{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ČECHŮM KRALOVALI DÓŽA S ŘEPKOVOU. KOHO ČEKÁ PLAY-OFF A KOHO BOJ O PŘEŽITÍ?

Obrázek ke článku
27. 2. 2022

Základní část je minulostí i ve švýcarské mužské i ženské NLA, kde se pomalu chystá play-off. Z Čechů byli v první části sezony nejúspěšnější Patrik Dóža s Martinou Řepkovou. Oba dva české zástupce čekají bitvy ve čtvrtfinále. Krajánci ale budou mít i starosti se záchranou, série o udržení začínají již v poslední únorovou neděli.

NLA muži

Mužskou NLA ovládl Curych. Grasshopper si mohl v závěru sezony dovolit i dvě zaváhání a i tak jasně zvítězil s náskokem sedmi bodů. V play-off jej pak čeká Uster, který do vyřazovacích bojů dovedl skvělými výkony Patrik Dóža, jenž nakonec s 31 body vyhrál bodování krajánků ve Švýcarsku. Jen o pět bodů méně pak měl jeho týmový parťák Martin Pražan.

Druhé místo pak díky lepšímu skóre uhájil Köniz s obráncem Martinem Kisugitem před Wilerem-Ersigenem, kde působí Radek Sikora jr. a Matyáš Krebner. Loňský šampion Köniz ve čtvrtfinále play-off NLA vyzve St. Gallen, jenž v posledních kolech sesadil z osmé postupující příčky Chur kapitána Daniela Šešulky. Wiler pak sáhl po pátém Rychenbergu. Poslední dvojici tvoří Zug a Malans, kde působí bek Lukáš Veltšmíd.

Z pozice posledního celku tabulky naskočí do play-down Thun s početnou českou kolonií. „Základní část byla pro nás dle očekávání strašně těžká. Bohužel kvalitou zaostáváme za zbytkem ligy a hlavně v první polovině sezony jsme hráli opravdu špatně. Poslední dobou ale cítím zlepšení a doufám, že v bojích o záchranu budeme správně naladěni a v dobré formě,” hodnotí první část sezony Jan Řehoř, jenž patřil k nejproduktivnějším hráčům Thunu.

Ten měl v závěru roku 2021 sérii tří vítězných duelů a dokonce se v jednu chvíli odlepil ode dna. „Trochu jsme doufali, že by mohl být odrazový můstek, po novém roce jsme se ale vrátili zpátky do reality. Nicméně byl to alespoň důkaz toho, že pokud předvedeme opravdu nadstandardní výkon, tak máme šanci hrát relativně vyrovnaný zápas i s týmy z horní poloviny tabulky,” doplňuje florbalista, jenž se do Švýcarska přesunul po zisku titulu s Mladou Boleslaví.

Kromě něj působí v celku i Josef Pluhař a v průběhu sezony se k týmu připojil i brankář Jan Eckhardt, který svými výkony dopomohl právě ke zmíněným třem triumfům. „Honza je kvalitní brankář a určitě nám dodal více sebevědomí. Obrana je u nás velký problém, takže se tu opravdu nenudí,” říká Řehoř. Na Thun nyní čeká série s Šešulkovým Churem, který do posledního kola držel postupové příčky. Druhou dvojici v bitvě o udržení pak tvoří Langnau a Sarnen.


NLA – ženy

Do poslední chvíle bojovaly o vítězství v základní části hráčky Zollbrücku, jehož dres oblékají Nikol Pekárková, Veronika Zittová a Lucie Řezáčová. Díky lepšímu skóre ale nakonec uspěl Kloten-Dietlikon, který vyzve v play-off Laupen, jemuž pomohla 17 brankami v základní části i Hanka Lacková, jež byla druhá v bodování svého celku.

Druhé škorpionky narazí ve čtvrtfinále na Zug s dvojicí reprezentačních obránkyň Kamilou Paloncyovou a Ivanou Šupákovou, s nímž v posledním kole vyhrály jasně 14:1. Na český souboj pak může dojít ve čtvrtfinálové sérii mezi Rychenbergem, jehož dres obléká Hana Koníčková a Bernem, kde působí Nela Havlíková.

„Základní část ve Švýcarsku byla velmi divoká. V našem případě to byl covid, který zapříčinil to, že jsme hrály asi sedm zápasů v posledních čtrnácti dnech,” shrnuje první část sezony nejproduktivnější česká hráčka v NLA Martina Řepková, jež dovedla Chur ke třetímu místu v základní části. Do vyřazovacích bojů si nakonec tým, kde působí i její aktuálně zraněná reprezentační kolegyně Nela Jiráková, vybral šestý Oberland. „Na play-off se moc těším, je to první rok, co se bude hrát na čtyři vítězné zápasy a ne na tři jako doposud. Já osobně jsem moc spokojená s výběrem a už se nemůžu dočkat, až to začne. Teď máme ještě týden volno a poté se vše rozběhne,” doplňuje autorka patnácti branek v základní části, jež podpořila ještě čtrnácti asistencemi.

Starosti se záchranou v soutěži pak čekají Riders s Hanou Polákovou, Annou Bachratou a Veronikou Loudovou a Frauenfeld s Pavlínou Vacinovou a Petrou Mandátovou. „Cílem sezony bylo určitě hrát play-off. Měly jsme slušný začátek sezony, ale pak jsme nezvládly zápasy, ve kterých jsme musely bodovat a z toho důvodu teď budeme hrát play-down. Doufáme, že budeme v co nejkratším možném čase odcházet jako vítězky,” hodnotí ročník Poláková, která patřila mezi nejproduktivnější hráčky celé základní části ženské NLA.

Dlouhou dobu také vládla střeleckým tabulkám a bojovala o celkové vítězství. Nakonec ale skončila s dvaceti góly na druhém místě. Z Češek však byla ve Švýcarsku střelecky nejproduktivnější. „Branek jsem dala poměrně hodně a doufám, že se mi takto bude dařit i dál. Tým ale nebude spoléhat jen na mě, ale určitě i na týmový výkon a dobrou hru, doufám, s vítězným koncem,” přeje si bývalá opora Bohemians.

Obrázek