{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

FLORBAL JE FÉROVÝ SPORT A DOUFÁM, ŽE DLOUHO BUDE

Obrázek ke článku
19. 3. 2019

Dalším aspirantem na vítězství v unikátním projektu Fair-play, který již třetím rokem pořádá Český florbal ve spolupráci s Českou pojišťovnou, je mužstvo FBC Došwich Milevsko modří. S trenérem Viktorem Šobkem, jsme se bavili o tom, co pro jeho svěřence, jenž suverénně vévodí kategorii starších žáků na Vysočině a v Jihočeském kraji, znamená férová hra.

Úctyhodný index fair-play 123.50 je vizitkou nesmírně disciplinované hry. Odehrát devatenáct zápasů s pouhopouhými šesti trestnými minutami je vskutku obdivuhodný počin. „Od vzniku našeho klubu jsme kladli velký důraz na fair play. Je to jedno z našich základních pravidel. Pozitiva spočívají v tom, že ze sportu se dá vše přenášet do běžného života. Podle mě sportovní chování přímo ovlivňuje chování v osobním životě a naopak,“ říká trenér starších žáků Viktor Šobek.

Základy fair-play je třeba začít učit děti už od útlého věku. „Je to jedna z našich priorit a to napříč všemi kategoriemi.“

V zápalu zápasových emocí a vůbec sportovního klání je však někdy těžké držet se pravidel férové hry, o to cennější ale takové chování je. „Ten pocit, který taková hra přináší, má úplně jiné rozměry,“ míní Viktor Šobek.

Návyky je třeba učit už v trénincích

„Myslím, že florbal k fair-play sportům rozhodně patří a doufám, že ještě dlouho bude. Ve chvíli, kdy budou do našeho sportu vstupovat stále větší finance, to ale bude zřejmě těžší. Ovšem v našem klubu je vše nastaveno a podporováno všemi trenéry tak, abychom se nemuseli bát, že se fair play vytratí. A podobně je to podle mě i v ostatních klubech.“

Podle mládežnického trenéra je základem učit zásady férové hry už v trénincích. Podobné návyky si pak hráči přenáší i do mistrovských zápasů. „A nejen na trénincích, ale i v šatně nebo na všech akcích, které pořádáme. Pokud mládež v tomto prostředí nevyrůstá a nevidí pozitivní příklady všude kolem sebe, budou si podobné chování jen velmi těžko osvojovat.“

Peněžitou výhru by trenér FBC Došwich Milevsko modří využil symbolicky. „Je důležité, že fair hry si někdo všímá a dokáže jí ocenit. Že to není jen něco, o čem se povídá, ale že je to styl, který se velmi cenní a pro osobní život je velmi přínosný,“ říká Viktor Šobek.

V sedmi regionech, které se skládají vždy ze dvou krajů, se každému vítězi své věkové kategorie (muži, junioři a dorostenci, starší žáci, ženy a dorostenky) věnuje voucher ve výši 10 000 korun. Celkově se tak v rámci projektu rozdá 280 000 korun.

Obrázek