{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

FILIP ŠUMAN: UKONČIT SEZONU BYLO HODNĚ SMUTNÉ ROZHODNUTÍ

Obrázek ke článku
17. 3. 2020

„Asi nejsmutnější rozhodnutí za dobu, co jsem ve florbale,“ komentoval páteční rozhodnutí Výkonného výboru ČF Filip Šuman.  Každý by chtěl samozřejmě vidět florbal na hřišti, ale bohužel tato výjimečná situace zastavuje nejen florbal, ale celý český a vlastně i světový sport.

Na základě čeho se Výkonný výbor sešel k rozhodnutí hned druhý den po vyhlášení Nouzového stavu?
Museli jsme reagovat vzhledem k vývoji zavedených opatření Vlády ČR.  Vzhledem k množství dotazů jsme se rozhodli jednat rychle. Jednali jsme telekonferenčně, zástupci ve výkonném výboru jsou z celé ČR.

Jaké byly možnosti reagovat v současné situaci?
Možnosti byly v zásadě dvě. Buď čekat do dubna a doufat, že se může podařit sezonu dohrát, až se situace uklidní, nebo sezonu ukončit. S tím, že obě rozhodnutí by samozřejmě přinášela potřebu rozhodovat o dalších prvcích, které z toho vyplývají. 

Jaké byly hlavní argumenty pro rozhodnutí o ukončení sezony?
Vyhlášení nouzového stavu má platnost do 11. dubna, navíc nevíme, co bude platit po tomto datu. Současně jsme měli zprávy z mnoha míst České republiky o zavřených sportovních halách a zrušených trénincích. Samozřejmě jsme nevěděli, že se hned v neděli večer stav ještě výrazně zhorší a bude vyhlášeno omezení pohybu, ale předpokládali jsme, že situace bude mít spíše negativní vývoj. Diskutovali jsme i varianty, kdy by do karantény byla umístěna celá družstva po pozitivním testu hráče či trenéra, což by mělo také okamžitý vliv na regulérnost. Celkově bylo zřejmé, že rozhodnutí čekat by v situaci, kdy je extrémně složité nebo vlastně nemožné trénovat, způsobilo velkou nejistotu. Je jasné, že páteční rozhodnutí ukončit sezonu bylo pro mnoho lidí smutné, ale situace ve společnosti je nyní daleko vážnější.

Do kdy by bývalo bylo možné čekat, zda se soutěže nepovedou dohrát?
Některé soutěže by se zvládly dohrát, pokud by vláda hned po 11. dubnu opatření uvolnila. Z hlediska termínů je důležitá příprava na novou sezonu, kdy se přesně musí vědět, kdo se do jaké soutěže přihlásí. Díky informačnímu systému by bylo možné přípravu na novou sezonu zrychlit a období přihlášek zkrátit. Klíčové je ale rozlosování nové sezony, aby si kluby mohly zajistit haly na pořádání domácích zápasů a turnajů. Jinak by se mnoha klubům způsobily problémy ještě daleko větší. 

Současně s ukončením sezony se tedy rovnou řešil přístup k vyhlášení mistrů ČR a postupy v soutěžích.
Přestože je toto výjimečná situace, pořád platí florbalové řády. Ty určují, o čem je možné rozhodnout a o čem ne. V případě mistrů je ve florbalových řádech jasně nastavené, že za mistry jsou považováni vítězové play-off. V případě postupů a sestupů je to také nastaveno jasně. Tam, kde nebyli sestupující nebo postupující určeni finálně na hřišti, nejde tato rozhodnutí učinit od stolu. V některých soutěžích již byli sestupující a postupující určeni, tam je rozhodnutí platné. Tam, kde se nedohrálo dle předpisů, zůstává právo pro přihlášení soutěže pro sezonu 2020/2021 těm družstvům, která startovala v dané soutěži i v sezoně letošní. Je jasné, že je mnoho lidí zklamaných, protože celou sezonu pracovali na tom, aby měli šanci posunout se výše, a tato výjimečná situace jim bohužel tuto možnost o rok odložila.

Jaké budou další kroky?
Nyní se řeší veškeré dopady na florbal v detailu. Nejaktuálněji řešíme veškeré kroky směrem ke zrušenému Superfinále florbalu 2020 a již v nejbližších dnech dáme informaci fanouškům jak postupovat v případě vrácení vstupného – vše řešíme s provozovatelem O2 areny i oběma ticketingovými společnostmi. Jednáme i s Českou televizí, jednotlivými partnery Českého florbalu – tato situace měla dopad vlastně téměř na každou smlouvu, kterou má Český florbal uzavřenou. Řešíme i dopady na vzdělávání nebo na způsob jednání všech komisí a výborů, protože kromě soutěží se florbalová práce zastavit nesmí.

Jak se vyplní ty týdny, kdy by normálně fanoušci sledovali vyvrcholení celé sezony?
​V situaci, kdy všichni budou povinně zavřeni doma, připravujeme různé on-line aktivity, do kterých se budou moci zapojit. Jak pro fanoušky, tak pro aktivní hráče. Chceme, aby florbalisté měli i doma pravidelně v rukou florbalky. Zjišťujeme, zda je možné se zapojit i nějakou koordinovanou formou pomoci a solidárnosti, jsme připraveni při nejmenším využít velkého dosahu našich kanálů pro podporu projektů, které mohou třeba kluby realizovat na místní úrovni.

Intenzívní práce bude určitě probíhat i v oddílech. Většina hráčů samozřejmě řeší hlavně dění na hřišti, ale v oddílech bude hodně práce i nadále. V příští sezoně budě hodně vidět, které oddíly tohle období využily a naopak které nyní nic neřešily a nepřipravovaly. Doufám, že nová florbalová sezona bude moci úspěšně odstartovat. Nyní hlavně přeji všem pevné zdraví.

Obrázek