{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

GENERÁLNÍ SEKRETÁŘ IFF: FLORBAL PROKÁZAL, ŽE JE HODEN SVÉHO MÍSTA NA VELKÝCH AKCÍCH

Obrázek ke článku
1. 8. 2017

Světové hry měly být pro florbal dalším krokem a zdá se, že nebyl jen nesmělým našlápnutím, ale rázným dupnutím. Generální sekretář Mezinárodní florbalové federace (IFF) John Liljelund přiznal, že by byl velmi zklamán, kdyby se florbal za čtyři roky na Světových hrách neobjevil znovu, a vratislavský turnaj považuje za velmi úspěšný. U myšlenky na olympiádu však nabádá k trpělivosti.

Dokáže si někdo představit olympijské hry bez badmintonu, který se hraje pod pěti kruhy již čtvrtstoletí? Nebo bez triatlonu, který je olympijským sportem již 17 let? Oba sporty a společně s nimi ještě šest dalších si svou olympijskou cestu prošlapaly i skrze Světové hry.

Zatímco ženské vzpírání se na olympiádu dostalo pouhé tři roky po své první a jediné účasti na Světových hrách, opačným rekordmanem je taekwondo, jež si počkalo bezmála dvě desetiletí. Zatím poslední olympijský nováček, sedmičkové rugby, čekal na turnaj v záři olympijského ohně 15 let a mezitím se představil ještě na dalších třech Světových hrách. Jaký vývoj očekává John Liljelund u florbalu?

Nejprve se vraťme zpět v čase. Kdy přišel zlomový moment v procesu zařazení florbalu na program Světových her?
Myslím, že to bylo v době, kdy jsme byli na valném shromáždění IWGA (Mezinárodní asociace Světových her, pozn. red.) v Petrohradu v roce 2013 přijati za jejího člena. Podali jsme žádost o zařazení na program jako ukázkový sport, ale poté, co netball nebyl schopen na Světové hry přivést ty nejlepší hráčky, byl florbal oficiálně zařazen na jejich program v září roku 2014.

Nyní jsme viděli realitu, jak turnaj hodnotíte?
Turnaj běžel dobře, nový formát se ukázal jako velmi dobrý, měli jsme dvě obrovská překvapení během devíti zápasů, což je procentuálně zajímavý podíl. Navíc Češi měli na to Finy ve skupině porazit, bylo to velmi blízko. Jsou to pozitiva, která si můžeme odnést na Světové hry 2021 v americkém Birminghamu.

Máte už reakce ze strany IWGA?
Pracují na tom, mají třináctičlennou komisi, která tvoří docela podrobné hodnocení. Zatím jsme byli chváleni za dobrou práci v propagaci, televizním pokrytí a diváky, především ty polské. Také Český florbal odvedl dobrou práci a jeho hráči i fanoušci byli skvělí. Avšak samozřejmě je zde spousta věcí spjatých s multisportovní akcí, jež jsme se naučili a které vyplývají z toho, že nedržíme na tento turnaj práva. Například omezení pro média, která překvapila dokonce i lidi se zkušenostmi z Olympijských her. Ale celkově je to tady 99% úspěch.

Jaká je tedy šance, že florbal bude k vidění na dalších Světových hrách?
Podle mě velká, nicméně to už je politika, kdy si nikdy nemůžete být jisti. Byl bych velmi překvapen a zklamán pokud bychom se tam nedostali.

Olympijská naděje tedy stále žije?
Olympijská naděje je živá, ale nejdříve musí přijít ještě Birmingham, kde bude třeba naplnit všechna očekávání. Nyní jsme dle mého názoru prokázali, že jsme hodni svého místa na multisportovních akcích, ale dostat se na ně je už jiný příběh a bude to nějakou dobu trvat. Dle mého je nejdůležitější, abychom byli hrdí na to, kde jsme a čeho jsme zatím dosáhli. Například světový šampionát v Praze ukáže, jak dokážeme být na florbal hrdí a jak velký je to sport.

Důležité je také rozšíření florbalu ve světě, IFF má od soboty 67 členských zemí. Jaký předpokládáte další vývoj?
V následujících dvou až čtyřech letech se podle mého odhadu dostaneme na číslo 75 - 80. Jsou zde země jako Kazachstán, Uzbekistán, Myanmar, Laos a další v Asii. V Africe se také florbal začíná rozmáhat a určitý vývoj zaznamenáváme v balkánských zemích. První velkou výzvou je Jižní Amerika a druhou obecný růst našeho sportu v zemích jako Rusko, Francie, USA, Kanada a možná některé asijské země, jako například Čína.

V rozhovoru pro insidethegames.biz jste řekl, že nejlogičtější by pro florbal byly olympijské hry 2032. Proč?
Protože nyní nejsme tak velcí v Severní Americe, abychom byli na hrách 2028, které s vysokou pravděpodobností budou v Los Angeles. Potřebovali bychom malý zázrak, i když přece jen nějaká šance existuje, to nikdy nevíte. Ale více logicky a s mnohem většími šancemi se mi jeví rok 2032.

Obrázek