{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


JONÁŠ KREYSA: ALL-STAR TÝM BYL ODMĚNA PRO CELOU LAJNU

Obrázek ke článku
16. 5. 2020

Stal se elitním střelcem reprezentace a zařadil se mezi nejlepší hráče turnaje. Jonáš Kreysa pomohl Česku sedmi góly ke zlatu z juniorského šampionátu v Kanadě, ke kterému přidal i individuální ocenění v all-star týmu.

Zlaté mistrovství světa se pro Jonáše Kreysu stal nezapomenutelnou akcí. „Když se zamyslím, jako první se mi vybaví celý finálový den. Plus všechny společné zážitky, které s týmem na Kanadu máme,“ vrátil se o rok zpět elitní útočník české reprezentace. Také díky jeho trefám se národní výběr dostal až do souboje o první místo, které si nakonec vystřílel proti Švédsku jasným výsledkem 8:2.

Celkově zaznamenal Kreysa na turnaji sedm gólů a jednu asistenci. Kromě kapitána Josefa Juhy neměl nikdo z Čechů na kontě tolik branek. Z ostatních družstev jej potom překonali pouze Slovák Roman Faith (osm tref) a Švéd Victor Wettergren (devět). Tato statistika ukazuje, že Kreysovo zakončení bylo skutečně smrtící. „Na hřišti jsem zastával roli střelce, který měl na starosti dávat důležité góly. A v naší lajně jsem byl taková uklidňující pilulka pro Lanýže (Filip Langer, pozn. aut.),“ vystihl Kreysa svoji úlohu.

Z povedených akcí tatranského kanonýra vynikl fantastický bekhend ve skupině proti Švédsku. Kreysova mocná rána nabrala nečekanou razanci a brankář seveřanů neměl šanci chytit míček. „Je to hezká vzpomínka a jsem rád, že se střela povedla. Uvidíme, jestli to ještě někdy zkusím v ostrém zápase,“ uvažovala devatenáctiletá opora reprezentace.

Atmosféra v týmu působila uvolněně a všichni se cítili v pohodě. Výhra za výhrou navíc situaci ještě zlepšovala. „Uměli jsme si udělat ze všeho srandu, ale zároveň jsme věděli, kdy muselo jít všechno ostatní stranou a začít se soustředit,“ popisoval Kreysa. Tento mix vedl k největšímu úspěchu v historii českého florbalu.

Kreysu přitom neminulo ani individuální ocenění. Nasbíral totiž dostatek hlasů a objevil se v all-star sestavě juniorského šampionátu. A to vedle spoluhráčů Filipa Formana s brankářem Martinem Halešem. „Velmi si této ceny vážím. Byla to odměna za předvedený výkon nejen pro mě, ale i pro celou lajnu, bez které bych se do all-star výběru nedostal,“ sdělil Kreysa. V jeho formaci nechyběl vedle již zmiňovaného Langera ani křídelník Patrik Šebek, vzadu pak hlídkovali Pavel Sládeček s Ondřejem Sádlem.

Dohromady měl Tatran Střešovice v kádru mistrů světa sedm hráčů. Kreysa je proto rád, že v uplynulém ročníku superligy zůstalo toto jádro pohromadě. „Jsme mladý tým, který pořád sbírá zkušenosti. A myslím si, že jsme na dobré cestě,“ vyzdvihl Kreysa. Pražané v předčasně ukončeném ročníku obsadili šestou příčku po základní části a ve čtvrtfinále hráli s favorizovaným Chodovem 1–1 na zápasy. Je tak vidět, že Tatran i díky mladým reprezentantům patří mezi nepříjemné soupeře.

Kreysovi mužský florbal osobně vyhovuje pro jeho fyzické parametry. Střešovický tahoun, který v posledním ročníku zaznamenal 26 bodů ve 28 utkáních, měří skoro dva metry a umí si vytvářet nebezpečné šance. „Rychlejší a tvrdší florbal se mi zalíbil,“ potvrdil zlatý medailista z Halifaxu.

Následující sezona bude pro Kreysu už čtvrtou mezi dospělými. Proto si přeje, aby se opět výkonnostně posunul a naplnil své cíle jako každý rok předtím. „Chci být ve všech ohledech lepší než minulou sezonu a pomoct týmu k úspěchu,“ zdůraznil Kreysa.

Obrázek