{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

DESÁTÉ MÍSTO. CHCE TO DALŠÍ PRODUKTIVNÍ LAJNU, ZNÍ Z LÍPY

Obrázek ke článku
16. 4. 2021

Česká Lípa zakončila aktuální sezonu na 10. příčce tabulky Livesport Superligy, což je pro klub relativní úspěch. „Myslím si, že jako tým patříme právě do toho meziprostoru play-off a play-down a jsme s tímto umístěním spokojení,“ uvádí nejproduktivnější českolipský hráč Radek Krajcigr, který se svými 59 kanadskými body podílel na​​​ 28 % všech týmových branek. Jako hlavní cíle do sezony nadcházející pak vidí, stejně jako hlavní trenér Petr Kopta, zvýšení individuální produktivity.

22 odehraných duelů, 27 bodů a desáté místo tabulky - takovou vizitku si základní části připsali hráči České Lípy, jimž na poslední postupovou příčku do play-off scházelo 11 bodů. Hodnocení jejich výkonů je přitom docela těžké, což potvrzují také slova týmového nejproduktivnějšího hráče Radka Krajcigra.

„Body ztrácíme pravidelně úplně nesmyslnými způsoby, to už je pro nás trochu charakteristické. Neřeknu teď, kde přesně jsme ztratili oněch jedenáct bodů, protože jsme tým, který umí porazit Chodov a prohrát s Pardubicemi, takže se těžko hledá, které ty konkrétní ztráty nám chyběly na play-off.“ Výhra nad Chodovem ze 14. kola se navíc dá považovat za největší sezonní týmový úspěch. Na začátku prosince totiž Českolipští sehráli vysokou přestřelku s pražským rivalem, který se aktuálně nachází v semifinále play-off, a zvítězili v ní poměrem 9:8.

Na druhou stranu ještě v témže měsíci​ tvrdě vydřené tři body ztratili, když doma prohráli s Pardubicemi. Všechny tyto kolísavé výkony se pak projevily na výsledném bodovém zisku, potažmo také na umístění.

„Jedenáct bodů na play-off, to je pořádná propast. Ale nemuselo to tak být. Měli jsme třeba Spartu dvakrát na lopatě, bohužel jsme neudělali ten poslední krok. Pak zbytečná ztráta z Pardubicemi, kdy jsme doma vyhořeli na skvělém brankáři a neproměňování šancí. A mohli jsme uspět i s Ostravou, ale tam jsme to neustáli hlavně v hlavách,“ zhodnotil týmové výkony trenér Petr Kopta.

Sezona se však na důvody neptá, Česká Lípa tak do bojů o titul nazasáhla a započala již svou letní pauzu. Trenér i nejlepší klubový střelec jsou ale i přesto s umístěním svého týmu spokojeni. „Jako jeden z cílů jsme si dali začlenit mladé odchovance, což se nám povedlo. Navíc jsme společně udrželi superligu i pro další ročník a je na čem stavět,“ uvádí Kopta. „Sezonu bych zhodnotil jako úspěšnou jak z týmového, tak i z osobního hlediska. Myslím, že jako tým patříme právě do toho meziprostoru play-off a play-down a byli jsme s tímto umístěním spokojení. V individuálních statistikách se letos taky dařilo, takže za mě povedená sezona,“ dodává s úsměvem Krajcigr.

Tomu se v aktuální sezoně opravdu vedlo skvěle, svými 59 kanadskými body (37+22) nejen ovládl veškeré týmové statistiky, ale také se podílel na 28 % branekČeské Lípy. To je obrovské číslo a nebýt jej, kdo ví, kde by se českolipský kádr umístil. Týmový úspěch založený na jednom hráči je však v nejlepší mužské florbalové lize dosti nedostatečný. „Chtělo by to určitě ještě jednu alespoň podobně produktivní lajnu a byli bychom jako tým podle mě někde úplně jinde,“ přitakává Krajcigr. „Lípa ale není zrovna jednou z nejlákavějších adres, protože není moc přidružených faktorů, na které by se dalo hráče nalákat. Tohle umí skvěle Boleslav a není to jen o penězích. Nabídnou pracovní i studijní příležitosti a podobně. To Lípa zatím nesvede,“ dodává s pokrčenými rameny.

Kromě něho však Českou Lípu táhl také jeho spoluhráč Jaromír Ekl, který si připsal 36 bodů za 16 branek a 20 asistencí. To je sice o celých dvacet bodů méně než Krajcigr, i tak však Ekl drží druhou příčku všech týmových statistik produktivity.

Česká Lípa si v aktuální sezoně připsala také pár nelichotivých umístění, mezi které patří například 2. místo v počtu inkasovaných branek. Za 22 zápasů dostali svěřenci Petra Kopty hned 212 gólů a řadí se tak hned za Pardubice, které obdržely pouze o jednu branku více. Spokojeni nemůžou Českolipští být ani se svými početními nevýhodami, jelikož v nich inkasovali hned šestadvacetkrát a s46,94% úspěšností se tak opět umístili na druhém místě nejhorších týmů v oslabení.

Sezona 2020/21 je tedy pro Českou Lípu již minulostí a po krátké letní pauze se hráči naplno vrhnou do přípravy na sezonu nadcházející. A co budou do následujícího ročníku chtít zlepšit? „Nesmíme zbytečně prohrávat zápasy, do nichž jdeme jako favoriti, a musíme celkově zvýšit produktivitu individualit,“ vidí jako jasné cíle Radek Krajcigr. Podle hlavního trenéra Petra Kopty jsou pak cíle dosti podobné. „Tak v prvé řadě se musíme zaměřit na proměňování šancí. V tom vidím velký rozdíl mezi námi a první šestkou. A věc druhá je bránění oslabení, i když tam se to na konci sezony již začalo zlepšovat,“ uvádí.

Obrázek