{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ČEŠTÍ FLORBALOVÍ ROZHODČÍ BUDOU TESTOVAT KOMUNIKÁTORY

Obrázek ke článku
4. 1. 2018

V českých elitních soutěžích začneme hned od prvních zápasů roku 2018 potkávat rozhodčí s mikrofony na tváři, rozjede se tak vůbec první projekt komunikátorů pro arbitry v historii českého florbalu. Během druhé poloviny sezóny 2017/2018 je budou především testovat a jejich používání bude dobrovolné.

Komunikační sady obdrželo všech 18 párů rozhodčích licence A, kteří řídí především zápasy Tipsport Superligy a 1. ligy mužů. K dispozici je mají i 3 páry rozhodčích licence W, jež jsou zároveň na listině rozhodčích IFF a s jejich používáním tak mají zkušenosti z mezinárodních akcí.

„Rozhodčí mohou komunikátory používat ve všech florbalových soutěžích včetně neligových turnajů. Cílem je, aby se s nimi co nejrychleji naučili správně pracovat a aby jim opravdu pomáhaly při výkonu,“ řekl koordinátor rozhodčích ze Soutěžního úseku Českého florbalu Marek Loskot.

Použití je zatím čistě na rozhodnutí samotných sudích. „Může se stát, že někomu nebude komunikátor vyhovovat, proto ve zbytku sezóny budeme průběžně sbírat zpětnou vazbu,“ říká ředitel ligových soutěží Zdeněk Mlčoušek. „Použití jakékoliv technologie rozhodčím napomáhá ve správném posouzení situace a ve vynesení správného rozhodnutí.  Rozhodování stále zůstává na rozhodčích a nelze čekat, že s nasazením komunikátorů přestanou dělat chyby,“ upozorňuje.

Florbaloví sudí v Česku budou používat komunikátory od nizozemské společnosti Axiwi, které používají především rozhodčí v házené a pozemním hokeji. Ve florbalu jsou k vidění u některých rozhodčích ze Švédska, Finska a Lotyšska.

Obrázek