{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


GALASOVSKÝ O VYUŽITÍ VIDEA: OSTRÝ TEST NÁM UKÁZAL, NA ČEM JEŠTĚ POTŘEBUJEME PRACOVAT

Obrázek ke článku
2. 3. 2022

Zbrusu nový video systém prošel v průběhu uplynulého víkendu ostrým zatěžkávacím testem. První trenérské výzvy odhalily několik nedostatků, ale zároveň potvrdily přínos rozšířeného zkoumání situací pomocí videa. „Zjištěné nedostatky již řešíme s dodavatelem této technologie a víme, že v budoucnu musíme některé technické aspekty nastavit lépe, aby se podobné věci stávaly v co nejmenším počtu,” říká předseda Komise rozhodčích a delegátů Petr Galasovský, který rozebral obě dvě premiérové trenérské výzvy a také nastínil, jakým směrem by se chtěl v rámci používání videa Český florbal ubírat.

K prvnímu využití video systému v rámci zkušebního módu došlo při sobotním utkání prvního čtvrtfinále Livesport Superligy mezi Mladou Boleslaví a Libercem. K přezkoumání videa došlo během utkání dvakrát, a to vždy na základě trenérské výzvy. Jednou ze strany Mladé Boleslavi a jednou ze strany Liberce. 

O víkendu bylo premiérově v akci dvakrát video po trenérské výzvě. Jak hodnotíte první reálné využití video systému?
Zpětná vazba je zatím pozitivní v tom, že se rozhodčím povedlo nový systém otestovat tak, jak jsme chtěli. Ukázalo nám to však i některé problémy, které systém pořád má, a to jak po technické stránce, tak samozřejmě i z pohledu nastavení jeho využívání. První test ale za mě dopadl nad očekávání dobře. Teď jde především o to, aby se video využívalo dál, abychom získali co nejvíce typových situací, podle kterých pak můžeme pokračovat v nastavení dále. 

Mohl byste ještě okomentovat obě ty situace? Proč při té první, kdy se posuzoval případný nájezd pro domácí, nemohli sudí rozhodnout?
Bylo to z toho důvodu, že záběr zrovna v té chvíli nebyl k dispozici. Video se zaseklo a rozhodčí, bohužel, tím pádem nemohli daný moment prozkoumat, což jsou právě ty technické problémy, o kterých jsem mluvil. Zjištěné nedostatky již řešíme s dodavatelem této technologie a víme, že v budoucnu musíme některé technické aspekty nastavit lépe, aby se podobné věci stávaly v co nejmenším počtu. V televizi z úst komentátorů u té první situace zaznělo, že se jednalo o neprůkazný záběr, což ale nebyla pravda. Rozhodčí daný moment vůbec nemohli prozkoumat. 

Naopak u té druhé situace už video běželo správně a po jeho přezkoumání byl potvrzen gól Boleslavi na 4:3.
Jednalo se o trenérskou výzvu Liberce na možný přestupek, po kterém se Boleslav dostala do brankové příležitosti a následně vstřelila branku. Tady už video zafungovalo, jak mělo. Rozhodčí si prohlédli dostupné záběry a správně vyhodnotili, že situace proběhla tak, jak ji posoudili na hřišti. Tím pádem ani na základě zhlédnutí záznamu neměnili své rozhodnutí, a proto byl také Liberec potrestán dvouminutovým vyloučením. 

Z jakého důvodu došlo ke spuštění této testovací verze video systému před play-off? 
Jedním z důvodů je, že jsme dotaci od Národní sportovní agentury (NSA) dostali těsně před koncem roku a než došlo ke zprocesování všech náležitostí a instalaci systému, tak to časově vyšlo právě na play-off. Otázka, které se u florbalové veřejnosti objevuje, je ta, zda nemělo být toto testování zavedeno až od příští sezony v základní části soutěže. Můj názor však je, že tento způsob je spravedlivější, protože účastníci dané série play-off mají podmínky stejné. 

ČLÁNEK: Český florbal bude v play-off testovat rozšířené využití videa

Cílem testování v rámci play-off je tedy vyzkoušet video systém v praxi, přijít na jeho limity a na základě zkušeností zapracovat získané poznatky směrem k superfinále nebo k příští sezoně? 
Určitě. Právě proto jsme chtěli tento test zavést už teď na čtvrtfinále, protože naším nejbližším cílem je použít tento systém právě během superfinále v O2 areně. Chtěli bychom, aby se do budoucna video ideálně rozšířilo do všech superligových hal. Potřebujeme však nejprve zjistit, zda je právě tento testovaný systém pro florbal vhodný, a také si ujasnit některé technické aspekty, například způsob umístění kamer, abychom získali co nejprůkaznější záběry. A dále si stanovit, jaké situace (ne)bude možné zkoumat, aby video utkání prospělo a současně jeho použití mělo co nejmenší dopady na plynulost hry. 

