{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

ČESKÝ FLORBAL POPRVÉ UDĚLÍ PREZIDENTSKÝ POHÁR

Obrázek ke článku
1. 3. 2019

Florbalová sezóna v elitních soutěžích má za sebou svou dlouhodobou základní část, nyní se pomalu přelévá do play-off, v níž se bojuje o pohár pro ligové mistry a mistryně. Letos poprvé ale Český florbal udělí ligovou trofej ještě před vyřazovacími boji. Prezidentský pohár za vítězství v základní části Tipsport Superligy převezme Technology Florbal MB, v Extralize žen pak 1. SC TEMPISH Vítkovice.

Letos poprvé  si Mladá Boleslav a Vítkovice na startu vyřazovacích bojů převezmou Prezidentský pohár pro vítěze základní části. Trofeje jsou výsledkem práce Jiřího Čudy a Radka Semelky, řemeslníků, kteří se o podobu trofeje zasadili od prvního návrhu až po konečnou realizaci.

Jak trofeje vypadají? Použitým materiálem je nerezová ocel. Odlehčená základna, která v budoucnu ponese jména vítězů základní části, vynáší na prohnutých prutech do zhruba půlmetrové výšky štít s logem ženské a mužské nejvyšší soutěže. Počet prutů symbolizuje počet družstev, jež se účastní základní části obou soutěží a které o dílčí ligový triumf po dobu téměř šesti měsíců usilují. 

Cesta k trofeji

Potřetí v řadě, počtvrté celkově, ovládl základní část Tipsport Superligy tým z Mladé Boleslavi. Letos však bylo vítězství korunované historicky prvním udílením Prezidentského poháru pro Středočechy nejtěsnější. Do poslední chvíle o triumf v základní části bojoval tým pražské Sparty. Celek, který po loňském pátém místě chtěl před sezónou nahlédnout do nejlepší čtveřice. Mladá Boleslav ale nakonec zisk trofeje za dílčí úspěch v lize uhájila díky lepšímu vzájemnému skóre z duelů právě proti Spartě.

Ačkoliv si v minulosti vítězství v základní části připsala Boleslav už třikrát, titul republikových mistrů v navazujícím play-off vybojovala až v minulé sezóně. A zdaleka nejde o výjimku. Pomineme-li první tři florbalové sezóny z let 1994 – 1996, kdy se nehrálo play-off a o vítězi ligy se tak rozhodlo přímo v dlouhodobé soutěži, vybojoval v play-off tým na prvním místě po základní části superligový mistrovský titul pouze ve 12 z 23 případů!

Impozantní sérii vítězství v základní části předvádí také florbalistky Vítkovic. Poprvé v ZČ vyhrály v sezóně 1998/1999, pak ale následovala dlouhá, sedmnáct let trvající pauza až do sezóny 2015/2016. Od té doby už však do čela základní části Vítkovice nikoho nepustily, letos tak jde o jejich čtvrtý triumf v řadě. Dvakrát z toho dokázaly vytěžit i mistrovský titul, naposledy v loňském historicky prvním ostravském Superfinále 2018, kdy k dvěma ligovým prvenstvím přidaly také vítězství v Poháru České pojišťovny a jako teprve třetí celek Extraligy žen slavily vítězný triple. Na ten letos pro neúčast v Poháru České pojišťovny nedosáhnou. Obrázek