{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

CHCEME HRÁT AKTIVNÍ FLORBAL, ŘÍKÁ TRENÉR VÝBĚRU U17

Obrázek ke článku
1. 3. 2019

Národní výběr U17 má za sebou první společný trénink v zúženém kádru. Ve Střešovicích se poprvé setkala jak moravská, tak česká část výběru dohromady a hráči absolvovali dvě tréninkové jednotky, po kterých trenéři mají již velmi blízko k finálnímu zúžení kádru na dvacet hráčů pro dubnovou herní premiéru v Chomutově.

Pod vedením trenéra Matěje Klucha vyběhlo 25 hráčů a pět brankářů na palubovku střešovické haly ve čtvrtek ráno. Čekaly je dvě tréninkové jednotky. „První byla zaměřená pouze na malé hry. Tedy herní situace na malém hřišti a v malých týmech,“ přiblížil devadesátiminutový trénink Matěj Klucho.

Po něm následoval videorozbor ukázkových hernách situací pod vedením Michala Jedličky a odpolední část byla zaměřená na hru 5 na 5. „V té nešlo o to, kdo je jak produktivní, ale hráči dostali úkoly a pro nás je důležité, jak je dokáží plnit a zvládnou hrát tu hru, kterou se chceme prezentovat,“ dodal hlavní trenér výběru.

A pokud je hráči budou plnit i nadále, mají se diváci na co těšit. „Jednoznačně chceme hrát aktivní florbal s míčkem i bez. To znamená, že by mělo být minimum pasáží, kdy se na hřišti nebude nic dít,“ slibuje atraktivní hru Klucho.

„Nebudeme hrát beton a čekat na soupeře. Budeme bránit na své půlce, ale tam budeme hrát aktivně a chodit do soubojů,“ doplnil hlavního trenéra Michal Jedlička. V ideálním případě tak donutí soupeře k chybám a hráči budou okamžitě přecházet do rychlých protiútoků, které jsou podle všech trenérů v současné době velmi důležité.

Práci trenérů ale limituje množství času. Před dubnovým turnajem v Chomutově absolvuje tým pouze dvě tréninková setkání a závěrečné soustředění, a tak musí celý realizační tým vybrat ty nejdůležitější aspekty, na které se zaměřit. „To je pro nás spolupráce, spojená s komunikací, vytváření prostoru na hřišti pro sebe a své spoluhráče a přepínání mezi obranou a útokem. Hráči by tak při bránění měli být v hlavě připravení na útočení a naopak,“ prozradil Klucho, na co se se svými kolegy při tréninku zaměřuje.

To se samozřejmě nenaučí hráči na několika trénincích. Tyto dovednosti se musí trénovat měsíce až roky, než se v hlavě zautomatizují. Ve všem tak hodně pomáhají i trenéři z klubů, odkud hráči pocházejí. „Děláme semináře pro trenéry, kde je informujeme o tom, co je z našeho pohledu pro hráče důležité. Naším cílem tedy je vzdělat trenéry, aby se věci z tréninků tady promítly i do tréninkové činnosti klubu,“ pochvaluje si spolupráci s trenéry Klucho.

Navíc nejde pouze o jednorázové semináře. Pokud klubové trenéry napadne jakákoliv otázka, trenérský tým ji rád zkonzultuje a poradí. Celý trénink si trenéři i natáčeli a video poskytnou klubům k další práci a inspiraci.

Nyní čeká celý realizační tým nelehký úkol, z 25 hráčů musí udělat pouze dvacetičlenný tým, který se sejde na dalším tréninku 9. dubna. Poté jej bude čekat první ostrý test v Chomutově, kde se výběr utká s reprezentací Finska a Švýcarska.

Obrázek