{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

AKTUÁLNÍ STAV SOUTĚŽÍ NA ZAČÁTKU ROKU 2021

Obrázek ke článku
7. 1. 2021

Livesport Superliga se rozjela po třech týdnech v plném rozsahu a pokračovat bude dle odsouhlasených domluv s prezidenty oddílů. Současně pro Extraligu žen žádá Český florbal o výjimku. Další soutěže se zatím bohužel nemohou rozběhnout. 

I na začátku roku nadále pokračuje jednání Národní sportovní agentury s Ministerstvem zdravotnictví ČR na možnostech, jak restartovat celé sportovní prostředí včetně mládežnických soutěží. Cílem jednání je úprava sportovní matice v rámci systému PES, tedy přístupu ke sportu v jednotlivých stupních.

Jedná se o tom, že by se v případě antigenního testování mohly soutěže hrát v úrovni PES 4. Není však jisté, zda to ministerstvo dovolí, a současně je cesta přes antigenní testování nákladná, tudíž aplikovatelná jen na minimum soutěží. Ostatní soutěže stále čekají na to, kdy je bude možné spustit bez nutnosti testování. K tomu však bude muset úroveň PES klesnout do nižších čísel. Zatím je teoreticky možný scénář restartu od začátku února. Český florbal připravil již v listopadu verzi, jak by mohl únorový restart vypadat. Zda jej bude možné použít, bude jasné dle vývoje epidemie v následujících týdnech. 

Livesport Superliga má určený kalendář po listopadovém restartu, který je ovlivněný nutností testování před každým utkáním s platností testů 48 hodin. Komise elitního florbalu a medializace (KEFAM) během posledních měsíců téměř každý týden jednala o co nejefektivnějších možnostech, jak organizaci nejvyšší soutěže nastavit, a po jednání s ostatními prezidenty superligy ze začátku prosince finálně potvrdila další program soutěže.

„Vzhledem k přihlédnutí k optimalizaci výdajů se prezidenti shodli na zachování systému víkendových dvojkol, aby se hráči a členové realizačních týmů testovali jen jednou před hracím víkendem,“ shrnuje klíčový princip předseda KEFAM Martin Musil. „Nejvyšší prioritou pro KEFAM byla regulérnost soutěže. Naše komise proto nastavila další směřování soutěže dle shody s ostatními prezidenty tak, aby se dala soutěž dohrát v plném rozsahu do června, respektovala možné karantény a mohla pokračovat organizačně co nejefektivněji,“ dodává. 

Důležitou součástí prosincových diskuzí bylo nastavení termínové listiny v roce 2021. „Prezidenti superligy jasně vyjádřili podporu zachování již v září dohodnuté dvoutýdenní ochranné zóny po základní části i každém kole nadstavby, aby se co nejvíce předešlo nezaviněným kontumacím. Tento princip ochrany tak prodlužuje standardní sezonu o šest týdnů,“ vysvětluje člen KEFAM Pavel Palata principy aktuální termínové listiny. 

Diskuse probíhala i o hraní během vánočních svátků, kde se však prezidenti oddílů vyslovili většinově pro zachování pouze možnosti dohrávek utkání po dohodě, ale stavěli se odmítavě k pevnému nasazení kol v kalendáři soutěže. „Vývoj epidemické situace je složitý a turbulentní. Cílem bylo ponechat nejen hráčům, ale i ostatním lidem v klubech volnější období během svátků i s vědomím, že se tři týdny nebude hrát a leden pak bude náročnější, než je obvyklé,“ přibližuje dohodu superligy Michal Bauer, další člen KEFAM.

„Superliga v tomto byla poměrně jednotná. Prezidenti vnímají, že nápor zápasů na hráče v lednu je enormní, ale zkrátka jsme v nestandardní době. Věříme, že se s tím kluby dokáží srovnat například rozšířením kádru, zapojením juniorů, úpravou režimu pro starší hráče, regenerací a podobně. Buďme všichni šťastni, že na rozdíl od mnoha jiných sportů i dalších florbalových soutěží můžeme v sezoně pokračovat. Všichni chtějí rozhodnout na hřišti a pokud možno se vyhnout na konci sezony kontumaci za neodehraná utkání,“ popisuje Bauer jednání o termínové listině.

Současně těsně před vánočními svátky KEFAM znovu projednávala návrh na udělení výjimky pro Extraligu žen a tentokrát se i díky vývoji situace přiklonil k podpoře této žádosti. Kluby Extraligy žen písemně avizovaly zájem a připravenost hrát i v případě pravidelného testování a nyní byla i po kladné odezvě výkonného výboru předložena žádost na NSA, která ji předá na ministerstvo zdravotnictví k posouzení. Rozhodnutí o výjimce pro Extraligu žen padne nejspíše v příštím týdnu. 

„Věříme, že dostaneme od ministerstva zdravotnictví brzy reakci na výjimku, a doufáme, že vývoj epidemie umožní co nejrychlejší zapojení hráčů všech úrovní zpět do pravidelného florbalového režimu,“ vyjádřil své přání Martin Musil. 

Obrázek