{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

DISCIPLINÁRNÍ KOMISE POTRESTALA JUNIORSKÉ TÝMY TATRANU A OSTRAVY

Obrázek ke článku
7. 3. 2014

​Nejvyšší juniorskou soutěží G2 ligou juniorů a florbalovou veřejností zahýbalo dění v utkání 21. kola mezi Tatran Omlux Střešovice a FBC ČPP Software Ostrava, po kterém u obou družstev vzniklo podezření ze záměrného sabotování hry, narušení regulérnosti soutěže a provinění proti pravidlům fair-play. Na základě vlastního zjištění Disciplinární komise ČFbU bylo zahájeno řízení, ve kterém byly stejnou měrou potrestány oba zúčastněné oddíly včetně hlavních trenérů zmíněných družstev.

"Máme za to, že v utkání došlo k záměrnému sabotování hry, ale kvůli absenci video záznamu jsme nemohli cíl úmyslně utkání prohrát 100% prokázat," říká předseda disciplinárky Tomáš Březina. "Řada okolností tomu nasvědčuje, ale přímý důkaz v podobě videozáznamu bohužel nemáme. Domnívám se, že záznam byl pořízen, ale nebyl nám domácím týmem poskytnut," dodal.

Zápas ale zcela prokazatelně doprovázela série událostí, kterými je disciplinární komise velmi znepokojena. Oba soupeři se dopustili v mnoha případech vulgárních urážek. Domácí tým navíc urážel soupeře s rasistickým podtextem. Po skončení utkání odmítli hráči domácího týmu podat soupeři ruce, čímž se hrubě provinil vůči Kodexu sportovní etiky.

Disciplinární komise obdržela písemné výpovědi všech účastníků utkání, tzn. kromě trenérů také rozhodčích, delegáta a hlavního pořadatele. Ty byly poté doplněny i ústními výpověďmi na zasedání komise ve středu večer v Praze, kterého se zúčastnili zástupci oddílů Jiří Jakoubek, Luděk Beneš (oba Tatran), Tomáš Svačinka (Ostrava), rozhodčí Lukáš Čížek a kapitán družstva FBC Ostrava Patrik Ožana.

Oběma oddílům, tj. Tatranu Střešovice a FBC Ostrava, byla shodně udělena pokuta 30 000 Kč a shodně byli potrestáni i oba hlavní trenéři v tomto utkání. Jiří Jakoubek i Petr Koutný obdrželi zákaz výkonu funkce na tři měsíce s podmínečným odložením na jeden rok.

Základními prvky sportovních klání je úcta a respekt k soupeři a vedení k ní. Tyto aspekty by měly být i součástí způsobu myšlení, nikoliv pouhým chováním. Události, které se odehrály v inkriminovaném zápasu, rozhodně na florbalová hřiště nepatří a Česká florbalová unie nebude takové případy tolerovat.

Obrázek