{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


FÉROVĚ OD SHORA DOLU

Obrázek ke článku
16. 5. 2019

Vyrovnaná tabulka indexu Fair-play na Vysočině a v Jihočeském kraji v kategorii mužů nakonec přinesla vítězství týmu FBC Sokol Písek B, který si ve dvaceti duelech připsal čtyřiadvacet trestných minut. Projekt, který odměňuje nejférovější mužstva v celé České republice tak zná dalšího vítěze.

Celkově se v rámci projektu Fair-play rozdá 280 tisíc korun. Již třetím rokem Český florbal ve spolupráci s Českou Pojišťovnou odměňuje týmy, které za celou sezonu získají nejvyšší možný index – hodnota trestných minut v poměru na odehraná utkání.

„Myslím si, že soutěž by měla být důležitá pro náš oddíl, stejně jako pro všechny ostatní kluby především proto, že se jedná právě o zhodnocení férové hry. Za náš oddíl můžu s klidným svědomím říct, že fair-play má pro nás tu nejvyšší prioritu, a to ve všech kategoriích. Každý sportovec má v sobě přirozenou soutěživost, proto jsme za výhru v tomto projektu rádi, na druhou stranu jedním dechem dodávám, že zásady fair-play je třeba dodržovat hlavně z hlediska morálních hodnot, nikoli na základě peněžité odměny,“ vysvětluje šéftrenér FCB Písek B Michal Hanzlík.

„Projekt vnímám jako velmi důležitý. Motivuje totiž florbalové oddíly, aby si uvědomili, že sport není jen honba za vítězstvím za každou cenu. Jedním z nejdůležitějších aspektů je i výchova férových a čestných osobností.“

Jaký pán, takový kmán

Peněžitou odměnu deset tisíc korun Michal Hanzlík nepřeceňuje. Zachovat dekorum florbalu jako férového sportu by mělo být v základních hodnotách každého hráče. „Pokud budou hráči hrát fair-play jen kvůli uznání od ostatních, tak to podle mě ztrácí význam. Gesta fair-play by měla ze všech vycházet automaticky bez přemýšlení. Divné by mělo připadat hráčům naopak chování některých jednotlivců, kteří se diví, že někdo například přizná tečovaný out.“

Základem je pak férové chování úplně od shora. „Jako oddíl máme vytvořený kodex hráče a jedna ze zásad je samozřejmě i dodržování zásad férové hry. Já osobně jsem přesvědčen, že vše začíná odshora, a to nejen ve sportovních klubech, ale ve všech organizacích. Pokud chceme, aby naši hráči dodržovali fair-play, tak ho musí dodržovat vedení klubu, trenéři a následně i hráči. Příklady dávám já, ale neustále i ostatní trenéři. Fair-play má mnoho podob,“ vysvětluje Michal Hanzlík a pokračuje:

„Nemusí se jednat jen například o aktuální dění na hřišti, ale i o pomoc svým spoluhráčům a podobně. V oddíle si hodně zakládáme na práci s mládeží a u ní je to obzvláště důležité. Chceme, a by se hráči chovali čestně a férově, a snažíme se tak chovat i my k nim. Ke všem hráčům se chováme rovnoměrně a čestně. V případě, že se stane, že náš hráč nedodrží jakýmkoliv způsobem fair-play, snažíme se mu vysvětlit proč je to důležité to dělat jinak. S klidným svědomím mohu říct, že většina našich hráčů se chová velmi čestně.“

Přiznat se i v klíčových situacích

Vše začíná na tréninku, kde si každý hráč osvojuje chování, které pak přenáší i do zápasů. Ze zápasů si pak zásady férovosti může přenést i do normálního života mimo palubovku. „Je třeba gesta fair-play dodržovat neustále. Musím říct, že většina našich hráčů se nepsanými pravidly fair-play řídí,“ říká Michal Hanzlík a přidává jeden konkrétní příklad:

„V letošní sezóně jsme hráli velmi důležitý zápas s Jihlavou. Soupeř vstřelil gól, ale sudí jej neuznal, jelikož se domníval, že míček trefil břevno. Já s naším druhým brankářem jsme na rozhodčího okamžitě zamávali, že to byla branka a měla by platit. Rozhodčí ji tedy samozřejmě uznal. Už během zápasu a ani po zápase nikdo z hráčů nic nenamítal a všichni nás v tomto rozhodnutí podpořili, čehož jsem si moc vážil.“

Důvodů k oslavám bude navíc po skončení této sezony hned několik. „Vzhledem k plánované oslavě postupu A družstva mužů bude větší část odměny z projektu Fair-play použita právě k této příležitosti. Oslavy se zúčastní všichni členové oddílu, včetně jejich rodinných příslušníků, bude to skvělé završení veleúspěšného ročníku,“ zakončuje Michal Hanzlík.

Obrázek