​​

ANALÝZA DAT SUPERFINÁLE ŽEN: VÍTKOVICE VS CHODOV 7:6P

19. 4. 2019

Ještě v 52. minutě vedly florbalistky Chodova ve finálovém utkání o tři branky. Vítkovice ale předvedly velký obrat a gólem v prodloužení okradly své soupeřky o mistrovský titul. Vyhrály při skóre 7:6. Během utkání byla sbírána podrobná data a následující článek ukazuje jejich vyhodnocení pro finále žen.

Nebezpečným typem útoku jsou přečíslení a volné cesty, tedy situace s nepokrytou střelkyní v nebezpečném předbrankovém prostoru. V celém utkání zaznamenaly lepší bilanci při hře 5 na 5, co se týče volných cest Vítkovice (15:8), u přečíslení to bylo těsně pro Chodov (6:5). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Graf výše poukazuje na podařenou druhou třetinu Chodova (skóre 2:2) a slušnou třetinu třetí aspoň, co se týče vytvořených šancí na přečíslení (skóre 2:3 z pohledu Chodova). Největší převahu nebezpečných akcí si tým Vítkovic vytvořil v první třetině, paradoxně ji prohrál (2:1 pro Chodov). Následující gif ukazuje jednu z vytvořených volných cest Vítkovic hned ze startu zápasu. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Paloncyová vybíhá z rohu a na moment se jí otevírá možnost poslat míček přes osu hřiště nehlídané Enenkelové (ta má pozici na volnou cestu). Paloncyová volí střelu, kterou vyráží Christianová.

Ze druhé třetiny je pak vybrána akce Chodova jako příklad tvorby volné cesty po úspěšném souboji 1 na 1. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Hanzlíková naznačuje postup po mantinelu a náhle mění směr svého běhu a jde do středu hřiště. Vítkovické hráčky na ni vyvíjí velký tlak, ale útočnice Chodova dokáže z nebezpečné pozice ohrozit brankářku Příleskou.

Z prezentovaných nebezpečných akcí padl paradoxně nízký počet gólů při hře 5 na 5 (4, v přesilových situacích daly oba týmy po jednom gólu z vytvořené volné cesty). Celkem 7 gólů bylo vstřeleno z obyčejně ne kriticky nebezpečných akcí. Hned 3 takové branky padly ze standardních situací, včetně té vítězné. Následující gif ukazuje příklad kreativní rozehrávky standardní situace z útočného rohu. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Zde vznikla navíc volná cesta a to po rotaci hráček kolem branky Vítkovic. Suchá trefuje ve výhodné pozici před brankovištěm stojící Theimerovou.

Následující zásadní graf sleduje průběh zápasu z hlediska odhadu vstřelených gólů obou týmů. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Dá se říci, že Vítkovice byly v zápase lepším týmem a celkově se odhad vstřelených gólů zastavil na těchto hodnotách: 7.1 pro Vítkovice a 4.7 pro Chodov. Chodov ale téměř celou druhou a třetí třetinu vedl a hráčky Vítkovic musely pro obrat předvést to nejlepší. Nebezpečné akce se tvořily na malém prostoru, podobně jako v následující ukázce. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Enenkelová dobíhá odražený míček a posílá pohotovou přihrávku na Ďuríkovou. Ta má míček více před tělem než by bylo ideální a nepovede se jí vystřelit na branku. Volná cesta je nicméně na světě i přes výhodné obranné postavení hráček Chodova.

Poslední příčinou (kromě bilance nebezpečných útoků) bilance konečného odhadu vstřelených gólů výrazně pro Vítkovice je tvorba situací s možností na křižnou přihrávku na útočné polovině. Takové situace zvyšují šance na vstřelení gólů u všech typů útoku, jsou znakem kreativních týmů a Vítkovice v nich při hře 5 na 5 ve finálovém zápase dominovaly s převahou 16:1.

A jak se vedlo konkrétním hráčkám? Odhad vstřelených a inkasovaných gólů lze vyjádřit i pro jejich pobyt na hřišti, zde jen pro situace při hře 5 na 5. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Síla první pětky Vítkovic byla znát. Útočnice Šupáková, Paloncyová a Enenkelová zaznamenaly nejvýraznější převahu nebezpečných akcí a následují je obránkyně Ďuríková a Šponiarová. Všechny hráčky Vítkovic zakončily zápas s pozitivní bilancí. Za Chodov obstála první pětka ve složení Jiráková, Svačinová, Řepková, Plášková a Suchá.

A co aktivita v zakončení? Martina Řepková přetavila prostor na hřišti do nejvyššího součtu střeleckých pokusů a přihrávek na ně (8+11). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

V přihrávkách se jí nikdo nerovnal, druhý nejvyšší počet asistencí na střely měla Šupáková (8). 8 střeleckých pokusů si pak ještě připsala Paloncyová, Husková a Krzywaková za Vítkovice a Suchá za Chodov.

Chodov sahal po titulu a měl slušný náskok jen několik minut před koncem zápasu. Vítkovice nakonec ale zúročily převahu ve hře, v poslední minutě se jim podařilo srovnat a v prodloužení senzační obrat dokonat. Analýza podrobnější data z utkání staví mistryně do role zasloužených vítězek Superfinále.