​​​​​​​

DEN ŠESTÝ: ČEŠI S PŘEHLEDEM POSTOUPILI DO SEMIFINÁLE, ŠAMPIONÁT ZLOMIL NÁVŠTĚVNICKÝ REKORD

6. 12. 2018

Čtvrtkem vstoupilo mistrovství světa v Praze do fáze čtvrtfinále. V O2 Areně nejprve bojovali Švýcaři, kteří udolali statečné Nory až v prodloužení. Podobného scénáře se báli i čeští fandové, ti se ale nakonec bát nemuseli, jejich miláčci totiž Dánsko přejeli. Bojovalo se také v Areně Sparta, kde se odehrálo nejprve asijské derby Singapur – Thajsko, následované mači Poláků s Japonci a Kanady s Estonskem.​​

Singapur – Thajsko 3:4 (1:0, 1:3, 1:1)

Arena Sparta se na úvod čtvrtečního programu florbalového MS zaplnila mladými fanoušky. Ti asijskému souboji vytvořili velmi důstojnou a hlasitou atmosféru. Oba týmy cítily přítomnost fandů a dřely na maximum. Zápas byl proto velmi vyrovnaný. Zpočátku měli navrch Singapurci, kteří dvakrát vedli. Thajsko ale v závěru druhé třetiny dokázalo díky brance Aphicheta Ratanaprathuma pouhých 8 vteřin před koncem skóre otočit. Thajci poté kontrolovali vývoj hry. Přesto zbytečnou chybou nabídli soupeři vyrovnání. Syazni Ramlee překulil míček do brány a vyrovnal. Netrvalo to dlouho a Thajci znovu vedli, tentokráte už definitivně. Vítězný gól dal v čase 54:01 Pawat Thaidit a Thajsko tak nadále může bojovat o vylepšení historického maxima ze šampionátu, kterým je 14. místo z lotyšského mistrovství v roce 2016.

Polsko – Japonsko 6:2 (3:0, 1:1, 2:1)

Poláci hned od úvodních minut drželi balonek na svých holích a neustále udržovali japonskou obranu ve střehu. Svou převahu postupně proměňovali ve vzrůstající náskok. Japonci sice ve druhé třetině snížili, dominanci svého soupeře ale nenarušili. Poláci pokračovali v náporu, kontrolovali hru až do konce a vyhráli zaslouženě 6:2.

Austrálie – Slovensko 3:12 (2:2, 0:4, 1:6)

Slováci potvrdili roli favorita a skolili Australany jasně 12:3. Po první třetině to ale na jednoznačnou záležitost nevypadalo, za Austrálii se dvakrát trefil mladík Liam Perry a úvodní část skončila 2:2. Jenže následně Slováci šlápli na pedál a utkání vyhráli. Nejlepší hráč Slovenska Martin Kubovič si připsal 4 body (2+2).

Švýcarsko – Norsko 3:2 po prodloužení (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Hned první čtvrtfinálový duel přinesl pořádné drama. Málokdo čekal, že by Švýcaři mohli klopýtnout už v této části play-off, ale realita od toho nebyla daleko. Po vyrovnaném úvodu se Švýcaři přeci jen ujali vedení, které ovšem netrvalo ani sedm minut. Po vyrovnávacím gólu Bjerknese se Norové dostali do hry a na hřišti byli lepším týmem. Po tahanici, která v průběhu zápasu přinesla jen dvě další branky, přišlo na scénu prodloužení. V něm hned po třiceti vteřinách rozhodl Braillard, a postaral se tak o švýcarský postup.

Kanada – Estonsko 2:9 (1:4, 1:1, 0:4)

Estonci šli do zápasu jako jasný favorit, ale Kanada se dlouho držela. Tým od Baltského moře po poměrně snadno vyhrané úvodní třetině zvolnil a Kanaďané vycítili svou šanci. Estonci ale nakonec ukázali své zkušenosti a čtyřmi trefami ve třetí části si pojistili vítězství. Kanaďan Valtteri Viitakoski zaznamenal dvě asistence, tři body posbírali Estonci Ken Pähn (1+2) a Kermo Uue (0+3).

Česko – Dánsko 10:1 (3:1, 4:0, 3:0)

Program čtvrtečního večera uzavřel souboj domácích Čechů proti Dánům v O2 Areně. Pražský šampionát tímto utkáním zlomil celkový rekord návštěvnosti všech mistrovství světa. Češi nezažili úplně dominantní první třetinu, v té druhé už ale soupeře semleli a zajistili si postup do semifinále. Druhou část vyhráli svěřenci kouče Petriho Kettunena 4:0, když dvě branky vstřelil domácí kapitán Matěj Jendrišák, který ve třetí části ještě stačil přidat třetí gól a oslavit hattrick. Češi pak duel kontrolovali až do jeho samotného závěru a po výhře 10:1 v poklidu postoupili do semifinále, kde vyzvou lepšího z dvojice Finsko – Německo.