{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


BERKA: KONEC SOUSTŘEDĚNÍ? CÍLEM BYLO MINIMALIZOVAT RIZIKO

Obrázek ke článku
8. 9. 2020

Plánované soustředění české juniorské reprezentace, které probíhalo od čtvrtka v Hostivici, skončilo oproti plánu o den dříve. Tým, který se připravuje na domácí mistrovství světa v příštím roce, se rozjel směrem ke svým domovům už v sobotu. Důvodem byl pozitivní výsledek na covid-19 u jednoho z členů realizačního týmu. Jak se situace na soustředění vyvíjela, popsal hlavní trenér juniorů Jaroslav Berka.

Soustředění jste zrušili v sobotu. Měli jste už ve čtvrtek, tedy na začátku kempu, nějaké informace o potenciální hrozbě?
Nikdo z těch, kteří na reprezentační sraz dorazili, nevykazoval žádné příznaky a neměl ani informaci o tom, že by se setkal s nakaženým. Řešit jsme to začali v pátek ráno, kdy mi jeden z členů realizačního týmu řekl, že dostal informace, že se v klubu, kde působí, necítí nějací hráči dobře. Následně jsme dostali podobnou informaci o nepříznivém stavu hráčů našeho soupeře pro plánovaný nedělní zápas a dohodli se preventivně na zrušení přípravného utkání. 

Jaký byl následný postup?
Na základě výše uvedených informací jsme na místě řešili, že to možná není náhoda, jelikož kluby, jejichž hráči vykazovali symptomy, společně odehrály před několika dny vzájemné utkání. Po diskuzi s reprezentačním úsekem jsem vyhodnotil, že pošleme hráče a členy realizačního týmu, kteří jsou z těchto dvou klubů, preventivně domů. V praxi k tomu nebyly žádné důvody, protože jsme nevěděli o nikom pozitivně testovaném. Jednalo se z naší strany pouze o prevenci. 

Jaké důvody vás tedy vedly k tomu, že zmínění hráči a členové realizačního týmu soustředění opustili?
Situaci jsem vyhodnotil tak, že pokud existuje minimální riziko, že by někdo, kdo je nyní na reprezentačním srazu, byl ve svém klubu před reprezentačním srazem v kontaktu s člověkem pozitivním na covid-19, měli bychom jako členové realizačního týmu reprezentace udělat maximum pro to, abychom ochránili tréninkový proces v klubech. Na kempu jsme měli zástupce jedenácti oddílů. Potenciální riziko a možné dopady by byly velké, proto jsme raději sáhli k preventivnímu kroku a poslali ty, kteří byli z klubů, kde bylo nějaké podezření, do izolace a zajistili jejich testování. Naším cílem bylo, abychom předešli situaci, kdy hráči přijedou do klubu a nevědí, jak na tom jsou. Chtěli jsme mít do konce soustředění jasno, jestli se hráči mohou do klubů vrátit, nebo ne. Úplně stejně bychom postupovali, kdyby nás o podobné situaci ve svém oddíle informoval kterýkoliv z hráčů. 

Rozhodli jste se pro bezpečnější a opatrnější cestu...
Zároveň jsem pracoval i s variantou, jaký by byl postup, pokud by se ukázalo, že jsme měli tyto informace a přesto jsme se rozhodli pokračovat v soustředění a po ukončení soustředění se hráči rozjeli do tréninkových procesů ve svých klubech. 

Kdy jste se dozvěděli o pozitivním testu jednoho z izolovaných a jakým způsobem jste dále postupovali?
Výsledky jsme dostali v sobotu dopoledne s tím, že jeden výsledek na covid-19 byl pozitivní. Kontaktovali jsme hygienickou stanici, která nám upřesňovala další postup, a soustředění jsme v sobotu odpoledne ukončili. Hráčům jsme celou situaci vysvětlili, případně jsme komunikovali s jejich rodiči. Informovali jsme také všechny, se kterými jsme se setkali v areálu, a večer šel na rodiče a na kluby hromadný email, který shrnul celou situaci. 

Do karantény tedy zamířili všichni, kteří se reprezentačního soustředění zúčastnili?
Po celou dobu soustředění jsme trénovali na dva týmy, díky tomuto nastavení do karantény jde polovina hráčů, kteří byli v týmu s nakaženou osobou. Plus celý realizační tým.

Řešil byste tuto situaci podobně i jako sportovní ředitel Sparty, nebo zde šlo o především o to, že se jednalo o reprezentační akci?
V klubu bych to řešil jinak. Samozřejmě bychom hráče separovali od týmu, ale neměl bych zodpovědnost za ostatní oddíly. Tady jsem především vnímal, že na začátku týdne by se všichni hráči rozjeli do svých jedenácti klubů, což by mohlo mít velký vliv na soutěže. Možná to bylo moc přísné preventivní opatření, ale předešli jsme tomu, že by se hráči rozjeli do klubů, aniž by o něčem věděli. Sice jsou kluci a trenéři v karanténě, což nás mrzí, ale alespoň jsme ochránili kluby. Teoreticky také mohla nastat situace, že by během postupného trasování šlo do karantény několik klubů, v nejhorším případě všech jedenáct. 

Jak se vám soustředění zamlouvalo po sportovní stránce?
Kemp probíhal velice dobře, byli jsme opravdu spokojeni a je škoda, že jsme to nemohli dotáhnout. Zároveň je škoda, že jsme neodehráli plánované přípravné utkání. Na zápas jsme se moc těšili. Ale nedá se nic dělat, ochrana hráčů, trenérů i klubů má samozřejmě přednost. Nechci, abychom jako tým měli vůči přípravě na světový šampionát nějaké alibi v podobě koronavirové krize, proto se musíme snažit dělat vše na maximum a zároveň dodržovat nastavená opatření. 

Obrázek