​​​​

ANALÝZA DAT: V POHÁRU MISTRŮ ŽEN KRALOVALO ŠVÉDSKÉ TÄBY, NA POTENCIÁLNĚ ATRAKTIVNÍ ZÁPAS VÍTKOVIC S KLOTENEM NEDOŠLO

6. 2. 2020

Přímočarý systém zápasů na Poháru mistrů nedává prostor pro spekulace. V sobotu hraje semifinále švédský mistr proti českému a ten finský proti švýcarskému. Ženy Vítkovic tak narazily hned na velmi těžkého soupeře a dlouho si nevedly špatně. Na turnaji se sbírala pokročilá data z utkání a tento článek skrz řeč čísel vypráví příběh ženské části celého turnaje.

Nejprve je zde rekapitulace zápasů s krátkým komentářem:

Semifinále 1: SB-Pro (FIN) vs Kloten (SUI) 3:9

• Herně (šance 9:9), nikoliv výsledkově (1:5) vyrovnaný zápas po dvě třetiny
  • Kloten dominoval ve třetí třetině, zejména z přečíslení (0:6)
  • Silná byla první pětka Klotenu (Rydfjall, Buhler, Gerig, Granstedt, Suter)

Semifinále 2: Täby (SWE) vs Vítkovice (CZE) 6:3

• Vítkovice šly do vedení 0:2 a až do konce druhé třetiny byly vyrovnaným soupeřem (šance 11:9 a skóre 2:2)
  • Vítkovicím odešel ve druhé polovině zápasu útok a dlouhé minuty si nedokázaly vytvořit šanci
  • Täby šlo naopak vstříc výhře a v 50. minutě zaslouženě rozhodlo dvěma góly

Zápas o 3. místo: SB-Pro (FIN) vs Vítkovice (CZE) 3:7

• Vítkovice dominovaly v 1. třetině (0:6 na šance), vytvořily si jen jednogólový náskok (1:2)
  • SB-Pro vyrovnalo hru ve druhé třetině a srovnalo na 3:3
  • Vítkovice přehrávaly soupeřky v přečíslení (0:9 v utkání), což potvrdily ve třetí třetině a zlepšenou efektivitou zakončení si došly pro zaslouženou výhru

Finále: Kloten (SUI) vs Täby (SWE) 3:10

• Täby bylo lepším celkem od začátku utkání, mělo více rychlých útoků a hlavně přečíslení
  • Kloten se držel zuby nehty herně (7:13 na šance) i na vstřelené branky (3:4) v prvních dvou třetinách
  • V poslední části už Täby dominovalo po všech stránkách a získalo zasloužené zlato

Následující série grafů srovnává čtveřici týmů dle klíčových proměnných. Nejdříve je to tzv. PDO, nebo-li efektivita hry. Hodnota PDO je součtem úspěšnosti střelby a úspěšnosti zásahů brankáře a nejlepší týmy mají logicky nejlepší hodnoty PDO. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Täby dominovalo v obou úspěšnostech. V utkáních Klotenu padal velký podíl gólů ze střel na branku, naopak když hrály Vítkovice, byl k vidění vyšší podíl zásahů brankářek. SB-Pro se trápilo zejména v koncovce s hodnotou úspěšností střelby jen 12%.

Šance jsou definovány jako součet tzv. volných cest a přečíslení. Tyto typy útoků se vykazují významně vyšší gólovou úspěšností než jiné typy útoků a proto je zásadní jejich výskyt sledovat. Volná cesta je situace, kdy se střelkyně nachází v předbrankovém prostoru, existuje reálná šance, že se dostane k míčku a před ní není blízký blok. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Täby bylo bezkonkurenční při tvorbě volných cest pro svůj tým (14 v přepočtu za 60 minut hry 5 na 5) i při prevenci těchto akcí proti (méně než 8). Finské SB-Pro byl schopno v této herní variantě obstát v konkurenci a zaznamenalo vyrovnanou bilanci tvorby volných cest. Vítkovice měly v porovnání problém s tvorbou volných cest (méně než 6), Kloten pak s jejich prevencí, když dopustil více než 13 za stejnou jednotku času. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Täby a Vítkovice byly velmi silné v bilanci přečíslení. Oba týmy si dokázaly vytvořit více než 7 přečíslení v přepočtu na 60 minut hry 5 na 5, zatímco jejich soupeřky jen 3. Kloten už měl tuto bilanci vyrovnanější, zatímco v tomto aspektu byl výrazně nejslabší finský celek SB-Pro.

