​​​​

ČEŠKY PORAZILY POLSKO 5:2 A OVLÁDLY KVALIFIKAČNÍ SKUPINU EUR3

3. 2. 2019

Ženská reprezentace zvítězila ve skupině EUR3 Kvalifikace MS 2019 a dle předpokladů tak beze ztráty postoupila na MS. I přes prohru si nemusí polská reprezentace zoufat, v Gdaňsku uhrála s českým národním týmem dosud nejlepší výsledek historie. Dosavadním maximem ve vzájemném měření sil byla pro naše severní sousedky prohra 2:7 v roce 2011 v polském Siedleci.

Polsko - Česko 2:5

branky: 42. Agata Arendarczyk, 56. Agata Plechan - 1. Eliška Krupnová, 7. Michaela Mlejnková, 36. Denisa Ratajová, 42. Veronika Enenkelová, 60. Martina Řepková; vyloučení: 2:2; využití: 0:0; zásahy brankářů: Patrycja Bernacka 24 - Kristýna Horňáková 23; po třetinách: 0:2, 0:1, 2:2;

Za podpory několika set fanoušků Polky řádně zatěžkávaly české obranné řady s velkou agresivitou, nebyla nouze o četné střety a osobní souboje. Aktivitou oplývaly zejména sestry Krzywakovy (starší Justyna hraje za Vítkovice, pozn. red.). Domácí tým od nepříjemného napadání neodradilo ani vcelku brzké dvoubrankové vedení českého týmu, které si chránil od sedmé minuty.

Dobře fungující obrana i několikrát výtečná Horňáková držely na české straně čisté konto i dalších dvacet minut. Na straně druhé se pak blýskla Ratajová ve 36. minutě, kdy navýšila na 3:0. Od vyššího rozdílu uchránila domácí tým branková konstrukce, kterou české hráčky trefily dvakrát.

Rivalita nabyla na síle hned zkraje poslední třetiny, na čtvrtý český gól z hole Enenkelové našly Polky velice rychlou odpověď. Avšak naději na včasné zdramatizování zápasu prohospodařily. Nejdříve se musely bránit v oslabení po vyloučení Buczekové, poté nevyužily ani jednu ze dvou přesilovek a v 55. minutě trefily ve vyložené šanci tyčku.

O minutu později přece jen polská kapitánka Agata Plechanová vykřesala naději druhým gólem a po oddechovém čase její tým odvolal brankářku. Nechybělo mnoho a přišlo další snížení, ale i český tým se mohl podruhé spolehnout na dobře umístěnou brankovou konstrukci, tentokrát zvonila horní tyčka.

Tlak polského týmu už žádný gól nepřinesl, nejlepší hráčka utkání Martina Řepková tak napsala definitivní tečku za gdaňským kláním trefou na 5:2 sedm vteřin před koncem.

„Určitě šlo vidět, že to bylo velice bojovné utkání, i atmosféra v hale byla super. Polky ukázaly, že se s nimi musí počítat a my musíme proti nim podat dobrý výkon, který jsme dnes moc nepředvedly,“ komentovala průběh Tereza Urbánková.

„Jsme kvalifikované na MS, takže asi v pořádku,“ usmála se k hodnocení celého turnaje.