{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

FLORBALOVÉ VYBAVENÍ

Stejně jak dramaticky probíhá rozvoj samotného florbalu, se vyvíjí i vybavení nutné pro jeho provozování. Hráči si v současnosti mohou vybírat z širokého portfolia produktů nabízených převážně výrobci specializovaných na florbal, na trhu se však vyskytuje i řada menších výrobců. Florbalisté tak musí věnovat zvýšenou pozornost při pořizování vybavení, zdali splňuje legislativní a bezpečnostní normy dané mezinárodní florbalovou federací (IFF). Zároveň je vzhledem k různorodým potřebám jednotlivců věnovat pozornost také výběru správného vybavení.


Které vybavení podléhá certifikaci?

florbalkybrankářské maskyochranné brýlemíčkybrankymantinely

FLORBALKA (florbalová hokejka)

Vůbec nejbouřlivějším vývojem v posledních letech prošly florbalky (či chcete-li florbalové hokejky). Právě vysoká míra individuálních potřeb a nároků florbalistů na nejdůležitější vybavení dává výrobcům široký prostor k experimentům a vývoji nových technologií výroby, designu a zpracování florbalek. Trh je tak nasycen nepřeberným množstvím typů florbalek, ať už klasických, tak těch vybavených špičkovými technologiemi. Ceny florbalek se pohybují od 350 Kč (dětské) do 4 500 Kč (elitní).

DÉLKA

Nejdůležitějším parametrem florbalky je její délka. Příliš dlouhá florbalka znesnadňuje práci s míčkem, příliš krátká pak hrozí zraněním zad. Ideálně dlouhá florbalka by měla stojícímu hráči sahat k pupíku.

ÚCHOP

Nejrozšířenějším typem úchopu florbalky je klasický kulatý. Řada hráčů pak preferuje oválný či kombinovaný, kdy je oválné držení pouze v horní části hole. Na trhu se občas objevuje i hranatý úchop známý z ledního hokeje.

TVRDOST HOLE

Volba tvrdosti hole závisí především na hmotnosti, ale také síle hráče. Při správně provedené střele se totiž využívá pružnosti hole ke zvýšení rychlosti vystřeleného míčku. Pro děti a ženy jsou tak vhodné měkčí hole, pro silové hráče pak ty nejtvrdší.

TVAR HOLE

S omezenými možnostmi tvrdosti hole výrobci docilují zvýšení pružinového efektu florbalek také různým zakřivením či tvarováním tyče známým také jako technologie "curve". Vedle základních dvou typů se na trhu vyskytují další alternativy.

TVRDOST ČEPELE

Táce s míčkem. Nejrozšířenější je univerzální střední tvrdost. Měkké čepele jsou vhodné pro technicky založené hráče, tvrdé čepele jsou pak vhodné pro silové střelce.vrdost čepele má rozhodující vliv na techniku pr

MATERIÁL

Florbalové hole se v současnosti vyrábějí ze dvou základních materiálů. Běžné hole sestávají z kompozitu, elitní modely jsou vyráběny z karbonu, který se vyznačuje vyšší odolností a lehkostí. Nejlehčí hole váží kolem 100 g.


BRANKÁŘSKÁ VÝSTROJ

Florbalový brankář vyžaduje perfektní harmonii tří základních aspektů - maximální rozsah pohybu, maximální ochranu před střelami a maximální odolnost materiálu. Jako strážce branky v jednom z nejrychlejších sportů na světě je volný a jistý pohyb pro brankáře životně důležitou vlastností výstroje, která ho musí zároveň chránit před projektily, které hráči vystřelují rychlostí až 200 km/h. Základní postavení brankáře v kleče pak klade vysoké nároky na odolnost materiálu kalhot a obuvi. Výstroj má za hlavní úkol chránit brankáře a nesmí pomáhat k zakrývání branky. Kompletní brankářská výstroj lze pořídit od 4 000 Kč do 18 000 Kč.

MASKA

Maska podléhá certifikaci IFF, jako tvrdá součást výstroje totiž musí být bezpečná pro hráče a zároveň musí 100% chránit hlavu brankáře před zásahem míčkem či florbalkou. Na trhu jsou dostupné dvě základní velikosti - dospělá a dětská.

DRES

K brankářským dresům přistupují výrobci ve dvou směrech. Základem je klasický dres s vycpávkami a zesílenou ochranou, brankáři však stále více preferují kombinaci jednoduchého dresu s vestou, která jim zajišťuje lepší ochranu a pohyb.

KALHOTY

Nejnamáhanější a obvykle nejdražší součást výstroje. Brankářské kalhoty musí vydržet působení celé váhy brankáře a intenzivní klouzavý pohyb v brankovišti. Aby brankáři dokonale sedly, jsou vybaveny systémem upínání a elastickými součástmi.

CHRÁNIČE

Ochrana zdraví a především péče o klouby je pro florbalového brankáře extrémně důležitá věc. V tom mu pomáhají především chrániče kolen a loktů. Nezbytnou součástí výstroje je také suspenzor a stále častěji je využívána vesta. Na trhu jsou k dostání i chrániče krku.

OBUV

Pro perfektní pohyb brankáře v brankovišti je nezbytná kvalitní obuv, která je vedle kalhot extrémně namáhanou součástí výstroje. Na trhu jsou několik let k dispozici florbalové speciály kombinující velkou odolnost s přilnavou podrážkou pro bezpečné odrazy.

RUKAVICE

Jedni je odmítají, druzí na ně nedají dopustit. Rukavice jsou dobrým pomocníkem brankářů při rozcvičení či v chladnějších halách. Rozhodujícím faktorem je rovnováha mezi ochranou a zachováním citlivosti rukou pro jistý úchop míčku.


OCHRANNÉ BRÝLE

Český florbal doporučuje užívání ochranných brýlí u hráčů mladších 18 let!

Věnujte, prosím, zvýšenou pozornost ochraně zraku vašeho dítěte před náhodným zásahem míčkem či florbalkou.

Pořizujte pouze brýle opatřené certifikáty   nebo

​​

Obrázek