Täby si s přehledem poradilo s bronzovými Vítkovicemi i stříbrným Klotenem. SB-Pro zase s těmito týmy prohrálo a zůstane tak otázkou bez odpovědi, jak by dopadl souboj mezi Vítkovicemi a Klotenem, který mohl být dle výsledků analýzy dat vyrovnanou partií.

Závěrem se článek zaměřuje na samotné hráčky a postupuje od mužstva umístěného na čtvrtém místě až po to vítězné.

V grafu je bilance zakončování hráček finského SB-Pro. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Horizontální osa měří frekvenci přihrávek na střely, ta vertikální pak frekvenci střelby. Aktivní při zakončení byla obránkyně (tvar kruhu) Eskelinen, zejména jako přihrávající, dále Lirkki J, Lirkki H, ta hlavně jako střelkyně a také dvojice obránkyň Leminen, Vanhanen. Sytost barvy souvisí s vyšším podílem zakončení z předbrankového prostoru, takže třeba Kujala kromě poměrně častého zakončování toto měla často i zblízka.

Sledovala se bilance šancí týmu v přítomnosti hráček na ploše. V tomto ohledu zaznamenaly všechny hráčky SB-Pro negativní bilanci (soupeřky měly více šancí než samotný tým), nejméně zápornou ji měla Kujala (-5.2 rozdíl šancí v přepočtu na 60 minut hry 5 na 5), Sotala (-6.7) a Hoynala (-7.7).

Vítkovické hráčky a jejich bilance zakončování je zobrazena níže. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Jako nahrávačky se prezentovaly Halfarová, Paloncyová nebo taky útočnice Ferenčíková. Naopak Kubečková a Maděrová byly ty, které často samy zakončovaly. Cholinská nebo Seevaldová měly vyšší podíl zakončování z předbrankového prostoru narozdíl třeba od zmíněné střelkyně Maděrové.

V bilanci šancí se turnaj povedl Kubečkové (+5.9 rozdíl šancí v přepočtu na 60 minut hry 5 na 5), Ferenčíkové (+4.8), Krzywak (+4.6), Šupákové (+4.4) nebo Halfarové (+4.1).

Kloten a zakončování jeho hráček je zobrazeno v následujícím grafu. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Granstedt vedla tým, co se týče frekvence střelby, do role nahrávačky se často dostávala její spoluhráčka z útoku Suter. Společně s v zakončení aktivní Gerig to byl první útok Klotenu, který se taky často dostával k zakončením zblízka.

Suter (+8.1 rozdíl šancí v přítomnosti hráčky na ploše při hře 5 na 5), Gerig (+6.7), Granstedt (+5.5), Rydfjall (+5.2) a Buhler (+4.4) je pořadí hráček Klotenu dle nejlepší bilance kontroly šancí.

Na závěr hráčky vítězného Täby a jejich zakončování na turnaji. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Útočnice Wiklundová často přihrávala a zároveň měla vysoký podíl (sytá barva) zakončení z předbrankového prostoru. Nejaktivnější v zakončení byla Taivaloja, která byla i nejčastější střelkyní v přepočtu na 60 minut hry 5 na 5. Obě hráčky měly omezený počet minut na ploše. Z obránkyň se k zakončení často dostaly Tschopp a Petersen, která měla i solidní podíl zakončení z předbrankového prostoru.

Nejlepší bilanci šancí měly hráčky s omezeným časem na ploše Ulvhag Jo. (+24.3 rozdíl šancí za 60 minut hry 5 na 5 s hráčkou na ploše) a Taivaloja (21.0). Další v pořadí je Wiklund (+15.7). Obecně všechny hráčky Täby ukončily turnaj s pozitivní bilancí šancí.

Všechna data jsou jen ze dvou zápasů pro každý tým, což je mizivě malý vzorek na hlubší hodnocení a soudy ohledně výkonů týmů a hlavně hráček. Jde tak spíš o faktické vyjádření toho, co se 11. a 12. ledna v Ostravě stalo a toho, kdo byl v daném okamžiku jak silný.