy brány; v praxi to znamená, že hráč pokud je v pohybu směrem k soupeřově brance, tak si může míček stáhnout směrem k sobě, či s míčkem provést freestylový trik;
  - t. s. se nově nařizuje samostatně, tedy bez trestu vyloučení na 2 minuty;
  - přestupek během odloženého t.s. naopak vede vždy k vyloučení na 2 minuty;
 • v případě, kdy je během hry objeven přestupek vedoucí k vyloučení a hra je přerušena následuje nově volný úder pro družstvo, které se neprovinilo – např. při vyloučení za špatné střídání či hru s příliš mnoha hráči;;
 • upřesnění hry na zemi – vyloučení následuje nejen v případě, kdy hráč vleže či vsedě zahraje míč, ale i pokud jiným způsobem ovlivní úmyslně hru – např. brání ve hře protihráči;
 • mezi přestupky vedoucí k ČK2, považované za sabotáž hry jsou nově zařazeny tyto situace:
  - pokud se zraněný hráč, který byl nahrazen na trestné lavici, účastní hry před vypršením svého trestu;
  - přestupky spáchané z trestné lavice během trestného střílení;
  - úmyslné ovlivnění hry posunutím mantinelu členem družstva v prostoru pro střídání;

Stručný výtah změn pravidel naleznete zde.

Veškeré dotazy na pravidla a jejich výklad můžete směřovat na e-mail pravidla@ceskyflorbal.cz.

Pravidla florbalu 2018

Výpis změn a novinek v Pravidlech florbalu 2018

Obrázek