{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

FLORBAL V ČESKU SLAVÍ 25 LET, HRÁLA HO UŽ POLOVINA POPULACE

Obrázek ke článku
7. 4. 2017

Před 25 lety odstartovala éra organizovaného florbalu v České republice. Rok 1992 je tedy pokládán za významný florbalový milník v české kotlině. Za 25 let se florbal dostal na úroveň druhého nejrozšířenějšího sportu v ČR. Florbalové mistrovské soutěže hraje více než 2 200 družstev, na florbalové superfinále si pravidelně najde cestu přes 10 000 diváků a podle výzkumů si florbal aktivně zahrála už více než polovina dospělé české populace. ​

„Stále se považujeme za velice mladý sport. O to více si vážíme, kam se nám podařilo dostat. Nebylo to jednoduché, překonat období, kdy florbal nikdo neznal a pokud jste vyšli s florbalkou na ulici, považovali Vás za exota. Nyní si stále zvykáme, jaké je řídit obrovský sport,“ komentuje rozvoj florbalu jeho prezident Filip Šuman

Florbal si nicméně zdaleka nemyslí, že je v cíli. Naopak. „Nikdy jsme si nemysleli, že to co děláme, nejde dělat ještě mnohem lépe. Máme další, velké cíle a jsme připraveni, že dosáhnout některé z nich, může trvat celkem dlouho,“ doplňuje Šuman.

A pokračuje: „Často se ve florbalu mluví o profesionalizaci. Většina, která se nás na tohle téma ptá, má na mysli profesionalizaci hráčskou. My bychom k ní chtěli dojít velice postupně a máme radost, že k profesionalizaci dochází nejdříve na jiných úrovních. Například u trenérů. Tady procházíme neuvěřitelným obdobím. Ještě před 5 lety neexistovali trenéři, kteří by se florbalem naplno živili. Nyní jich je více než 50.
I naše práce s nimi je zcela na jiné úrovni. Ročně sami zorganizujeme přes 200 vzdělávacích akcí pro trenéry.“

Další klíčovou oblastí jsou oddíly. Asi nepřekvapí, že ve florbale existuje řada oddílů, které mají pouze jedno družstvo mužů, které hraje v regionální soutěži. Také se však rozvinuly stovky oddílů, které mají i mládež a velice často kompletní strukturu mládeže.

Filip Šuman popisuje, že právě na oddíly s mládeží, se Český florbal zaměřuje „Práce s oddíly nás podle mého názoru dostala, tam kde jsme. Relativně od počátku, jsme se snažili oddíly aktivně motivovat, aby se rozvíjely. Ze začátku to byla řada, někdy i neúspěšných pokusů, byly to ale strašně cenné zkušenosti. Dnes si myslím, že už máme vybudován první komplexní systém práce s oddíly, kdy s nimi pracujeme a podporujeme je podle toho, v jaké životní fázi vývoje oddíl je.“

Kromě oddílových struktur se florbal dokázal rychle prosadit i na školách. Úzkou spoluprací s Asociací školských sportovních klubů se florbal brzy dostal mezi sporty, do jejich soutěží se zapojovalo nejvíce škol. V největším multisportovním projektu Sportovní liga základních škol o Pohár ministryně školství je právě florbal nejpopulárnější a v letošním ročníku se do něj zapojilo téměř 3 000 školských týmů Je to mimo jiné i způsob, jak zapojit školní mládež do pravidelného sportování a velmi dobře to doplňuje kluby a tělovýchovné jednoty. Český florbal další dva velké školské projekty, jak na základních, tak středních školách, pořádá vlastními silami.

Jaká čeká florbal budoucnost, rozhodne sám. Důležitý bude i mezinárodní rozvoj. Také na světové úrovni patří florbal mezi ty nejmladší sporty. Letos poprvé se florbal oficiálně představí na Světových hrách, což je velmi důležitý krok na cestě k účasti na olympijských hrách. Florbal se intenzivně rozšiřuje do nových destinací. Díky dostupnosti se florbal pomalu prosazuje například i v Africe, ale tahounem mezinárodního rozvoje je vedle Evropy zejména Asie. Novým motorem se nyní stává zejména Čína, která má zájem i na pořádání největších světových akcí. V současnosti se florbal organizovaně hraje asi v 90 zemích, z nichž 66 je členem mezinárodní federace IFF.

Obrázek