{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

FILIP FORMAN: ABYCH MOHL HRÁT MUŽSKÝ FLORBAL, MUSEL JSEM SE ZMĚNIT

Obrázek ke článku
15. 6. 2020

Přišel, viděl, zvítězil. Tak by se dal s lehkou nadsázkou shrnout první ročník Filipa Formana v mužské superlize. S týmem se dostal do play-off a finále poháru, vyhrál kanadské bodování týmu, celkově byl šestý, poprvé naskočil do mužské reprezentace, se kterou postoupil na MS ve Finsku, a nakonec vyhrál i anketu o nejlepšího juniora sezony. Toto všechno ale nepřišlo samo, před začátkem sezony na sobě musel zapracovat a proměnit svůj herní styl.

V uplynulé sezoně jste se poprvé objevil v mužské superlize. S vaším týmem jste skončili na pátém místě tabulky, v play-off jste měli vyrovnanou sérii se Spartou. Poté ligový ročník ukončila pandemie. Jak ho hodnotíte?
Sezona byla asi nejlepší, co náš tým zažil, a podle výkonu si myslím, že bychom došli daleko. Předčasné ukončení mě velmi mrzí, ale o to bude větší hlad v té další.

Vyhrál jste kanadské bodování Bohemians a celkově v superlize jste byl šestý, dá se tedy říct, že jste se ihned stal jedním z vůdců týmu. Vnímáte také svou roli takto? Jste po osobní stránce spokojený?
Na začátku sezony jsem si stanovil nějaké cíle a postupně, když se mi dařilo, jsem si dával větší a větší. Spokojený? Myslím, že co se týče čísel nemůžu si stěžovat, ale herně jsem viděl spousty slabin.

Vašemu týmu se dařilo v poháru. Postoupili jste až do finále, kde jste těsně podlehli Boleslavi. Lze vaši cestu hodnotit pozitivně nebo stále převládá zklamání, že jste mohli vystoupat ještě o krok výše?
Když to řeknu popravdě, tak naše cesta do finále nebyla lemovaná TOP výkony, ale došli jsme tam díky dobrému losu. Tam už to byla loterie, stejně, jak je tomu v Superfinále, kde jeden zápas může vyhrát každý.

V čem byl první ročník mezi muži jiný než vaše dosavadní působení v juniorských a dorosteneckých soutěžích? Na co jste se ve svém prvním ročníku musel zaměřit intenzivněji než dosud, abyste se přizpůsobil superligovým nárokům například po individuální stránce?
Myslím, že jsem se musel změnit, jako nikdy za svou kariéru. Když se na sebe podívám před loňskou sezonou, tak to byla bída. Hrál jsem pořád juniorský florbal, ale mezi muži už to prostě nefunguje. Naštěstí jsem si toho brzy všiml a začal na tom pracovat. Na konci sezony jsem si mohl říct, že tenhle rok byl opravdu krok dopředu.

Účastnil jste se také první mužské reprezentační akce – kvalifikace. Jak jste si ji užil? Co vám ukázala?
Akce to byla skvělá. Těšil jsem se na závěrečný zápas s Lotyšskem, protože oni byli opravdu těžký soupeř. Nemyslím si, že bych ztrácel nějak v individuálních schopnostech, ale sám jsem viděl, že mi chybí ještě spousty zkušeností s takovými zápasy. Až budu podobný zápas hrát příště, myslím, že to bude mnohem lepší.

Jak byste zhodnotil svou situaci, roli a přípravu v mužské a juniorské reprezentaci?
Roli mám v každém týmu úplně jinde. Jsem si ale vědom obou situací a snažím se na to co nejlépe připravit.

Nyní byste se měl přednostně účastnit právě mužských reprezentačních akcí, po MS 2020 byste se měl připojit opět k juniorům, jejichž program vyústí v domácí MS 2021. Máte už i tuto událost v hlavě?
Takový je předběžný plán, ale je tady možnost, že se k týmu juniorů připojím i dříve. MS mužů je pro mě zatím velký otazník, ale udělám vše, co budu moci, abych si tam zahrál. Co se týče juniorů, tak akci už mám samozřejmě v hlavě. Po tom, co jsem viděl MS 2018 v Praze, tak z ní mám trochu respekt. Mám trochu strach z mediálního nátlaku, plus je ještě ve vzduchu „obhajoba titulu“. Pokud se na to ale s týmem dobře připravíme, tak nás okolí nemůže rozhodit.  

Co pro vás osobně znamená hrát doma? Cítíte větší podporu mezi rodinou, kamarády, je to pro vás větší zodpovědnost, nebo to vnímáte stejně jako akce v zahraničí?
Určitě vnímám, že je to „doma“ v Brně (smích). Myslím si, že podpora jak ze stran diváků, tak i blízkých bude mnohem větší, než kdybychom hráli v jiné zemi. Co se týče zodpovědnosti, tak jak už jsem odpověděl na předchozí otázku, veřejný i mediální tlak bude velký, ale my to hrajeme pro sebe, a hlavně proto, že nás to baví. Když budeme v nějaké křeči z okolí, nemáme šanci na úspěch. Pokud se nám to povede překonat, věřím, že výsledek se dostaví.

Máte ve svém okolí někoho, bez jehož přítomnosti či podpory si neumíte představit svůj zápas?
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, takže vyloženě mě asi nikdo nenapadá.

Nedávno jste ovládl anketu „Junior sezony 2019/2020“. Co pro vás toto individuální ocenění znamená?
Upřímně to bylo velké překvapení, když jsem proti sobě měl Fílu Langera, který je asi největší talent, kterého momentálně máme, a také mého spoluhráče Kubu Buršíka. Oba jsou to skvělí hráči a kamarádi. Doufám, že za rok budu mít opět šanci se o tuto cenu ucházet.

Dostal jste se také do první trojky o nejužitečnějšího hráče sezony. Je tento úspěch pouze zhodnocením toho, že jste opravdu prožil velmi dobrou sezonu a že vaše práce dává smysl?
Z takové konkurence hráčů, co tady jsou, je toto velká pocta a motivace, a jak říkáte, je to odraz mého posunu během sezony.

Co říkáte na výsledky virtuálního hlasování, především pak play-off, kde fanoušci přivedli Bohemians k virtuálnímu vítězství v mužích i ženách?
Netušil jsem, že jsme tak obecně „oblíbení“. I když to může trochu zkreslovat, myslel jsem, že Bohemka patří spíše mezi neoblíbené týmy (smích). Dvojnásobné vítězství ale dokazuje, že Bohemka je v pozitivním světle a povědomí lidí z celé republiky, což je super.

​​

Obrázek