{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

DOMÁCÍ MISTROVSTVÍ JE OBROVSKÁ MOTIVACE, BURCUJE JUNIOR SEZONY FORMAN

Obrázek ke článku
15. 7. 2021

Sezona jako v bavlnce. Lépe snad ani nejde popsat uplynulý ročník v podání nadějného útočníka Bohemians Filipa Formana. Ovládl týmové bodování, zahrál si švédskou nejvyšší soutěž a rovněž obhájil prvenství v anketě junior sezony. Žádné dlouhé prázdniny na něj však nečekají. Domácí šampionát juniorů se neúprosně blíží a český klenot se pomalu brousí do nejlepší formy.

Kapitán juniorské reprezentace to letos neměl v cestě za cennou trofejí jednoduché. Formana totiž vyzvala silná dvojice Petr Majer a Matěj Havlas, která prožila taktéž velmi povedenou sezonu. „Oba kluci předváděli velice dobré výkony, o to víc si svého vítězství v této konkurenci vážím,“ přiznal útočník Bohemians.

Jenže Forman letos nastavil laťku hodně vysoko. Když opět atakujete špičku bodování Livesport Superligy a do toho si odskočíte na chvíli do švédské nejvyšší soutěže, abyste tam sestřelili hvězdný Falun čtyřmi brankami, tak se zřejmě můžete sami posadit do královského křesla. A klidně s předstihem. „Dokázal jsem se po návratu ze Švédska srovnat a fungovat s nohama na zemi. To mi nesmírně pomohlo,“ přiznal.

Brzy však bude moci přidat pomyslnou třešničku na dort. Forman je v současném kádru reprezentačního kouče Jaroslava Berky společně s Havlasem jediným pamětníkem uplynulého mistrovství světa, kde brali Češi zlaté medaile. Nyní, navíc před domácími tribunami, se pokusí o další florbalový zázrak. „Každý to chce. Žene nás navíc obrovská motivace znovu udělat placku,“ vzkázal kapitán juniorského výběru.

Filipe, podruhé v řadě jste byl vyhlášen juniorem sezony, jak moc si toho vážíte?
Za toto ocenění jsem nesmírně rád, i když je pravda, že jsem toho tolik v této kategorii neodehrál. Ať už to bylo vinou mého vytížení v mužské kategorii, tak i koronavirovou pandemií, která takřka po základních skupinách přerušila všechny juniorské soutěže. Navíc konkurence byla veliká, jak Petr Majer, tak i Matěj Havlas odehráli skvělou sezonu. O to víc si vítězství v této anketě vážím.

Páté místo v bodování Livesport Superligy, to je slušný výsledek. Sledujete pravidelně statistiky a celkově společnost, se kterou se měříte?
Samozřejmě sleduji. Dívám se na to, kde se třeba zrovna nacházím, ale na hřišti tomu nijak nevěnuji pozornost. Je to pro mě velice důležité, vnímám to jako jakýsi odraz mé hry a rovněž důležitosti pro tým.

Velký díl na vašem úspěchu má určitě angažmá ve švédském Kalmarsundu. S jakými pocity jste opouštěl Skandinávii?
Zejména jsem se snažil zůstat nohama na zemi a zbytečně někam neustřelit. Postupem času však musím říct, že jsem to zvládl velmi dobře. Snažil jsem si z toho vzít jen to pozitivní, nepřemýšlet nad tím, co by bylo, kdybych zůstal ve Švédsku a tak podobně. Myslím si, že se mi to povedlo následně prodat jak do tréninků, tak i do zápasů.


Povedlo se vám probojovat do první lajny, rovněž se na vás vybírala sbírka, abyste mohl v klubu zůstat. Stal se tedy Kalmarsund vaší vysněnou destinací do budoucna?
Vysněnou destinací bylo jednoznačně Švédsko, avšak ne žádný konkrétní tým. Asi tomu může malinko nahrávat, že se v Kalmarsundu znám se všemi lidmi okolo a poznal jsem tamní prostředí, ale to pro mě není nejdůležitější. Když budu chtít odejít, tak se budu primárně snažit najít ty nejlepší podmínky pro mě a ne pouze vybírat na základě vzniklých vazeb.

Při setkání juniorské reprezentace před MS vás postihlo zranění, které ale nakonec není tak vážné. Jaké to jinak bylo soustředění z vašeho pohledu?
Byla to nesmírně dlouhá pauza od posledního oficiálního zápasu. Já osobně jsem naposledy hrál pod tímto týmem před dvěma lety na EFT, takže jsem se na soustředění moc těšil. Všichni kluci tvrdě pracovali, hnala nás vidina konečně si vyzkoušet ostré utkání. Je trochu smůla, že vinou zranění mi zápas skončil již po dvaceti minutách, ale jinak si troufám říct, že si to kluci moc užili. Bylo fajn si vyzkoušet vzájemnou konfrontaci s týmy, které možná vyzveme na blížícím se šampionátu.

Domácí mistrovství světa je jistě obrovskou motivací zakončit tuhle povedenou sezonu, viďte?
Tahle sezona je neuvěřitelně dlouhá. Někteří kluci tu dokonce hráli superfinále, které skončilo jen pár týdnů zpátky. Myslím si, že to už všichni chceme mít za sebou, ale žene nás obrovská motivace zahrát si domácí světový šampionát. Nemůžeme zkrátka přestat makat a povolit, i když jsou prázdniny. Všichni kluci si to uvědomují a nemám sebemenší strach, že by to někdo vypustil.

​​

Obrázek