{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

BERKA UZAVŘEL NOMINACI PRO MS JUNIORŮ. TÝMU VĚŘÍME, ŘÍKÁ

Obrázek ke článku
22. 7. 2021

Trenér juniorské reprezentace Jaroslav Berka představil finální nominaci na největší českou florbalovou událost tohoto roku, která se koná v Brně na konci srpna. „Vybrali jsme takový tým, kterému věříme, že dosáhne na úspěch,” říká.

Domácí mistrovství startuje už 25. srpna a z týmu čiší velká touha zakončit dvouletý reprezentační cyklus úspěchem a znovu dosáhnout na medailové pozice. Navíc před vlastním publikem. 

„Tým se skládá z řady talentovaných hráčů. V průběhu všech akcí jsme ladili herní projev, aby byl co nejefektivnější. Věřím, že se nám to podařilo a kluci předvedou florbalový výkon na nejvyšší úrovni. Dovednosti a kvalitu na to mají,” hodnotí Berka.

Na finální podobě kádru se svými asistenty pracoval v průběhu celého cyklu. „Tvorba nominace je dlouhodobý proces a finální sestava krystalizovala po dobu dvou let. Absolvovali jsme několik akcí, zápasů a tréninků. O kostře týmu jsme měli jasno delší dobu, ladily se však jednotlivé posty a role. Do posledního eventu v Bratislavě byly otevřené zhruba tři až čtyři pozice, které jsme s realizačním týmem diskutovali. Nakonec jsme vybrali takový tým, kterému věříme, že dosáhne na úspěch,” komentuje výběr hráčů šéf české střídačky. 

„Hrát mistrovství světa doma je velká výhoda, ale zároveň i velký závazek.”

O motivaci je před každým mistrovstvím světa postaráno. Násobí se však tím, že se celá akce koná v domácím prostředí. Tuto přednost vnímá i Berka. „Hrát doma je určitě velká výhoda a zároveň velký závazek. Věřím tomu, že když budeme v zádech cítit podporu publika, tak to hráčům dodá obrovské sebevědomí a může jim to pomoci v boji o nejvyšší příčky.”

Přítomnost fanoušků považuje za důležitý faktor i kapitán juniorské reprezentace Filip Forman. „Je to skvělá zpráva. Všichni jsme si přáli, aby bylo možné hrát před diváky. Podpora od přátel, rodiny a všech lidí v hale nám může hodně pomoci,” říká mladý útočník pražských Bohemians.

Na začátku července se juniorský výběr poměřil v Bratislavě se Švýcarskem (5:3) a Slovenskem (16:1). Příprava je však i nadále v plném proudu. „Jednou týdně probíhají dobrovolné tréninky zaměřené na individuální dovednosti a různé herní detaily. Na konci července odehrajeme zápasy s Mladou Boleslaví a švýcarským Könizem. Poté se potkáme na závěrečném kempu v Kutné Hoře, následně nás čeká krátký teambuilding a přesun do Brna,” popisuje Berka nebližší program.

Právě zmíněné soustředění odnesl poraněním ramene kapitán Forman, který už se ale zotavuje a nemůže se dočkat úvodního buly. „Já osobně se těším moc. Ještě musím doléčit zranění a pak se do toho opřu, abych byl v nejlepší formě a kondici,” slibuje hráč, který zkraje srpna oslaví 19. narozeniny. „Přípravy probíhají podle plánu. Máme spoustu individuálních tréninků a samozřejmě i kondiční plán. Žene nás dopředu obrovská motivace. Nemůžeme přestat makat a povolit, i když jsou prázdniny. Všichni kluci si to uvědomují a nemám sebemenší strach, že by to někdo vypustil,” těší kapitána.

