{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ČÍNA S ÍRÁNEM SE ZÚČASTNÍ KVALIFIKACE NA MS KONANÉ V ČESKÉ REPUBLICE

Obrázek ke článku
12. 3. 2017

Ještě neskončila ani rozjetá sezóna 2016/2017, přesto se již na mezinárodní scéně řeší akce, o které se za rok a devět měsíců bude hojně mluvit. Česká republika totiž v prosinci 2018 hostí Mistrovství světa. Jenže aby k němu došlo, musí prvně proběhnout kvalifikace. Do té se přihlásily i dvě země, pro které to bude znamenat mezinárodní debut.

Naposledy Češi hostili mužské Mistrovství světa ve florbale v prosinci 2008. Tehdy domácí reprezentace podlehla v semifinále o dva góly Finsku, následnému vítězi šampionátu. Češi v Česku o medaile - co více si mohl výběr Skružného a Zlatníka přát. A tak šla parta okolo Daniela Folty do bojů o bronz. Jenže švýcarská reprezentace byla nekompromisní a po výhře v prodloužení brala medaili za třetí místo.

Nyní bude mít česká reprezentace možnost opravy. Jen s tím rozdílem, že tahouny týmu nebudou hráči okolo Aleše Zálesného a Daniela Folty. Domácí výběr se bude opírat o Matěje Jendrišáka a jiné borce.

Nováčci na mezinárodní scéně

Ještě než se do hal nahrnou fanoušci a hráči svedou úvodní buly, musí už v lednu proběhnout kvalifikace. A mezi třiatřiceti přihlášenými týmy jsou i dva nováčci. Pro reprezentaci Číny se bude jednat o úplný debut - své první mezinárodní utkání odehraje v rámci kvalifikace na Mistrovství světa v lednu. S kvalifikací nemá zkušenost ani Írán, avšak na mezinárodním poli už vystoupil na Asijském šampionátu. 

Čínská florbalová federace vznikla v minulém roce a v současnosti pod ní spadá devadesát klubů. Druhý nováček kvalifikace existuje od roku 2008, členem IFF se ale stal až o rok později.

Počet zemí, které se přihlásily do boje o účast na MS 2018, je však stejný, historicky nejvyšší, jako loni - 33. Do kvalifikace se poprvé od roku 2008 nepřihlásilo Srbsko. Poprvé v historii pak bude chybět Rusko, které bylo minulý týden vyloučeno z IFF kvůli několikaletému nesplácení dluhů vůči Mezinárodní florbalové federaci a také slovenskému florbalovém u svazu.

Světové hry 2017

I když účast dvou florbalových trpaslíků může vypadat jen jako zajímavost, jedná se o poměrně významnou událost. Nejvyšší florbaloví představitelé již nějakou dobu bojují o zařazení florbalu na olympijské hry. Přestože zatím není jisté, jestli se podaří, aby sport s děrovaným míčkem na turnaji pod olympijskými kruhy vůbec kdy byl, snaha Číny s Íránem dostat se přes kvalifikaci zase o něco zvyšuje naději. Je to důkaz toho, že florbal přestává být sportem pouze evropských týmů. 

Významným krokem pro sport, ve kterém kralují především Švédové, bude i účast na Světových hrách v polské Vratislavi letos v létě. Svoji úlohu na turnaji neolympijských sportů sehrají i čeští florbalisté, kteří se svými kolegy z jiných zemí budou dokazovat, že florbal si rozhodně účast na olympiádě zaslouží.

Kdo se přihlásil do kvalifikace o MS 2018 v Česku

Evropa

Finsko, Švédsko, Švýcarsko, Česko*, Dánsko, Norsko, Lotyšsko, Německo, Estonsko, Slovensko, Polsko, Španělsko, Rakousko, Itálie, Slovinsko, Belgie, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Velká Británie, Island, Lichtenštejnsko

Asie a Oceánie

Austrálie, Japonsko, Singapur, Korea, Thajsko, Nový Zéland, Malajsie, Čína, Írán

Amerika

USA, Kanada

*Česko je jako pořadatel MS kvalifikováno přímo

Obrázek