{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

BOJ S VIREM, NÁROČNÝ ZÁVĚR. PARDUBICE SI UŽÍVAJÍ VOLNA

Obrázek ke článku
12. 4. 2021

Do sezony vstoupili překvapivou výhrou na hřišti Sparty, od té doby se v průběhu ročníku prezentovali slibnými výkony. Jenže tomu něco chybělo. Body. A když v lednu ve třech zápasech po sobě body brali, tak jim stopku vystavil nebezpečný koronavirus. Po nucené pauze se pardubičtí Sokoli vrátili ve formě, ale na desáté místo to nestačilo. Náplastí za náročnou sezonou však bylo splnění cíle: superliga nadále zůstává v perníkářském městě.

Tento ročník Pardubic lze z výsledkového hlediska hodnotit jako povedený, zejména pokud jej budeme srovnávat s tím minulým. Jedenácté místo po základní části však nezaručilo přímou záchranu a Pardubice se musely připravit na boje o setrvání v nejvyšší soutěži. Play-down ale bylo nakonec zrušené.

První reakce? Jeden velký oddech. Sokoli si prošli vším možným, a tak předčasné vysvobození jistě uvítali. Jenže, jak bývá zvykem, i oni si chtěli svou pozici mezi elitou obhájit sportovní cestou. „Jelikož vnímáme, že jsme se už dvakrát zachránili „administrativně“, tak jsme letos chtěli ukázat, že na nejvyšší soutěž stále máme,“ prohlásil trenér Martin Zozulák.

Pardubice vstoupily do sezony ve velkém stylu, překvapivě vyloupily půdu pražské Sparty a body si odvezly také z Otrokovic. Jenže poté přišla nepříjemná šňůra sedmi porážek v řadě a perníkáři byli rázem opět na samotném chvostu tabulky. „Neměli jsme lehký los, ale i tak jsme se jako tým stále hledali, ladili detaily v našem novém pojetí hry. Myslím si, že se zlepšenými výkony to nakonec přineslo kýžené ovoce,“ myslí si bývalý útočník Chodova.


Po novém roce se ve východních Čechách blýskalo na lepší časy, jenže do cesty se postavil další nepříjemný a nezvaný host. Pardubickou kabinu zasáhla nákaza koronaviru a tým musel do čtrnáctidenní izolace. Až neuvěřitelně zní celková čísla, Sokoli se nakazili téměř kompletně. „Bohužel je to něco, co jsme neměli šanci nijak ovlivnit. Myslím, že covid nás ovlivnil nejvíce ze všech superligových týmů,“ tvrdí Zozulák. Pardubičtí se museli v lednu několikrát vracet zpátky do tréninkového režimu a obnovovat jednotlivé procesy.

Čekal je tak po návratu pořádně nabitý program. Plán druhého měsíce roku 2021? Třináct zápasů v sedmatřiceti dnech. „Byla to prostě šílenost, obzvlášť v podání našeho sportu. Základní část se hraje standardně sedm měsíců, a my jsme její polovinu odehráli za jeden jediný,“ líčil pardubický kouč. Jejich režim se časem přepínal na úsporný a jedinou náplní už tak narušeného volného času se stala regenerace. „My jsme v podstatě neměli čas trénovat. A když už jsme ten trénink měli, tak to byly jen lehké předzápasové detaily,“ prozradil.

I přes nepříznivý program Pardubice stále živily naději na vysněné desáté místo. Nakonec nebyly příliš daleko od pravdy. Přišly však klíčové ztráty v domácí přímé konfrontaci s Českou Lípou a ve dvojzápase s Libercem. Výsledek? Konečné jedenácté místo. Jenže ještě před vypuknutím záchranářské mise byla sezona na dně tabulky podruhé za sebou ukončena. Cíl splněn: nejvyšší soutěž nadále zůstává na východě Čech.


„Asi nejnáročnější sezona za celou moji kariéru, bohužel ale ne fyzicky. Té práce bylo strašně moc a někdy je to opravdu vyčerpávající,“ povzdychl si Zozulák. I tak mohl být na svůj tým patřičně hrdý. „Atmosféra, kterou jsme v týmu měli, byla podle mě výborná a i přes relativně dost krizových momentů jsme dokázali po celou sezonu fungovat jako jeden tým,“ dodal vesele.

Je pravdou, že v Pardubicích vyrostl v průběhu ročníku silný tým. Do týmu se postupně zapracovala skupina dravých mladíků, kteří po boku zkušených hráčů, jako je Savický, Pakosta či Teichman, vyspěli po všech stránkách. „Byl jsem s nimi spokojený. Kluci nám ukázali, že jsou tady další mladí, kteří v dohledné době promluví do bojů o sestavu a zvýší tak konkurenci v naší kabině,“ potvrdil třiatřicetiletý kouč. Jádro týmu tvořil mladý snajpr Adam Šmíd, jenž ovládl produktivitu týmu, po jeho boku zmiňovaní Savický s Pakostou a v bráně juniorský mistr světa Martin Haleš.

S čím vlétnou Sokoli do nové sezony? „Vydáme se podobnou cestou jako loni a kondiční příprava bude hodně individuální. Změny v kádru nastanou, některé avizované dopředu, avšak na řadu přijdou i nečekané,“ poodkryl Zozulák. Kdo opustí pardubickou půdu, zatím není jasné, ale dle dostupných zdrojů by se mělo jednat o minimálně jedno zvučné jméno. „Jádro týmu však určitě udržíme, vidíme v něm potenciál a chceme budovat úspěšný tým,“ zakončil s úsměvem na rtech trenér a generální manažer klubu.

Obrázek