{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

EXPERT RICHTER: ROZHODLA KVALITA OBRANNÉ PRÁCE

Obrázek ke článku
20. 4. 2017

Český florbal i v letošním play-off přináší exkluzivní pohled experta na jednotlivé série v cestě do Superfinále. Tipsport Superligu sleduje Martin Richter, bývalý hráč Tatranu Střešovice s 335 starty v superlize a 76 starty v reprezentačním dresu včetně čtyř účastí na mistrovství světa. Chodov podle něj získal titul zaslouženě i s ohledem na výkony během play-off a Boleslav v příští sezóně už nebude takový favorit jako dosud.

Mužské Superfinále určitě opět nezklamalo, co se týče napětí. Je super, že zatím každý rok bylo o co hrát až do posledních minut. Na druhou stranu, letošní zápas přinesl dost nudných pasáží, způsobených oběma týmy.

Chodov zvolil defenzivní taktiku se hrou na dvě pětky, což hru zpomalilo a dalo Boleslavi klid při držení míčku. Ta ale stále čekala na finální přihrávku, místo toho, aby zasypala Jana Baráka střelami a nahozeními od obránců, kteří se mohli relativně v klidu pohybovat kolem půlící čáry. V tomto se trochu ukázala nevýhoda Superfinále - v sérii by Chodov musel hrát hrát na 3 pětky, a tudíž aktivněji, Boleslav by zase nebyla tak svázaná tíhou okamžiku. 

Paradoxně ale nakonec rozhodovaly jiné situace. Boleslav dala svůj jediný gól z brejku, kdežto Chodov dvakrát uspěl v ne úplně obvyklých situacích, kdy se Boleslav stáhla až na svoji polovinu. Tyto dva góly Chodova ukázaly největší rozdíl mezi oběma týmy, a to kvalitu obranné práce. Boleslav v kompaktní obraně nedokázala zachytit křížnou přihrávku (1. gól), ani účinně blokovat (oba góly).

Na straně vítězů musím zmínit výkon Jana Baráka, který položil základ k vítězství, kapitána Tomáše Sýkoru a Martina Pražana. Ten udělal za poslední dva roky obrovský posun především v sebevědomí a na hřišti to bylo vidět už v semifinálové sérii. Stylově se gólem rozloučil tahoun Patrik Dóža, jen nechápu jeho kritický komentář v jednom z rozhovorů směrem k rozhodčím, kteří zvládli zápas naprosto s přehledem, včetně videorozhodnutí a správného vyloučení za zdržování po gólu.

V Boleslavi vynikal hlavně Lukáš Bauer, hodně byl vidět Radek Gwuźdź, hru dirigoval Jan Jelínek. Ale z útočníků se nenašel nikdo, kdo by vymyslel tu rozdílovou akci.

Vzhledem k průběhu zápasu, ale i celého play-off si podle mě Chodov vítězství zasloužil. Mladá Boleslav sice dominovala v základní části, ale v play-off zůstala za očekáváním ve všech sériích, včetně superfinálového zápasu. Už se těším na příští rok, kde už podle mě papírově nebude Mladá Boleslav tak jasný favorit, třeba právě taková pozice jí bude vyhovovat.

Obrázek