{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ČESKÝ FLORBAL SLAVÍ 30 LET. JAK TO VŠE ZAČALO?

Obrázek ke článku
14. 1. 2022

Český florbal slaví velké výročí. Přesně před 30 lety byla oficiálně založena Česká floorballová unie. Její vznik tehdy inscenoval jeden nadšenec, který položil první balvan do základů sportu, který je dnes druhým mezi týmovými sporty co do počtu členské základny v celé republice. Jak se ale florbal do Česka dostal a jak celá unie vznikla?

Tím nadšencem byl Martin Vaculík, který se svým bratrem v roce 1991 přivezl s přispěním cestovní kanceláře Excalibur sadu vybavení ze Švédska. Díky tomu se začal hrát florbal ve Střešovicích. Nebylo to ale poprvé, kdy se „sahlíčko”, jak se mu podle finského salibandy familiárně přezdívalo, objevilo na našem území.

Prvními průkopníky, kteří do tehdejšího Československa dovezli vybavení na florbal, byli studenti Vysoké školy ekonomické. Ti se poprvé s novým sportem setkali v roce 1984 během výměnného pobytu se studenty helsinské univerzity KY.

Finové s sebou tehdy přivezli sadu několika florbalek a s českými vrstevníky uspořádali historicky první neoficiální utkání. Vybavení zde finští misionáři zanechali a parta studentů kolem pozdějších průkopníků Michala Bauera a Petra Chaloupky tak ještě zhruba rok poté v zcela nový sport hrála, dokud všechny florbalky nezničila.

Podobně jako v případě finské návštěvy na VŠE se ze zahraničí dostal florbal i do východních Čech. Tým Mettmenstetten Unicorns tehdy vyrazil na předsezonní soustředění do Jaroměře, a tak „unihockey”, jak je florbal nazýván ve Švýcarsku, pronikl i do Královéhradeckého kraje.

Pojďme ale zpět ke vzniku samotné florbalové unie. Vše začalo ještě pár dní před oficiálním založením. Psal se 8. leden roku 1992 a ve střešovické hale se sešla čtveřice mladých mužů, kteří přišli z iniciativy již v úvodu zmiňovaného Vaculíka. Jejich cílem bylo podepsat dokument s žádostí o registraci nové organizace a jejích stanov a poslat jej na Ministerstvo vnitra.

Čtrnáctého ledna byla florbalová unie oficiálně zapsaná. Startovní čára byla překročena. Od té doby uběhlo přesně třicet let a z florbalu se postupně stal sport, který již není doménou školních tělocvičen a formou trávení volného času s přáteli, ale dostává se na úroveň profesionálních sportů.

Po boku Vaculíka byli tehdy u podpisu ještě další dva lidé. Oba zarytí hokejbalisté, kteří pomohli florbalovému průkopníkovi se založením tím, že mu přispěli svými zkušenostmi se zřizováním hokejbalového svazu – Milan Syblík a Tomáš Březina.

První jmenovaný pomohl florbalu k jeho vzniku a více do jeho dění nezasahoval. Březina je dodnes činný jako předseda disciplinární komise a kromě toho byl velice důležitou součástí organizačních týmů během prvních světových šampionátů konaných v Česku.

Velmi důležitou roli na sebe vzal Ladislav Kopec, jenž po hokejbalovém vzoru sepsal první stanovy unie, jež tehdy používala ještě označení floorballová. K počeštění anglického výrazu totiž došlo až o rok později. Kromě florbalu a hokejbalu pomáhal Kopec rozjet podobným způsobem i svazy in-line hokeje a přetahování lanem.

Tím to ale neskončilo. Bylo třeba zřídit soutěžní řády, registrační průkazy a v neposlední řadě se také postarat o vznik klubů, šíření v Česku nového sportu mezi školní mládeží a rovněž organizaci soutěží. To vše koordinoval přípravný výbor, jenž se poprvé sešel v září 1992 v zasedačce Tatranu. Tehdy společně zasedli vedle Vaculíka jeho bratr Tomáš, Michal Bauer, Karel Bauer, Vladimír Zábojník, Marek Tymeš a Jiří Velička.

Florbal rostl nečekaně rychle. Velký kus práce v tomto odvedl Zábojník, který distribuoval herní náčiní ve školách nejen v hlavním městě a také uspořádal historicky první florbalové klání dětí na českém území. Jako misionář jezdil do škol vysvětloval pravidla, zval děti na turnaje, prodával sety florbalek.

Velkou zásluhu na rychlém rozmachu má i Marcel Pudich, jenž jednoho dne dovezl vlakem pytel plný florbalek do Ostravy, kde záhy vzniklo další velké ohnisko, z nějž se florbal nezadržitelně šířil. Sám nejen pomohl přivést ke sportu řadu lidí z Ostravy, ale inicioval založení řady tamních oddílů, jimž pomáhal s prvními kroky a prováděl prezentaci sportovní novinky na školách.

Velmi záhy se přidala i další města, další kluby a další a další nadšenci, kteří objevili nový způsob trávení volného času, novou lásku, mnohdy i nový smysl sportovního života. Zarputilost a obětavá práce vdechla život sportu, který se velmi brzy usadil snad v každé sportovní hale či tělocvičně v Česku.

A nejen to. Češi se velmi brzy stali i silnými konkurenty na mezinárodním poli, kde dnes patří mezi nejužší světovou špičku. To vše by nebylo bez tvrdé práce několika lidí, kteří věřili své vizi a dokázali k sobě najít ty pravé spolupracovníky.

Co bude následovat? Pojďme společně otevřít čtvrtou dekádu českého florbalu! Ty předcházející tři si budeme v průběhu celého roku připomínat, a to formou článků a rozhovorů s osobnostmi Českého florbalu. 


Podívejte se na speciální video ku příležitosti třiceti let Českého florbalu

Obrázek