{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

BYLO TO NEUVĚŘITELNÝCH 20 LET, ŘÍKÁ PREZIDENT ČESKÉHO FLORBALU FILIP ŠUMAN

Obrázek ke článku
21. 4. 2021

Po více než 20 letech proběhne změna na nejvyšší florbalové pozici. Filip Šuman již nebude dále pokračovat jako prezident Českého florbalu a na tuto pozici proběhne volba na valné hromadě v červnu. První informace o důvodech této změny přinášíme v rozhovoru s Filipem Šumanem.

Končíte v roli prezidenta florbalu po 21 letech, proč zrovna nyní?  
Florbal stále roste a „souboje“ probíhají na mnoha úrovních. Zvládat najednou mezinárodní úroveň, sportovně-politickou podporu celému florbalu, Národní sportovní agenturu a vedle toho všechny obsahové florbalové věci už najednou není možné. Navíc máme za sebou úplně extrémní rok. Kvůli covidu, a všem jednáním s tím spojených, to bylo, jako kdyby celý rok probíhalo domácí mistrovství světa. Jsem moc rád, že se podařilo zajistit zvláštní podporu elitním klubům a také, aby se alespoň nejvyšší soutěže mužů a žen mohly hrát na výjimku ministerstva, stejně jako tomu je u velkých olympijských sportů. A celkově musím říct, že jednadvacet let si navíc vybralo dost velkou daň na rodině, kterou jsem extrémně zanedbával, protože jsem za florbal cítil obrovskou zodpovědnost. 

Jaká bude Vaše další role ve florbalu?
Z florbalu rozhodně úplně neodcházím. Na další čtyři roky jsem v pozici viceprezidenta světového florbalu (IFF, pozn. redakce) a rozhýbat mezinárodní florbal bude nyní opravdu velká výzva. Navíc jsme právě spustili velký tříletý projekt, kam je zapojeno devět federací, a pod vedením Českého florbalu bychom chtěli podpořit urychlení rozvoje některých zemí, aby byla šance, že se v budoucnu rozšíří světová špička. Podporovat budu florbal dál i v oblasti partnerů ČF. Velká část z nich je navázána na vzájemné osobní dlouholeté vztahy a jsme domluveni, že se budu maximálně snažit, aby jejich podpora dále pokračovala. No a současně jsem byl znovu zvolen místopředsedou Českého olympijského výboru a rozhodně budu i na politické úrovni dál florbalu pomáhat. Silnou pozici extrémně potřebujeme.

Společně s Vámi končí členové výkonného výboru a budou nové volby. 
Je to pochopitelné, za rok by stejně volby byly. A v situaci, kdy končí prezident, který vedl současný výkonný výbor včetně rozdělení jednotlivých rolí, je logické, že se zvolí na další tři roky tým, který Český florbal povede dál.  

Máte představu, kdo by měl florbal po Vás vést?
Musí to být někdo, kdo má s řízením velké firmy nebo spolku zkušenosti, ale hlavně už dokáže dát své ostatní aktivity na vedlejší kolej a věnovat se téměř výhradně českému florbalu. Věřím, že v současném výkonném výboru jsou lidé, kteří by to dle mého názoru zvládli. A narovinu, spoléhám, že bude kandidovat současný viceprezident Daniel Novák. Už má zkušenosti, vybudovanou pozici i ve sportovním prostředí a může zajistit další rozvoj českého florbalu. 

Je práce prezidenta časově náročná?
Asi bych měl říkat, že moc ne, ale pravda by to nebyla. Jednání a různých schůzí je opravdu dost. Nejen interních florbalových, ale také v rámci českého sportu. Florbal je dnes jeden z největších českých sportů a na žádném důležitém jednání nesmí chybět. Prezident jakéhokoliv velkého sportu se musí připravit na to, že půl týdne stráví jenom v zasedacích místnostech a musí si hlídat figuru, protože stravovací režim na schůzích zažívat fakt nechcete. (smích) Navíc v té roli nikdy nemáte volno. Pokud se stane vážný problém, vždy musíte reagovat, nikdy nemůžete říct, že nemáte čas.  

Vedl jste florbal velmi dlouhou dobu v jeho největším rozvoji. Co Vám nejvíce zůstane v paměti? 
Bylo to neuvěřitelných jednadvacet let a těžko vybírat jednotlivé zážitky. Ze začátku, kdy ještě nikdo neznal ani samotné slovo florbal, se člověk těšil z každého malého úspěchu, z každého novinového článku. Postupem pak byla obrovská výzva získat florbalu významnější pozici a přesvědčit stát, že si zasloužíme podporu. Nedostávali jsme tehdy od státu vůbec žádné finance. V žebříčku, který platil, byl florbal na 92. místě hned za psím spřežením. Vždy, když se podařil posun, mělo to na celý náš sport velký dopad. Obrovskými zážitky byla také všechna domácí mistrovství světa. Výjimečné okamžiky, kdy nás sledovala velká část české veřejnosti, neskutečná byla také atmosféra v halách. Ale nejvíce mi zůstane v paměti to, že celé ty roky se dařilo, aby se florbal stále zlepšoval a rostl. Přitom si však florbalové prostředí dokázalo zachovat pevné hodnoty a pozitivní vnímání sportu, který se řídí fair-play.   

Co podle Vás čeká florbal do příštích let?
Jsem optimistický. Je nutné teď zvládnout postcovidou situaci, poslední měsíce jsme se na to hodně připravovali. Do budoucna bude hodně záviset na vlastních ambicích, protože pokud budeme mít vysoké cíle a tvrdě na nich pracovat, potenciál florbalu je obrovský. Cesta do příštích let je stanovená poměrně jasnou vizí, úkoly na tři, čtyři roky jsou nastavené. Musíme pokračovat v cestě posilování klubů. Mám velkou radost, jakou práci v mnoha klubech odvádějí. V posledních letech se řada klubů zprofesionalizovala, organizačně fungují daleko kvalitněji. A pozor, zdaleka nemluvíme jen o klubech, které hrají nejvyšší soutěže. Pokud kluby dokáží hrát ve svých městech stále větší roli, budou na ně chodit diváci, budou mít silnější politickou pozici i sponzorský potenciál, a pak se bude posouvat celý náš sport. 

Obrázek