{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


HLAVNÍ JE, ABY SE DĚTI HÝBALY. S NOVOU HALOU BY SE BLÝSKALO NA LEPŠÍ ČASY, TVRDIL MICHAL NOVOTNÝ

Obrázek ke článku
21. 2. 2019

Florbalové vody začala v letošní sezoně čeřit další loďka. Pluje po otavských vodách na Strakonicku, jmenuje se Katovice a hned v první ligové sezoně o sobě dává vědět mimo jiné tím, že má hráčku v krajské reprezentaci. O tom, proč založili v Katovicích klub a jak k tomu vlastně došlo, hovoří klubový šéf Michal Novotný.


Oficiálně soutěže Českého florbalu zaznamenaly přítomnost Katovic až v letošním roce. Jak ale klubový předseda vysvětluje, klubová historie už je malinko delší.

„Florbalové dění začalo v Katovicích v roce 2014. Pár dětí do toho mělo chuť, a tak po dohodě rodičů se školou vznikl florbalový kroužek. Ze začátku jsme hráli jen školní soutěže. Nicméně se nám tu sešla parta dívek, která v Poháru základních škol v sezóně 2016/2017 došla až do krajského finále. Šlo jim to, měly chuť hrát dál, takže loni si jako hosté vyzkoušely pár turnajů v mladších žákyních,“ popisoval katovické začátky.

Letos už je Florbal BEZ Katovice, jak se družstvo jmenuje, plnohodnotným soutěžním členem.

„Letošní přihlášení do ligové soutěže bylo dalším logickým krokem. Protože půlka týmu už jsou věkem starší žákyně, musely do vyšší věkové kategorie, a to i přesto, že v týmu máme i dvě elévky. Jinak se nám ale původní věkově homogenní kroužek jedenácti dětí, jež se scházely jednou týdně, rozrostl až na čtyřicet dětí v rozmezí 1. až 8. třídy,“ nastínil florbalový „boom“ v městysu z kraje Švandy Dudáka.

I trenérské složení mají v Katovicích opravdu pestré. „Ze čtyř trenérů je jen jeden, který hrál a trénoval florbal. Nejmladší z kolegů má za sebou sportovní školu a může čerpat z bojových umění, házené a vedení skauta. My dva zbývající jsme v dětských kategoriích hráli hokej a fotbal. Takže pro mě osobně je florbal trenérskou prvotinou.“

Pozorní fanoušci si jistě všimli, že v nominaci krajské reprezentace žákyň Jihočeského kraje působí od začátku i Barbora Novotná s katovickou klubovou příslušností. Dokázala se probojovat do jarních kol a velmi se tak přiblížila nominace na závěrečné turnaje. To je pozoruhodný výkon u nováčka.

„Samozřejmě mě to velmi těší, a to nejen proto, že je to moje dcera. Nicméně máme i další šikovné dívky. V žákovské kategorii budou i za rok. Takže jich tam bude třeba ještě více. No a pokud by se jim dařilo, pak by to mohlo přitáhnout další zájemce.“

Venkovské kluby bývají tradičními fotbalovými baštami. Na druhou stranu ale často už nenabízí žádný jiný organizovaný sport. Za tím často děti musí dojíždět do měst.

„Katovice si zakládají na tom, že jsou sportovní obcí. Tradiční na venkově je fotbal, hodně dětí chodí na atletiku, při škole působí kroužek juda. Spíše dospělí se potom věnují volejbalu, kuželkám, metané, hokeji nebo tenisu. Řada šikovných dětí jezdí hrát hokej, basketbal a další sporty do nedalekých Strakonic,“ vyjmenovával množství pohybových aktivit.

Již zmiňovaný název klubu BEZ Katovice je pro řadu lidí velkou neznámou a hledají za ním skrytá tajemství.

„Klub vznikl při již existujícím spolku, který tu dělá řadu věcí od akcí pro děti, až po přednášky. BEZ byla původně zkratka, ale časem jsme ji ztotožnili s bezem černým. Bez černý je totiž užitečný keř, z něhož se dá nejen pro lidové léčitelství použít květ, plody, kůra i listy. Tak doufáme, že i náš spolek je občas trochu užitečný,“ objasnil „tajemství“.

Když se především na východě republiky vysloví „Katovice“, ve většině lidí to okamžitě evokuje třísettisícové jihopolské město. Nešlo se tedy nezeptat, jak často se s touhle záměnou Katovičtí setkávají.

„Ano, že nás zaměňují, to se děje poměrně často. Vždy tím víc, čím dál od našich Katovic jsme. Když naše elévy porazil na turnaji jeden moravský tým, tak jsme si na jeho stránkách mohli přečíst, že získali i skalp polských soupeřů.“

První sezony bývají náročné vždy. Bez ohledu na to, zda se klubu podaří někam postoupit, či teprve vznikl. Je třeba si stanovit reálné cíle. A za jejich plněním jít.

„Náš základní cíl je stále stejný. Chceme, aby to děti bavilo a hýbaly se. Starší žákyně  letos sbírají zkušenosti, pokud u florbalu vydrží, tak příští rok budou soupeřky prohánět mnohem více. U ostatních kategorií bychom byli rádi, kdyby si děti letos zahrály pár turnajů,“ nastiňoval sezonní plány.

Ty ale jistě nekončí letošní sezonou.

„Co se týče plánů do budoucna, musíme vycházet z možností malého venkovského oddílu. Většina našich dětí dělá ještě další sport a k tomu má i jiné kroužky. Takže přihlášení další kategorie do soutěží je o tom, zda se podaří najít nadšence, který si bude věřit, že před turnajem dá dohromady alespoň sedm dětí. Druhé, co nás do budoucna výrazně limituje, je velikost tělocvičny. V Katovicích je malá i na soutěže dětí 3+1. Ale třeba se i zde blýská na lepší časy,“ doplnil na závěr.

Obrázek