{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

FLORBALOVÁ EXOTIKA! CHOMUTOV SE DOHODL S KAPITÁNEM KANADSKÉ REPREZENTACE

Obrázek ke článku
28. 7. 2020

Přestup ze zámoří do Česka? Ve florbale nic moc obvyklého. Přesto se v uplynulých týdnech jeden takový podpis podařil prvoligovému Chomutovu, který posílil o kapitána kanadské reprezentace Tylera Brushe. Jeho zkušenosti mohou být pro tým velkým příslibem do sezony.

Tyler Brush rozhodně není žádným nováčkem. S Kanadou nechyběl na žádném z posledních čtyř mistrovství světa, kde jako obránce odehrál dvacet zápasů s bilancí pěti bodů (3+2). Vedle toho koučoval kanadské juniory na šampionátech B-divize 2017 a 2019.

Přestup se začal rýsovat v dubnu, kdy Brushe kontaktoval s nabídkou chomutovský kapitán Ondřej Šarša. „Ze začátku jsem si myslel, že si dělá legraci. Po hovoru s prezidentem klubu Martinem Bocianem jsem si ale uvědomil, že tady je skutečně možnost,“ popisoval Brush. Podle Bociana probíhala jednání velice rychle. „Když se Tyler s Ondřejem bavili o možnosti připravovat se na mistrovství světa v Helsinkách, přišla řeč na Chomutov. Pak už to nabralo rychlý spád,“ sdělil.

Je však pravda, že koronavirus domluvu zkomplikoval. „Je nesmysl žádat o víza, když nevíte, kdy a zda vůbec se bude moci cestovat. Takže jsme řešení těchto praktických kroků odložili až na chvíli, kdy se začaly znovu otevírat hranice,“ poodhalil Bocian. Na situaci se ale dívá Brush optimisticky. „Teď to vypadá slibně a jsem šťastný za šanci hrát,“ vyzdvihl ostřílený Kanaďan.

Proč ale zrovna Chomutov? První spojení vzniklo už dva roky zpátky před mistrovstvím světa v Praze, když Kanada hrála na severu Čech dvě přípravná utkání. A u nich nechyběl jako správný kapitán ani Brush. „Oba duely měly úžasnou atmosféru. Pamatuji si, jak všechno bylo profesionálně připraveno a výborně naplánováno,“ ocenil třicetiletý reprezentant.

Foto: Florbal Chomutov

V Brushovi to tak zanechalo dojem, že se Chomutov zajímá o florbal a chce rozšiřovat jeho obzory. „Je to vtipné, protože jsem při odjezdu přemýšlel, jaké by to bylo skvělé místo pro hraní, kdybych v Chomutově někdy dostal šanci,“ přiznal. Nyní se mu jeho představy skutečně naplňují a zahraje si za mužstvo ve druhé nejvyšší soutěži.

Doteď kanadský tahoun nastupoval za Cambridge FC v jeho domovském městě. Pro Brushe byl tento klub jako první láska. „Bylo to skvělé tam hrát a pracovat na tom, aby se florbal v Kanadě vyvíjel a rostl. Budou mi chybět moji spoluhráči a kamarádi, ale vím, že se vrátím s novými znalostmi a zkušenostmi,“ ujistil Brush.

V uplynulém ročníku Floorball League of Canada hrál Cambridge proti třem soupeřům. Z devíti utkání základní části nasbíral 22 bodů, což mu stačilo na první místo. Brush proto půjde do sezony v Česku s vítěznými ambicemi a s touhou být v tabulce nahoře. „Sledoval jsem videa, jak Chomutov loni hrál, a viděl jsem velký potenciál. Vím, že máme mladý tým plný energie a rychlosti,“ uvažoval.

Brushův přínos pro oddíl ocenil také Bocian. „Bude to atraktivní hráč pro diváky, posila pro A-tým v první lize a chceme jeho pobytu v Chomutově využít i pro naše mládežníky. Je to přelomový krok pro celý klub, první cizinec v našich barvách,“ dodal Bocian.

Přáním Brushe je co nejvíce pomoct klubu a přispět k dobré náladě před play-off. „Možná to můžeme i celé vyhrát a postoupit do superligy,“ přemítal o možnostech Chomutova. A zároveň ví, čím může ostatní podpořit. „Mám zkušenosti z útoku na klubové úrovni a z obrany v národním týmu. Hrál jsem přesilovky i oslabení, takže rád pomohu v každé situaci,“ vystihl Brush. Za nejoblíbenější část svojí hry považuje ofenzivu.

„Rád podporuji útok kvalitními přihrávkami nebo tvrdými střelami. Rád zapadnu do jakékoliv role, kterou bude tým potřebovat, a využiji svých zkušeností, abych pomohl mladším spoluhráčům,“ doplnil Brush.

​​

Obrázek