{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

FLORBAL VERSUS DOBA MOBILNÍ: KOMUNIKACE NA HŘIŠTI MIZÍ, POZORUJE MATĚJ KLUCHO

Obrázek ke článku
21. 7. 2020

Kemp talentované mládeže představuje pro mladé florbalisty a florbalistky šanci potkat se s nejnadanějšími vrstevníky a dozvědět se více o tom, jak na sobě pracovat a rozvíjet v sobě téměř profesionálního sportovce. Nedílnou součástí tohoto procesu je trenérský tým, do něhož stabilně patří také Matěj Klucho. V rozhovoru se podělil nejen o filozofii KTM, který bude měnit formát, ale také o to, co KTM přináší jemu osobně a jak dnešní doba ovlivnila mladou generaci florbalistů.

Matěj Klucho, neodmyslitelně spjatý se severočeským Libercem, patří mezi kempové stálice a má tak velký přehled o tom, jak se formuje náplň této akce. Letošní ročník se ve srovnání s lety minulými příliš nelišil. „Stále se zaměřujeme více na útok než na obranu a na to, abychom v útoku byli efektivní. To znamená, aby hráči s míčkem byli nebezpeční, ideálně v pohybu dopředu, a aby útočníci bez balonku vytvářeli možnosti, případně vázali hráče a tvořili prostor, což je velké téma,“ popisuje podstatu práce, kterou na Kempu talentované mládeže se svými svěřenci odváděl v rámci florbalových tréninků.

Meziroční progres dovolí přidávat 

Díky posunu, který hráči zaznamenali oproti předchozím letům, se však letos mohli zaměřit i na další oblasti. „Už lehce pošilháváme po obraně a po detailech obrany, komunikace, postavení ramen a podobně, což neměl být primární cíl toho kempu, ale kluci útočné věci zvládají mnohem lépe, a tak jsme jim to tam přidali,“ pochvaluje si Klucho, který na kempu vedl skupinu do sedmnácti let. „Nejvíc vnímám svoji skupinu, ale samozřejmě sleduju i hráče, kteří jsou z naší předloňské U17 a nyní patří do juniorské skupiny a progres tam je vidět veliký, u nich ještě větší tím, jak zesílí a zrychlí.“

Kemp talentované mládeže ale není pouze o florbalu. „Podnětů od nás dostanou strašně moc, takže je na každém hráči, co nejdůležitějšího si z toho vezme, respektive co z toho začne pravidelně dodržovat. Ve florbalu můžu vypíchnout buď útok nebo obranu a roli jedna nebo dva. Zároveň se tu ale hráči a hráčky dozví, jak a proč regenerovat, jak jíst, jak si dělat svačiny a jak posilovat, což jsou podle mě také důležité složky sportovního výkonu, které nejde opomenout,“ vysvětluje Klucho. „Samozřejmě čím víc toho zvládnou uchopit, tím lepší se nám vrací a u některých je ten posun až neuvěřitelný,“ pozoruje zlepšení svých svěřenců, které plyne ze zapojení vyzkoušených technik do běžné práce florbalisty.

Mizí komunikace „face to face“

Jako dlouholetý trenér dané věkové kategorie má Matěj Klucho přehled o tom, s čím tato generace florbalistů bojuje na hřišti i mimo něj. „Neřekl bych, že telefony a podobně jsou nějakým nešvarem, patří k době a to respektuju, ale souvisí s tím jeden problém, který jako trenéři máme, a to je komunikace na hřišti. Tím, jak pomalu mizí komunikace „face to face“ a spíše se píše přes obrazovku, logicky vymizí i na hřišti. Na kempu je sice zákaz telefonů na společných akcích, ale to jsou jen čtyři dny z celého roku. Návyk kluků a mládežníků je si povídat přes přístroj, na tom hřišti je ale třeba se ozvat,“ upozorňuje s tím, že se hráči sice časem osmělí, ale není nikdo, kdo by byl schopný na hřišti komunikovat opravdu efektivně.

Komunikace podle něj patří k fenoménu, na který trenéři musí reagovat v dnešní době stejně, jako tomu bylo dříve s jinými podněty. „Trenéři musí mít jednu zásadní vlastnost, tou je schopnost adaptovat se na dobu, která je. Například už téměř není papírová příprava, vše je součástí softwarů a na to se trenéři musí adaptovat stejně, jako je proměna toho, jací jsou hráči. V minulosti byli všichni vyhraní, protože byli zvyklí z venku, dnes jim toto ale chybí, čili jim chybí i herní myšlení a je třeba se tomu přizpůsobit. Teď nám chybí komunikace, takže si musíme zvyknout na to a hledat cestu v tomto směru. Kdo ví, jací budou hráči, děti, kluci i holky za deset, patnáct let.“

Nový systém poskytne více prostoru pro témata i nácvik

Téma komunikace by tak mělo být jedním z témat další práce s talentovanou mládeží, která by měla na podzim roku 2020 doznat zásadních změn. Na místo jednoho čtyřdenního kempu by se mělo konat v průběhu roku hned několik vícedenních akcí. Největší přínos změny vidí Matěj Klucho v prostoru a času, který díky tomu získá na probírání stanovených témat. „Nový systém práce s talentovanou mládeží nám umožní se tématům věnovat víc do hloubky. Tady se třeba v rychlosti projede regenerace a její důvody, ale v budoucnu bude možné projet podrobněji fyziologii těla. Zatímco teď jsou všechny oblasti hodně zrychlené, tam můžeme každému tématu věnovat více prostoru, a to i v různých herních situacích, kdy budou hráči mít více času na hřišti, více příležitostí a pokusů, a budou si efektivněji budovat herní návyky.“

Příležitost pro rozvoj nejen pro hráče a hráčky

Kemp talentované mládeže, nebo do budoucna celá koncepce práce s talentovanou mládeží není jen o vzdělávání hráčů a hráček, příležitost vzdělávat se získávají také sami trenéři, a to ze vzájemné spolupráce i s přítomnosti zahraničních kolegů z Finska. „Před třemi lety, když tu finští trenéři byli poprvé, tak mi moc změnili pohled na útočnou hru, její strukturu a na spolupráci více než dvou lidí, na což jsme tu v Čechách před tím byli zvyklí a co v tu chvíli stačilo. V tom vnímám svou obrovskou trenérskou změnu. I na klubové úrovni jsme se tomu pak snažili přiblížit a věnovat. Teď už přesah trenérských zkušeností není tak velký, ale nějaký detail se tam vždy najít dá,“ vzpomíná Klucho.

„Všichni trenéři, kteří sem jezdí, jsou v mých očích uznávaní trenéři, kteří už něčeho dosáhli a mají těm dětem i trenérskému kolektivu co dát. V tom je nejlepší, když si večer sedneme a zhodnotíme den, probereme náplň dne a pak si třeba už neformálně povídáme, což je mnohdy taky velmi obohacující a dají se z toho vytáhnout nějaké detaily, které se mohou použít v klubech,“ uzavírá trenér pilotního projektu Národního výběru z roku 2019.

Obrázek