{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


JOSEF PLUHAŘ: NA ANGAŽMÁ V BASILEJI BUDU JEN POZITIVNĚ VZPOMÍNAT

Obrázek ke článku
14. 5. 2020

Josef Pluhař měl po jednom roce v Unihockey Basel Regio zamířit zpět do týmu Technologů a opět se představit českým fanouškům. Nakonec však dostal nabídku z nejvyšší švýcarské soutěže, týmu UHC Thun, kterou nešlo odmítnout. Setrvání v zemi helvétského kříže si tak prodlouží. V rozhovoru odkrývá taje svého švýcarského dobrodružství a také vnímání současné pandemické situace.

Pepo, před pár dny jste uzavřel dohodu s týmem UHC Thun, který se stane vaším novým florbalovým působištěm. Jak k dohodě došlo?
Celkem jednoduše. Dostal jsem od nich v pro mě důležitých ohledech lepší nabídku, než jsem měl od současného klubu v Basileji, a rozhodl se ji využít.

Původně jste měl zamířit do české Superligy, zpět do kádru Technologů. Proč se váš plán nakonec změnil?
Musím říct, že jsme byli s Tomášem Pacákem původně domluveni na jednom roce, ale zároveň jsme oba věděli, že to může být i více. Jelikož mě během roku Švýcarsko natolik zaujalo a ukázalo možnosti, kterých bych chtěl využít, tak jsem ho požádal o změnu naší dohody, na které jsme se nakonec bez problémů domluvili.

Pomohl při rozhodování o přestupu i fakt, že v týmu působí další čeští hráči, Jakub Mendrek a David Šimek?
To jsem popravdě vůbec nebral v potaz. Měl jsem před sebou životně důležitější věci, na kterých moje rozhodnutí stálo. Nicméně musím říct, že je fajn si občas od němčiny odpočinout a popovídat si česky, takže to je určitě výhoda.

Tým však opouští váš bývalý spoluhráč Jan Řehoř. Stihl jste s ním působení v klubu probrat?
Jo, s Uhem jsem byl v kontaktu průběžně během roku, přeci jenom se s ním znám nejvíc z kluků, co byli v Thunu, a bylo dost pravděpodobné, že se potkáme v baráži o NLA. Takže jsme probírali, jak to v klubu funguje a jak se jim daří, ale to jsem vůbec netušil, že tam nakonec skončím.

Stihl jste již poznat kádr a město?
Kromě Kuby a Davida z týmu nikoho zatím neznám, takže se učím jména a obličeje kluků v tuhle chvíli pouze na týmových konferencích. Co se města týče, tak tam jsem se jenom přestěhoval, zařídil za den, co bylo potřeba, a odjel do Čech, takže zatím ne, ale na to bude během léta spousta času.

V současné sezoně jste působil v druholigovém Unihockey Basel Regio. Jaká to pro vás byla zkušenost?
K nezaplacení. Jsem za ni moc rád a vždycky na to budu jen pozitivně vzpomínat.

Než byla sezona ukončena, byli jste na špici NLB. Jak sezonu hodnotíte?
Výsledek jako takový, že jako by vůbec nebyla. Musím říct, že takhle divný pocit jsem ještě nezažil. My jsme vlastně vyhráli semifinálový zápas a postoupili jsme do baráže o NLA a během vyhlašování nejlepších hráčů zápasu jsme se dozvěděli, že to je zároveň poslední zapas. Sportovně jsme nemohli pro postup udělat víc, ale ve výsledku to bylo k ničemu.

Podařilo se vám získat 40 bodů (18+22), což vás vyneslo na třetí místo týmového bodování a desáté místo bodování celé ligy. Jste spokojen?
Určitě jsem od sebe čekal herně i co se týče bodů víc, ale beru to jako daň za první rok v úplně novém prostředí. Navíc primární cíl byl týmový nad tím individuálním. Z toho pohledu hlavně v druhé polovině sezony jsme šli herně nahoru a celé lize dominovali, takže s tím převládá spokojenost.

Jak jste si užíval pobyt na severu Švýcarska po mimoflorbalové stránce?
Dalo se vytěžit určitě víc, na to, kolik jsem měl času, ale snažil jsem se poznat co nejvíce míst po celé zemi, a ještě mi jich spousta zbyla na další rok. Celkově jsem ale spokojený, proto v zemi zůstávám dál.

Basilej je tradičním švýcarským fotbalovým klubem. Měl jste možnost navštívit i nějaká utkání švýcarské fotbalové ligy?
To je jedna z věcí, co mě mrzí. Jelikož se druhá florbalová liga hraje často oba dny během víkendu a víceméně všechny zápasy se nám s fotbalem kryly, tak jsem se chystal vyrazit na Evropskou ligu na jaře, ale bohužel na to už nedošlo. Ale alespoň jsem se byl podívat na MS v badmintonu, co se v Basileji hrálo, a to byl opravdu zážitek.

Veškerý sport, celkově celý společenský život, šel stranou díky propuknutí koronavirové pandemie. Jak jste toto období prožíval? Trávil jste ho ve Švýcarsku nebo jste se při první příležitosti vydal zpět do Česka?
Samozřejmě jsem celou situaci sledoval. Jelikož jsem potřeboval ve Švýcarsku vyřešit nejdřív svoji budoucnost a situace tam byla trošku přijatelnější pro normální život, tak jsem zůstával až do konce smlouvy, tedy do konce dubna, a až pak jsem vydal na pár týdnů do Čech za rodinou a kamarády.

Jak jste se během této doby udržoval v kondici?
Zkraje jsem si stejně jako po konci každé sezony užíval trochu volna na načerpaní fyzických, ale hlavně psychických sil. Pak jsem začal s fyzio cviky a cviky na posílení svalů, které mě limitovaly loňskou sezonu. Nyní už jedu v rámci domácí karantény všechno, co mi možnosti dovolují, a brzy začnu s plnohodnotnou přípravou.

Kdy vám začíná příprava na novou sezonu?
V klubu už začala nějaké tři týdny nazpět. Jak už jsem zmínil, já jsem zatím lehce omezen, ale to je jen dočasný stav a co nevidět budu moct dělat vše, co je potřeba.

Jaké jsou vaše osobní cíle pro tuto sezonu?
V prvé řadě se na ni co nejlépe připravit a pomoct týmu k co nejlepším výsledkům. Na co to bude stačit, se uvidí.

Obrázek