{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

ČEŠI SI V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ MS 2020 ZAHRAJÍ SE ŠVÝCARSKEM, NĚMECKEM A NORSKEM

Obrázek ke článku
10. 3. 2020

Florbalový šampionát se v roce 2020 uskuteční ve Finsku, do země tisíce jezer se vrací potřetí v historii. Už v roce 2002 i 2010 hostilo tento turnaj hlavní město Helsinky. Právě v roce 2010 si česká reprezentace mužů přivezla z MS bronzovou medaili. Na cestě k bojům o další cenný kov narazí Češi v základní skupině B na Švýcarsko, Německo a Norsko. Složení skupiny je tedy velmi podobné tomu na domácím šampionátu v Praze, kdy pouze místo Norska hrálo skupinu B Lotyšsko.

                                  

„Vypadá to velmi podobně tomu, co jsme měli před dvěma roky, jen jsme vyměnili Lotyšsko za Norsko,“ napadlo v první chvíli po losu skupin A a B hlavního trenéra reprezentace mužů Petriho Kettunena. „S tím jsme se za dobu mého působení u týmu nepotkali a bude to pro nás nový tým. Bude zajímavé sledovat, jaké hráče vezmou na MS, jestli Ketil Kronberg bude stále v týmu a kdo budou klíčoví hráči, protože nyní prochází generační obměnou. Německo jsme viděli v Lotyšsku na kvalifikaci, kdy hrálo ve druhé skupině. Je to víceméně podobný tým, jakému jsme čelili v Praze, vyměnilo se pár hráčů,“ zhodnotil soupeře Kettunen.

Ten vyjádřil před losem přání mít ve skupině jednu ze severských florbalových velmocí. Se Švýcarskem se totiž český tým potkal v základní skupině už na MS 2018. „Nic moc se nezměnilo: chceme být na MS úspěšní, a tudíž musíme dokázat porazit jakýkoliv národ na turnaji. Se Švýcarskem jsme za ty roky odehráli nejvíce utkání, známe ho poměrně dobře, víme, co dělají a s čím pracují. Bude to proti nim opět velká bitva. Samozřejmě by bylo skvělé mít ve skupině například Finsko a hrát proti nim ve velké aréně,“ popsal hlavní trenér reprezentace.

Český tým se kromě základní části se Švýcarskem na MS 2018 potkal i v utkání o bronz. V něm však nenavázal na povedené utkání za skupiny a na druhý pokus vítězili Švýcaři. Na co si tedy dát pozor, aby se stejný scénář neopakoval i v Helsinkách? „Základem je nebýt v utkání o bronz,“ říká v nadsázce Kettunen. „Samozřejmě by to znamenalo porazit Finsko nebo Švédsko, až na to přijde, ale my se musíme zaměřit na postupné cíle a jít den po dni. Nemůžeme příliš přeskakovat, je třeba se soustředit od soupeře k soupeři. Nechceme pomýšlet na utkání o bronz, když jsme ještě neodehráli ani jedno utkání v základní části.“

Zvědavost kolem složení české skupiny neminula ani hráče národního týmu. „Los MS 2020 jsem sledoval. Řekl bych, že naše skupina B je oproti skupině A přijatelnější. Co se týče konkrétních týmů, hrál jsem pouze proti Švýcarsku, se kterými bychom měli snad hrát o 1. místo ve skupině. Od Německa nebo Norska nevím, co lze očekávat,“ zkusil odhadnout možný vývoj na MS mladý univerzál Jiří Besta.

„Doufal jsem v trochu jinou skupinu, abychom nehráli to stejné jako před dvěma lety. Na druhou stranu zápasy se Švýcary jsou pro mě vždycky pikantní, protože spoustu kluků ze švýcarské reprezentace znám a hráli jsme proti sobě,“ zamyslel se nad složením skupiny reprezentační brankář Lukáš Bauer.

„Skupina je téměř identická jako na domácím MS. Z prvního koše jsme vyfasovali Švýcarsko, což ale nic neznamená. Spekulovat nemá cenu. Měli bychom se poučit z posledního MS, kde jsme utekli hrobníkovi z lopaty, kdy nás zachránilo Německo. Jinými slovy vynechat myšlenky na semifinále a být pokorný vůči všem soupeřům ze skupiny. Je to klišé, ale cesta game by game, day by day by měla být ta, která povede k úspěchu,“ vzpomíná na domácí šampionát MS 2018 obránce Martin Pražan.


Podívejte se na záznam Losu MS 2020:

Obrázek