Lodivod juniorské reprezentace bude mít k dispozici celkem dvacet hráčů. Někteří z florbalistů si o účast na brněnském mistrovství řekli právě během soustředění ve slovenské metropoli. Jedním z nich je i Martin Dolejš. „Akce v Bratislavě mu vyšla výborně. Hrál na pozici centra a ověřili jsme si jeho univerzálnost. Zároveň dokáže svou fyzickou hrou dobře alternovat i v obraně,” okomentoval Berka jeho výběr.

Výborně se ale uvedli i další hráči, kteří nakonec ve finální nominaci nechybí. „Vojta Klápa se vždycky v utkáních, do kterých nastoupil, jevil jako velmi gólový hráč, který dokáže přinést tlak do brány. Ondra Papoušek dokáže zahrát na všech postech a díky svému pojetí dokáže do hry přinést něco nového, zároveň je to výborný kluk do kabiny, který zvládne svým působením ovlivnit spoustu lidí kolem sebe a nasměrovat celý tým,” zmiňuje kouč. 

„Co se týče hráčů, u nichž byly otazníky, tak z finální nominace vypadl David Horký, který s námi objel většinu akcí a prokazoval stabilní výkonnost. Nicméně vzhledem ke skladbě týmu a univerzálnosti na jednotlivých postech jsme se nakonec rozhodli ho nevybrat, protože nám do našeho konceptu zapadli jiní hráči,” přechází Berka k výčtu hráčů, kteří nakonec na šampionát nejedou nebo jsou jen mezi náhradníky.

Poslední dvě akce s námi odjel i Filip Šubert, kterému se ale závěrečná zápasová příprava v Bratislavě příliš nepovedla a bylo vidět, že není úplně zvyklý na tempo hry na mezinárodní úrovni. Zároveň na jeho pozici kreativních obránců je velká konkurence, z tohoto důvodu se nám do užší nominace nevešel,” prozradil. 

V nominaci nefiguruje ani Michal Vojtíšek z Bohemians, který byl stabilním článkem týmu v průběhu dvou uplynulých let. „Po turnaji v Bratislavě nás Michal informoval, že nebude dál pokračovat na nejvyšší florbalové úrovni. Museli jsme to zvážit a vzhledem k tomu, že nejsme přesvědčeni o tom, že by byl za této situace stoprocentně připraven, jsme jej do nominace nezařadili. Navíc rozhodl fakt, že mistrovství světa juniorů vnímáme jako průběžnou metu pro hráče, kteří by zde měli získat další zkušenosti a následně být tahouny nejen v superlize, ale i v seniorské reprezentaci,” vysvětluje Berka.


Nominace juniorské reprezentace na MS 2021:

Brankáři: Karel Hodík (Florbal Chodov), Tomáš Jurco (Tatran Střešovice).

Obránci: Matyáš Bachmaier (Kanonýři Kladno), Martin Čermák, Bohumil Piskáček (oba Tatran Střešovice), Ondřej Kawulok (Florbal Ústí), Jan Malič (FbŠ Bohemians), Lukáš Punčochář (Florbal Mladá Boleslav).

Útočníci: Matouš Burian, Tomáš Hanák (oba Black Angels), Matěj Čermák, Martin Dolejš (oba Sparta Praha), Filip Forman (FbŠ Bohemians), Matěj Havlas, Vojtěch Klápa, Ondřej Papoušek (vš. Tatran Střešovice), Adam Hemerka, Matěj Pěnička (oba Florbal Mladá Boleslav), Petr Majer (Florbal Chodov), Šimon Stránský (FBC Liberec).


Podívejte se na nominační video:

​Program české reprezentace:

Středa 25. 8. Česko – Finsko

Čtvrtek 26. 8., Česko – Slovensko

Pátek 27. 8., Česko – Lotyšsko


Info o vstupenkách: 

Mistrovství světa se bude hrát v Městských halách Vodova v Brně, kam budou moci v rámci aktuálně platných opatření i diváci. Vstupenky půjdou do prodeje ve středu 28. července. Bližší informace budou zveřejněné na začátku nadcházejícího týdne na oficiálních kanálech Českého florbalu.

​​

Obrázek