{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

FILOZOFIE ŠVÉDSKÝCH TÝMŮ IBF FALUN A IK SIRIUS IBK

Obrázek ke článku
15. 11. 2019

Aktuálně se ve švédském Falunu pohybují trenéři Vít Procházka a Petr Globočník, které doprovází hlavní metodik Českého florbalu Marek Chlumský. Výprava shrnuje své úvodní poznatky nabyté v týmech nejvyšší švédské soutěže.

Hned v prvních dvou dnech jsme měli možnost hovořit s trenéry dvou týmů SSL, konkrétně Davidem Ahlmarkem z IK Sirius IBK, a Thomasem Brottmanem s Erikem Björkem z IBF Falun, které doplňoval šéf klubu Patrick Bäck. V obou oddílech se víceméně shodují v základní filosofii hry. Oba ale také přidávají další zajímavé pohledy a myšlenky.

V prvé řadě dobře ví, co je atraktivní pro diváky i hráče. Proto razí útočnou cestu a aktivní rychlý florbal. Ve Falunu jsou si vědomi okýnek v defenzívě, ale nechtějí to řešit na úkor ofenzivní síly. A dodávají, že kromě zápasu samotného chtějí divákům nabídnout i něco navíc. Diváci přece chtějí vidět góly a show. Základním vkladem pro aktivní, čili atraktivní florbal, je fyzický fond. Trenéři obou klubů tak velmi lpí na fyzické připravenosti. Ve falunském IBF dokonce tvrdí, že dobrý kondičák je měřítkem úspěchu a hráče testují každý měsíc. V obou klubech si dávají záležet na komunikaci s hráči formou častých pohovorů a věnují se teambuildingu, Sirius dokonce staví partu a týmovost nad taktiku. Ani jeden trenér netrvá na používání playbooku, herní principy vštěpují hráčům hrou samotnou a důslednou komunikací.

Týmy však logicky nejsou úplně stejné. Sirius se snaží dominovat po celém hřišti pomocí přepínání mezi rozestaveními 2-2-1 a 2-1-2 naproti tomu hvězdami nabitý Falun dává hráčům větší volnost a trénuje schopnost hráčů správně řešit náročné herní situace.

Sirius se snaží hrát především na polovině soupeře a zabránit protiútokům, které mohou z přemíry ofenzivní aktivity vznikat. Chyby odstraňují vždy pozitivní formou komunikace. Zajímavým postřehem je tvrzení trenéra Ahlmarka, že netrénují střelbu, ale jak dát gól.

Inspirativní pohled nabídli i zástupci Falunu. Jejich hra má být přímočará, založená na rychlosti a jednoduché přihrávce. Je důležité, aby v tréninku byla vždy přítomna soutěživost a emoce. Díky tomu má trénink zápasové tempo a nasazení – někdy i vyšší. To naplňuje slova šéfa klubu Patrika Bäcka: „Musíme být nejlépe trénujícím týmem, pak můžeme být nejlépe hrajícím týmem.“ Překvapivé je, že ve Falunu nenajdete plně profesionální hráče a tím směrem se ani nemíní klub ubírat. Patrikovou vizí je nabídnout všem hráčům alespoň poloviční úvazek. Plat od klubu má hráčům umožňovat nepracovat na plný úvazek, což jim zajistí více osobního volna. Čas tu totiž považují za důležitější než peníze.

​​

Obrázek