{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ERÄVIIKINGIT – SVĚTOVÁ EXTRATŘÍDA V ZAKONČENÍ

Obrázek ke článku
21. 1. 2020

Trojice českých trenérů vyrazila do největšího florbalového klubu na světě EräViikingit. První pocity a postřehy se dočtete v článku.

Už od prvního tréninku EräViikingit jsme si všimli, že cvičení jsou relativně jednoduchá a primárně založená na zpracování míčku (resp. první dotek) a zakončení. Všichni hráči bez výjimky již od přípravky mají zvládnutou techniku střelby tahem, švihem a příklepem. Situace zakončení řeší s přehledem a chladnokrevně. Byli jsme svědky tréninků přípravek, mladších žáků, starších žáků a také žen a v porovnání s hráči v České Republice je zakončení a jeho technika ve všech kategoriích na mnohem vyšší úrovni.

O tom jsme se mohli přesvědčit i na utkání nejvyšší finské mužské soutěže Salibandyliiga mezi dvěma nejlepšími týmy SC Classic a EräViikingit, kde byla k vidění obrovská kvalita a efektivita zakončení. Jonas Naava, sportovní ředitel klubu, nám v rámci představení koncepce sportovní přípravy mládeže potvrdil, že střelba je jedním ze základních dovedností, na které se v tréninkovém procesu zaměřují již od útlého věku.

Tomi Rastas, šéftrenér elitních kategorií, nám popsal pět základních bodů, které chtějí při učení střelby u hráčů vidět: 1) Přenášení váhy ze zadní nohy na přední 2) Rotace ramen společně s trupem 3) Správné držení florbalky a práce zápěstím 4) Poloha míčku při opuštění čepele 5) Průhyb florbalky při střele. 

Obrázek