Vycházejme z teze, že se systém osvědčí. Jaký je časový horizont, během nějž by mohlo být video na všech superligových halách? 
To je hodně těžká otázka. Já sám bych byl rád a věřím, že i oddíly, abychom měli video v superligových arénách co nejdříve. Protože všichni vnímáme, že se zrychlující se hrou jsou rozhodčí vystavení stále většímu tlaku na správné rozhodnutí v kratším čase. A především správným rozhodnutím má video pomoci. Ale nebudeme si nic nalhávat – primárně to všechno záleží na penězích. Druhou podstatnou věcí je také dohoda s vlastníky hal. Je potřeba si uvědomit, že ne všechny oddíly jsou vlastníky haly, a tím pádem její majitel či provozovatel musí dovolit tento systém nainstalovat. 

Pro play-off byly zvolené dvě haly. Zatím bylo video využito v Mladé Boleslavi. Jak to vypadá s UNYP Arenou?  
V UNYP Areně se video systém aktuálně instaluje a probíhá finální nastavení. Doufáme, že v tomto či nejpozději příštím týdnu by vše již mělo fungovat i na této hale a stihneme celý video systém otestovat i zde ještě během čtvrtfinále, aktuálně to však nejvíce závisí na společnosti, která na Podvinném mlýně provádí instalaci tohoto zařízení. 

Je to projekt, který je i nad rámec toho, co kdy zkoušela Mezinárodní florbalová federace (IFF). Koordinujete s ní používání videa? Zajímá se IFF o výsledky a poznatky, které v rámci tohoto video systému získáte? 
V podstatě se dá říci, že jsme v tomto ohledu trochu průkopníky a možnosti používání videa se snažíme rozšířit. Samozřejmě však tyto kroky s IFF koordinujeme. Materiál, který jsme ohledně způsobu využití videa poskytovali oddílům, šel v anglickém překladu také soutěžní komisi IFF, která si ho prostuduje a případně i ona nám doporučí vhodné úpravy pro jeho budoucí použití. Úplně stejně ostatně proběhlo i první využití videa během superfinále v roce 2015, kdy jsme s tímto projektem přišli jako první federace také my a až podle námi získaných poznatků pak IFF začala zavádět zkoumání videozáznamu na mezinárodních akcích. Věříme, že by IFF, i na základě našich výstupů z právě probíhajícího zkušebního projektu, mohla případně do budoucna zavést tento systém i na svých utkáních. 

Jaké jsou teď klíčové kroky a cíle v oblasti rozvoje rozhodčích, kromě video systému, který se teď zavádí? Na co se v Komisi rozhodčích a delegátů (KRD) zaměřujete a co je podle vás nejdůležitější, aby se povedlo? 
Těch věcí je samozřejmě víc, ale asi tou nejdůležitější je rozhodně navýšit počet rozhodčích. Bez kvantity neuděláme kvalitu. V tomto potřebujeme především na regionální úrovni co největší spolupráci od oddílů, protože většina rozhodčích se rekrutuje z řad buď bývalých, anebo současných hráčů. Potřebujeme, aby nám oddíly tyto nováčky dodávaly a my jim pak následně mohli poskytnout vzdělání v této oblasti. Když zůstaneme ještě u regionální úrovně, aktuálně pracujeme také na programu pro talentované rozhodčí, jenž by sudím, kteří mají podle nás perspektivu, umožnil rychlejší růst do celostátních soutěží. Na celostátní úrovni došlo v poslední době k posunu především co se týče materiálového vybavení rozhodčích. Rozhodčí dvou nejvyšších listin už byli vybaveni jednak komunikátory, a spolu s delegáty také videorekordéry, které jim usnadní zpracovávání situací z videa ze svých zápasů. Ty poté mohou být využity i na školeních. Kvůli covidu jsme byli nuceni v uplynulých sezónách přenést vzdělávací akce do formy webinářů, ve kterých ale chceme určitě i nadále pokračovat. Rozhodčí celostátní úrovně mají během sezóny k dispozici tři až čtyři webináře navíc nad rámec běžných prezenčních školení a seminářů. Probírají se na nich především situace z aktuální sezóny, u nichž je KRD přesvědčena, že je důležité o nich rozhodčí a delegáty informovat. Vzdělávání rozhodčích a delegátů na všech úrovních je ostatně vůbec jedním z největších témat, které v komisi průběžně projednáváme.

Obrázek