{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

JAROSLAV BERKA: MUSÍME HRÁT AKTIVNĚ, ALE NE NAIVNĚ

Obrázek ke článku
5. 2. 2020

Minulý týden patřil národním týmům, nezahálela tedy ani česká reprezentace juniorů. Ta absolvovala nejprve tréninkovou přípravu v republice, v pátek a v sobotu pak ve švýcarském Altdorfu v rámci turnaje tří zemí sehrála přípravné zápasy s vrstevníky Švýcarska a Finska s bilancí jednoho vítězství a jedné vysoké porážky. Reprezentační akci juniorského týmu hodnotí hlavní trenér Jaroslav Berka.

Setkání juniorské reprezentace neobnášelo pouze přípravná utkání, předcházely tomu také další aktivity. „Jednou z částí reprezentační akce byly tréninky, kde jsme si prošli celou naši hru, a to jak v obraně, tak i v útoku. Snažíme se hrát hodně aktivně, takže jsme si to celé už podruhé zopakovali a prošli jsme to s hráči. S průběhem tréninků jsme byli velmi spokojeni,“ popisuje náplň a hodnotí dojmy trenérského týmu Jaroslav Berka, hlavní trenér reprezentace do devatenácti let.

Kromě fyzické přípravy se tým věnoval také přípravě mentální. „Druhou částí byly mítinky s hráči. Před soustředěním jsme hráče nechali nasnímat a s mentálním koučem Martinem Daňkem jsme otevírali témata, která naši skupinu brzdí v rozvoji. Celkově s kempem panovala velká spokojenost jak ze strany hráčů, tak i realizačního týmu.“

V pátek se pak tým přesunul do švýcarského Altdorfu. V přípravném zápase vyzval domácí výběr. „Zápas se Švýcary byl podobný jako na Euro Floorball Tour. Hráli jsme způsobem, jaký jsme trénovali. V našem aktivním způsobu hry jsme dělali nějaké chyby, ale buď se nám je dařilo zažehnat, anebo Švýcaři neměli takovou kvalitu, aby nás potrestali. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli,“ shrnuje první utkání turnaje Berka.

V sobotu pak český tým sehrál duel s Finskem. Ten naopak skončil vysokou prohrou 2:18. „Opět to bylo podobné utkání jako zápasy proti Švédsku a Finsku na EFT. Snažili jsme se hrát aktivně, ale už potřetí, když shrneme zápasy proti týmům ze Skandinávie, se ukázalo, že tu otevřenou hru aktuálně proti nim nejsme schopni hrát. Dostávali jsme jednoduché branky po našich ztrátách, po chybách ve středním pásmu, takže za spoustu branek jsme si mohli sami,“ hodnotí trenér obraz hry.

Český tým si tak ověřil, že směrem k severským týmům bude muset upravit herní styl. „Budeme s tím muset pracovat. Vyzkoušeli jsme si to a máme to poměrně dobře vyhodnocené i statisticky: my jsme dostali deset branek po našem zisku a okamžité ztrátě. To znamená, že desetkrát jsme sami šli do protiútoku a z protiútoku jsme inkasovali gól. A to jsou přesně věci, které musíme odstranit. Musíme hrát aktivně, ale nemůžeme hrát naivně. Tohle budeme muset trochu upravit a změnit,“ mají už nyní trenéři jasno v dalším postupu.

A důležité prvky této práce padly už v šatně po utkání. „Zaznělo, že je potřeba, abychom se individuálně rozvíjeli, protože individuální rozdíly mezi našimi hráči a hráči Finska byly obrovské. Ať už to byly kondiční, tedy rychlostní a silové věci, anebo řešení herních situací. Takže musíme hodně tvrdě a usilovně pracovat, abychom se jim přibližovali. Já věřím, že jsme toho schopni,“ dodává rozhodně Berka.

Z reprezentační lednové akce pak vyšly i další poznatky směrem k další práci s týmem. „Bylo fajn vidět zase nové hráče, kterých jsme tam měli sedm. Zároveň se nám na určité posty zvýšila konkurence. Mimo to také víme, že výběr hráčů v České republice nemáme tak široký ve srovnání s jinými zeměmi. S tím musíme do budoucna pracovat tak, aby hráči byli zdravotně připraveni a byli v pořádku, abychom na reprezentační akce mohli jezdit v plném složení,“ uzavírá Jaroslav Berka své hodnocení.

Obrázek