{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ČESKÝ FLORBAL TRENÉRŮM USNADŇUJE PRÁCI. KOMPLEXNÍ PROGRAM XPS NAHRADÍ ŘADU DALŠÍCH

Obrázek ke článku
9. 4. 2020

Doba elektronická s sebou přinesla i řadu výdobytků včetně aplikací a všemožných trenérských programů. Většina se však vyznačuje zaměřením na pouze vybrané oblasti trenérsko-manažerské práce a nutí tak jejich uživatele ke stažení ještě dalších aplikací. XPS je jedním z komplexních programů, který obsahuje vše, co trenér potřebuje. Prostřednictvím něj může i komunikovat se svými hráči. Stejně jako to činí i řada světových velkoklubů z jiných sportů.

Trenérská práce není složena jen ze samotného vedení tréninku a koučování při zápase. Patří sem také spousta hodin strávených doma či v kanceláři u počítače, kde se šéfové klubových laviček připravují. A to nejen plánováním tréninků, ale také například střihem videa či rozborem soupeře. S tím vším jim nyní pomáhá i Český florbal. A to v několika variantách, které lze stáhnout pro operační systémy Windows, iOS či Android.

Všichni licencovaní trenéři mají nárok na verzi Lite. Jak její název napovídá, jedná se o zjednodušenou a „zlehčenou“ verzi. Přihlášení do ní je možné po stažení programu na stránce https://www.sidelinesports.com/cs/ a následném zadání přihlašovacích údajů. Uživatelské jméno je stejné jako přihlašovací číslo do FISu. Drobná úprava se týká dříve registrovaných trenérů, jeijchž ID číslo začíná nulou. Ta se do XPS nepíše, začíná se tedy až druhým číslem v pořadí. Heslo je pro všechny stejné, a to sice „florbal“. Psáno bez uvozovek.

Lite verze trenérům umožňuje tvorbu vlastních cvičení s pomocí funkce Playbook. Inspirovat se mohou také od ostatních. Jak na to, odpoví video níže.

Plnou verzi si lze buď zakoupit, případně ji zdarma dostávají k dispozici kluby zapojené do PP3 a trenéři studující licenci B. Zde se otevírá prostor pro kompletní správu vašeho týmu. V kalendáři lze vytvářet tréninkový harmonogram pro celý klub, přičemž je možné vyfiltrovat si pouze vybrané kategorie. Do nich si trenér přidá vytvořené profily hráčů, u nichž tak může evidovat docházku. Z druhé strany naopak hráči mohou zadávat účast či se z tréninků omlouvat.

S pomocí několika jednoduchých kliků lze zjistit, jakou máte procentuální dělbu cvičení na tréninku či jakou docházku mají vaši hráči. Díky zprávám lze s hráči také komunikovat a sdělovat důležité informace. Každý svěřenec pak bude mít vytvořený vlastní profil, do nějž lze vkládat údaje o něm i zadávat individuální cviky.

Kluby zapojené do oranžové a červené skupiny v rámci PP3 (mají profesionálního šéftrenéra) získají také přístup ke dvěma videoanalyzérům. S jejich pomocí pak snadno a rychle mohou připravit sestřihané video s rozborem povedených akcí, chyb či stylem hry soupeře. Na videa se následně lze podívat z pohodlí domova.

Novinkou jsou také videa pro talentované hráče z regionálních výběrů. S ohledem na koronavirovou krizi Český florbal připravil sérii cvičení. Ti nejlepší florbalisté z jednotlivých regionů je pak mohou dělat doma a udržovat se tak v kondici. Tím se podařilo navázat na již zajetý systém pro reprezentanty, kteří tento program využívají rovněž pro tyto účely.

Videonávody, kde je krok za krokem uvedeno, jak si s ovládáním programu poradit, naleznete zde - https://www.ceskyflorbal.cz/cfbu/skoleni/xps-network. Případné dotazy pak zodpoví také Jiří Jakoubek, a to na e-mailové adrese jakoubek@ceskyflorbal.cz.

Obrázek