{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


CO ŘÍKAJÍ STATISTIKY V POLOVINĚ ZÁKLADNÍ ČÁSTI EXTRALIGY ŽEN?

Obrázek ke článku
22. 11. 2019

Extraliga žen je ve své polovině. Na úplném čele tabulky se drží úřadující mistryně z Vítkovic, kanadskému bodování zatím vládne Martina Řepková z Chodova. Jak vypadá rozložení sil v nejvyšší soutěži před startem odvetných utkání?

Nejvyšší ženská soutěž má za sebou jedenáct kol, odehrána je tedy přesně polovina základní části. Postavení jednotlivých týmů v tabulce zatím nepřináší velká překvapení. Na první příčce se nachází Vítkovice, na které se dotahují s minimálním odstupem Chodov s Ostravou. I minitabulka vzájemných zápasů těchto týmů je celkem vyrovnaná, jelikož Vítkovice dokázaly zvítězit nad Chodovem 7:2, ale prohrály s Ostravou v prodloužení 3:4. Ostravské florbalistky zase ztratily utkání s Chodovem v poměru 6:12.

Situace v tabulce - silné čelo, vyrovnaný střed, zamotaná spodní část

Zajímavý je vývoj mezi týmy držícími postavení pro play-off a těsně pod ním, za hranou jsou například Panthers s Jičínem, tedy celky hrající loňské čtvrtfinálové série. Naopak do bojů o titul by se mohly dostat hráčky nováčka ligy – brněnských Bulldogs. Velmi vyrovnaně si počínají Tigers, Bohemians, Tatran a Židenice, přičemž tento kvartet opanuje příčky za vedoucí trojicí. Na úplném chvostu tabulky se nachází Liberec, který se po odchodu klíčových hráčských opor stále hledá a na své konto si nepřipsal ani bod, předposlední jsou florbalistky z Olomouce.

Pohledem čísel a procent

Nejvíce vstřelených branek zaznamenal Chodov, který se v odehraných 11 zápasech radoval 140 krát. Jde také o střelecky nejpilnější tým s počtem 520 pokusů, hráčky z Jižního Města tedy proměňují své šance v téměř 27 % případů. Mimo jiné má i nejkladnější bilanci + - , ve které se může chlubit ukazatelem + 113. Nejméně branek a nejsilnější defenzívu ukazují Vítkovice, za tentýž počet utkání obdržely pouze 23 gólů. Vítkovické hráčky jsou i nejpřesnějšími střelkyněmi soutěže, skórují se skoro 32% přesností.

Nejlepší úspěšností přesilových her se pyšní Ostrava, která vyloučení soupeřů trestá v 60 % případů. Jen o pár procent horší je ambiciózní Tatran, který od začátku této sezóny vede z pozice hlavní trenérky Michaela Marešová. Nejlepší hru v oslabení mají opět Vítkovice, kterým se povedlo dostat jen jednu branku a navíc dokonce tři vstřelit, a mít tak kladnou bilanci v početní nevýhodě. Nejčastěji vylučovanými týmy jsou Liberec s Jičínem, nejvíce trestných minut ale v celkovém součtu mají florbalistky Tigers, v desátém kole totiž Nikol Pekárková obdržela červenou kartu, která je v Extralize žen raritou.

Vítkovice a Chodov vládnou i individuálním statistikám

Kanadskému bodování průběžně vládne chodovská Martina Řepková. Tato hráčka, která v posledním duelu dosáhla na metu 300 bodů v základní části, posbírala v 11 kolech 43 bodů (22+21) a opanuje nejvyšší příčku také v počtu asistencí. Nejlepší střelkyní je zatím Barbora Husková z Vítkovic, z jejíž hokejky padlo 27 branek.

Nejpřesnějšími střelkyněmi, které vyslaly na branku alespoň pětadvacet střel, jsou pak Kristýna Hudáková z FBC Ostrava a její městská rivalka Sára Seevaldová. Tato dvojice z bezmála poloviny svých střeleckých pokusů. Při buly jsou nejsilnější Denisa Ferenčíková a Dominika Buczek z Vítkovic, při dvou desítkách vhazování si udržely více než 70% úspěšnost.  

Nejúspěšnější brankářkou je doposud Hana Ranochová z Chodova, při utkáních obdrží průměrně pouze 1,6 gólu a drží se na 92 % úspěšných zákroků. Na dalších místech je její týmová kolegyně z chodovského brankoviště Jana Christianová a tandem z Vítkovic ve složení Petra Klečková a Nikola Příleská.

Divácky nejatraktivnějším utkáním první poloviny základní části byl zápas na pražské Štvanici, kde se spolu utkali Bohemians a Panthers Praha. Zápas pod širým nebem sledovalo více než sedm stovek diváků.

Druhá polovina základní části startuje už v sobotu 23. listopadu, jeho program najdete ZDE.

Obrázek