{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

DĚTI DOHÁNÍ, O CO BYLY OCHUZENÉ, MÍNÍ ZALUBIL Z BLACK ANGELS

Obrázek ke článku
19. 5. 2021

Doba, než mohly začít společné tréninky, byla dlouhá. Když však konečně přišla, Black Angels se do ní vrhli naplno. Jak vypadá příprava venku a co všechno obnáší, přibližuje šéftrenér chlapecké složky klubu Jakub Zalubil.

V čem je velká síla Black Angels? Že se venku neomezují pouze na pohybové hry, ale mohou i hrát přímo florbal. „Máme výhodu, že můžeme využívat venkovní hřiště Sportcentra Prosek. Pro každou kategorii jsme tam domluvili aspoň jeden trénink týdně,“ vyzdvihuje Jakub Zalubil.

Jaká je atmosféra v klubu, když je možné opět trénovat pohromadě?
Myslím si, že všichni jsou šťastní. Možná až na nás z managementu, kdy musíme každý týden trochu měnit tréninky podle toho, co umožnují opatření. (úsměv) Nicméně se snažíme trénovat, co to jde. Využíváme vnitřní prostory při jasném dodržování vládních nařízení, ale nám stačilo trénovat venku, udělat dětem radost a opět budovat sportovní návyky a rozhýbat děti. To byl primární cíl prvních dnů a týdnů, přičemž teď připravujeme plný restart tréninkových jednotek. Včetně těch halových do podoby, jak jsme trénovali v září nebo chvilku v prosinci.

Co říkáte na dosavadní zájem ze strany dětí?
Zájem je obrovský. Nějakých 95 procent hráčů a hráček z každé kategorie jsme udrželi. Je to hlavně zásluha aktivit, jež jsme dělali po celý rok, kdy se nemohlo sportovat. Organizovali jsme individuální či běžecké výzvy, mívali jsme online tréninky. Když to šlo, trénovali jsme ve skupinkách po dvou, takže jsme se snažili děti udržet. V každé kategorii jedno dvě děti třeba řekly, že ztratily motivaci do sportu, ale většina se samozřejmě vrátila a pokračuje s námi. Zájem nám prospívá a snažíme se rozhýbat děti na celém severu Prahy ve spolupráci se základními školami. Nabízíme tak u nás tréninky pro nováčky do konce června úplně zdarma.

Jakým aktivitám se na trénincích věnujete?
Máme výhodu, že můžeme využívat venkovní hřiště Sportcentra Prosek. Domluvili jsme tam pro každou kategorii aspoň jeden trénink týdně. Naše mládež se proto může připravovat i s hokejkou a je to čistě florbalový trénink na povrchu, jenž je pro hru uzpůsobený. Jinak se podmínky odvíjí podle věku – rozcvičení, soutěže, u starších kategorií navíc nějaká kondiční průprava.

Bylo potřeba děti vrátit do systému, aby si opět zvykly na jiné podmínky?
Určitě, každý návrat je těžký. Stejné to bylo v prosinci i dříve v minulém roce. Teď na to možná byli všichni lépe připraveni. Z mého pohledu je klíčové osvěžit si základní návyky, disciplínu a řád. To trochu problém znamenalo, protože byli jako z divokých vajec. Jenže šlo o nějaký jeden týden nebo dva, než se situace zaběhla a celkově se všechno uklidňuje. To platí také s přesunem do haly a děti jsou rády, že mohou držet florbalku, být s kamarády a trénovat.

Jak často nyní trénujete? Je to více, či méně než v době online tréninků?
Momentálně trénuje každá kategorie třikrát týdně, zatímco online tréninky bývaly obecně dvakrát za týden. Takže počty rozhodně vzrostly. Některé děti chodí dobrovolně i čtyřikrát týdně, pokud je možnost. Určitě je větší podíl tréninků a nechtěli jsme, aby se vše odehrávalo v online prostředí, protože děti v něm už prožívaly školu i ostatní činnosti. Proto byl online třeba jen dvakrát. Teď je model jednou, maximálně dvakrát týdně s florbalkou a stejný poměr platí pro venkovní tréninky.

„Děti jsou rády, že mohou držet florbalku, být s kamarády a trénovat.“
Jakub Zalubil, šéftrenér mužské složky Black Angels

Český florbal v květnu spustil kampaň #naflorbal, jež chce vrátit děti zpět ke sportování. Jak tuto aktivitu kvitujete?
Úplně super. Máme podobný projekt, jak jsem už zmiňoval, na severu Prahy. Úplně stejný motiv probíráme a sdílíme. Náš klub se s touto myšlenkou plně ztotožňuje a je to výborný nápad. Samozřejmě je potřeba děti vrátit k pohybu a dostat pryč od počítačů – to je ostatně náš další hashtag #vypnikomp. Děti musí dohnat vše, o co byly ochuzené.

Jaké jsou nejbližší kroky, které máte v plánu zavést pro trénování mládeže?
​Od příštího týdne, kdy je možné trénovat ve skupinkách po dvanácti lidech a třicet lidí maximálně v hale, chceme nastavit zátěž do podoby, jako tomu bylo dříve. Máme v plánu plnohodnotně zapojit halové, potažmo venkovní tréninky, abychom dohnali i florbalové věci. Doteď jsme hru s hokejkou vnímali jako spíše pohybovou průpravu. To budou hlavní úkoly konce června a postupně v rozvoji pokračovat během prázdnin, když to bude možné. Rádi bychom odjezdili turnaje jako červnový Open Game v Brně, případně Prague Games v červenci.

​​

Obrázek