{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


JAK SI POČÍNAJÍ ČESKÁ ESA VE ŠVÉDSKU A FINSKU

Obrázek ke článku
19. 2. 2020

Základní část sezony 2019/2020 vrcholí a to nejen v českých nejvyšších soutěžích. Do bojů o finále a titul vítěze nejvyšší ligy se brzy pustí i týmy z aktuálně dvou florbalově nejúspěšnějších zemí světa, Finska a Švédska. Jak se vede těsně před play-off kapitánce národního týmu Elišce Krupnové, Matějovi Jendrišákovi, Denise Ratajové a ostatním krajánkům se dozvíte v článku.

Švédsko

Ve florbalové kolébce a dlouhodobě nejúspěšnější zemi, tedy Švédsku, nalezneme řadu českých zástupců. V nejvyšší mužské soutěži Svenska Superligan pravidelně hrají Matěj JendrišákOndřejem Němečkem v Linköping IBK, Martin Kisugite v HöllvikensIBF a Marek Beneš v Pixbo Wallenstam IBK. V nižší soutěži pak působí bývalý brankář pražské Sparty Jan Eckhardt, který chytá za IBK Lund.

Nejlépe je na tom Marek Beneš, který s Pixbem drží v tabulce s 57 body druhou příčku za dominantním IBF Falun, jenž vede s obrovským náskokem šestnácti bodů. Pozice Pixba ale v tabulce rozhodně není tak neohrožená, jako je tomu u vedoucího Falunu. Jen o bod za Pixbem se totiž nachází loňský mistr Storvreta IBK a Pixbo tak bude muset své umístění ve zbývajících utkáních uhájit. Markovi osobně se vydařil začátek sezóny, v jehož průběhu dokonce opanoval průběžné kanadské bodování. Jenže poté přišlo zranění, které ho vyřadilo na nějaký čas z florbalového kolotoče, přesto si v 15 utkáních připsal 22 bodů (8+14).

Linköping IBK s Matějem Jendrišákem a Ondřejem Němečkem je v lehce horší situaci. Drží zatím šestou příčku se 43 body a v posledních utkáních zaznamenal pouze výhry, ale situace mezi 4. až 9. místem je velmi zapeklitá. Tyto celky jsou v rozmezí 6 bodů a o účast v play-off se tak svede ještě velký boj. Matějovi, který zde působí už od sezony 2015/16, se stále daří, ve 27 zápasech zaznamenal 33 bodů (16+17) a patří mezi důležité postavy týmu. Špatně se nevede ani Ondřejovi, který má z pozice obránce 13 bodů (4+9).

Posledním hráčem působícím ve švédské Superlize je další obránce Martin Kisugite, který hájí barvy Höllvikens IBF, momentálně až dvanáctého týmu. Český reprezentant tedy do play-off pravděpodobně nezasáhne, ale v první sezoně se ukázal v dobrém světle a připsal si 11 bodů (6+5).


V ženských týmech švédské nejvyšší soutěže má Česká republika také své zástupkyně, patří mezi ně Tereza Urbánková v FBC Malmö, Denisa RatajováEliškou Krupnovou v Pixbo Wallenstam IBK a Dagmar Surá ve Warberg IC

Podobně jako v mužské soutěží, i v ženské kategorii najdeme Pixbo na druhé příčce tabulky, přičemž neztrácí propastným rozdílem ani na první Iksu. V tradičním švédském klubu je již stálicí kapitánka národního týmu Eliška Krupnová, která nosí kapitánskou pásku také v Pixbu a ve 20 zápasech si připsala 30 bodů (19+11). Její parťačka Denisa Ratajová je ještě produktivnější, za 19 utkání překonala své loňské bodové maximum a zaznamenala již 37 bodů (19+18). Svou důležitost ukázala i během posledního utkání s IBK Dalen, který rozhodla ve třetí třetině proměněným nájezdem.

Další česká zástupkyně Tereza Urbánková, která již druhým rokem pracuje a hraje v Malmö, se také s týmem může těšit na vyřazovací boje v play-off, jelikož drží skvělou čtvrtou příčku hned za Iksu, Pixbem a týmem Kais Mora. Malmö má navíc v posledních zápasech formu a připisuje si jedno vítězství za druhým, tomu velkou mírou dopomáhá i česká útočnice, která ve 20 duelech zapsala tentýž počet bodů (16+4).

Finsko

V zemi tisíce jezer v letošní sezoně nastupuje z krajánků pouze Ondřej Vítovec. Obránce, který v české Superlize působil v Tatranu Střešovice, patří od léta do kádru aktuálně druhého týmu EräViikingit. Právě o druhou pozici se v Salibandyliize vede velký boj, jelikož se ziskem 48 bodů pyšní hned tři týmy a další tři celky se na ně dotahují. Naopak jasně ve vedení jsou obhájci titulu z Classicu, kteří do tabulky posbírali již 66 bodů. 

EräViikingit se tedy drží těsně za Classicem, ale z posledních 10 utkání si tým s Ondřejem Vítovcem připsal hned 4 porážky a před play-off je tak čeká ještě pár náročných zápasů. Samotný Ondřej v nedávném rozhovoru nastínil aktuální situaci: „Určitě panuje spokojenost, pořád bojujeme o druhé místo po základní části, což by bylo skvělé. Ale jelikož tady nevidím rozdíl mezi týmy od druhého do osmého místa, je to v podstatě skoro jedno, na jaké pozici před play-off budeme. Každý se chce vyhnout Classicu, ale zbytek sérií bude podle mě vyrovnaných bez velkého favorita. Ambice jsou samozřejmě dojít co nejdále. Kdybychom vypadli ve čtvrtfinále, spokojení bychom určitě nebyli.“ (celý rozhovor zde)

Obrázek