{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

GÓLMANSKÁ NADVLÁDA! ČTYŘI MISTROVSTVÍ, ČTYŘI HVĚZDY TURNAJE

Obrázek ke článku
12. 12. 2021

Mají Češi nejlepší brankáře na světě? Mají. To můžeme říci s klidným srdcem. Unikátní rok, během kterého se odehrála mistrovství světa ve všech čtyřech kategoriích, přinesl také unikátní radost – na všech čtyřech vrcholných akcích byli do all star týmu vybráni brankáři, kteří mají na hrudi český znak.

Začal to zlatý hrdina

Vraťme se nyní na konec srpna. Nad českými luhy a háji dozrává letní sluníčko a Brno ožívá světovým florbalem. Do mistrovství světa juniorů vstupuje jako jednička Karel Hodík. Po porážce s Finskem jej však střídá v brankovišti Tomáš Jurco. Odchovanec Orlicka-Třebovska nejprve dovede Čechy k postupu ze skupiny a následně přemění finálový víkend ve svou show.

V semifinále zdeptá Švédy, kterým zlikviduje několik tutovek a následně zazáří i v samostatných nájezdech. ten poslední končí na jeho výstroji. Výbuch radosti střídá plná koncentrace na finále s Finskem. V něm sice inkasuje již po čtyřech vteřinách. Jeho výkon to ale neovlivní. Ve druhé periodě předvede tygří skok a zákrok turnaje, kterým nedovolí Finům výraznější vedení.

Češi na jeho výkon navážou i gólově. Devadesát devět vteřin před koncem vstřelí zlatý gól Matěj Čermák. Titul mistrů světa je obhájen, navíc před plnou arénou, která v zástupu hrdinů velebí jednoho velkého bojovníka, jenž se většinu zápasu skrývá za mřížkou. Po skončení střetnutí si jde brankář střešovického Tatranu pro další ovace. Je totiž vyhlášen gólmanem turnaje. Zaslouženě.


Do all stars přes historický triumf

Zlatá radost ještě ani neutichla a pozornost všech florbalových očí se upnula na sever. Do Uppsaly, kde se rozehrál odložený šampionát juniorek. Hned v úvodním zápase ve skupině si Češky připisují rekordní výhru 16:0 nad Lotyšskem. Čistým kontem k němu dopomůže Viktorie Karasová, která si na turnaj přivezla vynikající formu.

V sezoně totiž zaskočila za zraněnou Nikolu Příleskou v pozici jedničky Vítkovic a svými výkony dovedla rytířky k titulu v extralize. Na druhé střetnutí dostane volno, aby byla připravena na největší výzvu – duel se Švédskem. Předvede v něm něco neskutečného. Několik tutovek výběru Tre Kronor zlikviduje téměř zázračným způsobem a výsledkem je historicky první skalp Švédek v ženské kategorii. Ovace míří nejen k ní, ale k celému týmu, jemuž svým výkonem dodala obrovské sebevědomí.

I když v semifinále s Finskem přijde smolná porážka 2:5, v bitvě o třetí místo povolí Švýcarsku jen dva góly a po zaznění závěrečného klaksonu si může vychutnat radost z bronzové medaile. To ale není vše. Divákům v IFU Areně se představí ještě po skončení finálového duelu, kdy si při závěrečné ceremonii dojde pro titul nejlepší brankářky turnaje. Zaslouženě.


Vyrovnala světový rekord

Po juniorských šampionátech přichází o zhruba dva měsíce později na řadu maraton seniorských mistrovství světa. Je konec listopadu a velkou akcí znovu ožívá švédská Uppsala. Ženský šampionát začínají Češky proti Švýcarsku. Nejtěžší zápas ve skupině ale zvládají a do turnaje vstupují vítězně. Na triumfu má lví podíl Jana Christianová, pro níž je to již šestá účast na vrcholné akci.

Proti Polsku dostane volno, aby pak v duelu s Lotyškami udržela svou první nulu na mistrovství světa v kariéře. Češky tak postupují z prvního místa, ale vědí, že je čeká náročný program. Čtvtfinále proto stráví reprezentační jednička na lavičce.

Proti výběru Suomi je ale znovu mezi tyčemi a celá hala aplauduje jejím výtečným zásahům. S Finkami hrají české florbalistky vyrovnanou partii a právě chodovská lvice několikrát čapne prakticky jistý gól. Závěr duelu ale sleduje zpoza mantinelu. Její spoluhráčky se snaží v šesti dohnat jednobrankovou ztrátu, což se ale, i s trochou smůly, nepovede a po výborném výkonu čeká na české bojovnice bitva o bronz.

Zápas se Švýcarskem je poznamenán i těžkým programem a minimálním časem na regeneraci. „Super Jane” se ale znovu překonává. Hráčky ze země helvétského kříže však nakonec vrací Češkám porážku z úvodního klání turnaje. Smutek alespoň částečně kompenzuje úspěch české opory. Po vypjatém finále si jde potřetí v kariéře proti titul gólmanky šampionátu a dorovnává tak rekord Laury Tomatisové. Zaslouženě.


Bronzový borec na konec

Zatímco ve Švédsku vrcholí mistrovství světa žen, o zhruba 500 kilometrů dál na východ startuje odložený šampionát mužů. Proti Německu naskakují Češi v zádech s debutantem Martinem Benešem, který v 35 letech vychytá při svém prvním startu na vrcholné akci nulu. Se 100% úspěšností turnaj v Helsinkách později i zakončí, protože zbylá klání odchytá Lukáš Bauer.

Vstup do mistrovství ale nemá lehký. Od Švýcarů inkasuje parta okolo zkušeného kapitána Toma Ondruška nepříjemnou porážku a k přímému postupu do play-off musí zdolat nebezpečné Norsko. I díky klíčovým zásahům brankáře ale houževnaté Skandinávce zlomí a posléze si smlsne ve čtvrtfinále na Lotyšsku.

V semifinále stojí proti Čechům domácí Finsko hnané v Hartwall Areně více než deseti tisíci fanoušky. Gólman mistrovské Mladé Boleslavi je v úvodu pod palbou, zachrání ho i horní tyč a posléze inkasuje v souboji před bránou tvrdý direkt. Se zakrváceným dresem ale po krátkém ošetření pokračuje a přes polovinu zápasu drží čisté konto. I po finském vyrovnání nadále žhaví naděje na vysněné finále. Jenže ani on nezabrání rozhodující trefě v poslední minutě utkání. Bitva o zlato byla znovu tak blízko...

Zápas je ale třeba co nejdříve hodit za hlavu. Na druhý den přichází boj o bronz. V něm se zkušený gólman překonává a položí základ k tomu, aby Češi ze stavu 1:3 dokázali srovnat. V prodloužení navíc vytasí klíčový zákrok proti Zauggovi a o pár chvil později se běží radovat se spoluhráči z rozhodující bomby Filipa Langera. Po sedmi letech má Česká republika medaili. V ideální sestavě turnaje jsou podruhé v historii dvě česká jména. Jedním z nich je právě maskovaný fantom. Je třeba to ještě dodávat? Je. Zaslouženě.


Obrázek