{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


JSEM STŘÍZLIVĚ POZITIVNÍ, ŘÍKÁ PO DOMÁCÍM EFT TOMÁŠ MARTINÍK

Obrázek ke článku
23. 10. 2019

Trenér Tomáš Martiník si domácí EFT vesměs pochvaluje, mrzí ho jen závěr turnaje proti Švýcarkám. S odstupem několika dní už má také jasno, na co se teď bude se svým týmem soustředit v průběhu poslední fáze přípravy na květnový šampionát a co čekat od soupeřů v základní skupině.

„Chtěl bych ho hodnotit pozitivně, ale švýcarská sprška v neděli nás mrzí, protože celé EFT do té doby vypadalo tak, jak jsme si představovali. Bohužel jsme to nedotáhli do toho konce, jaký bychom si přáli. Z tohoto pohledu jsem pozitivní střízlivě,“ shrnuje obecně hlavní trenér juniorské reprezentace.

České florbalistky se na domácím turnaji střetly s týmy světové špičky. „Chtěli jsme hrát s těmito týmy vyrovnaně. Se Švédkami jsme se potkali po roce, takže jsme chtěli hlavně porovnání. Řekl bych, že jsme obstáli – kromě závěru jsme sehráli vyrovnaný zápas, slušně jsme to zvládali do obrany, byli jsme nebezpeční v útoku. V tomto utkání jsme cíl splnili,“ věnuje se Martiník ve svém hodnocení jednotlivým duelům na turnaji.

„Zápas s Finskem se nám podařil skvěle. Řekli jsme si, jak a co chceme hrát, ideálně se to všechno sešlo a zápas byl z naší strany výborný,“ popisuje Martiník sobotní historicky teprve třetí porážku finského týmu. Pak ale přišel nedělní duel se Švýcarskem. „V tom zápase se ukázaly naše neduhy. Úplně to přestalo ladit a najednou jsme nebyli silní na míčku, důslední v obraně a postupem času to bohužel došlo do takové marnosti v některých ohledech.“

Zápasy s nejlepšími týmy světa byly důležitým bodem v přípravě na světový šampionát, který se koná v květnu ve švédské Uppsale. Český tým má tak zhruba půl roku na poslední fázi přípravy. „Bude klíčové pokračovat v trendu, který si teď snažíme držet. Ještě pořád není úplně ideální naše hra na míčku v útočném pásmu. Aktivní a nebezpeční tam nevydržíme být dlouho. V momentě, kdy je soupeř konsolidovaný, vytváříme nepřipravené situace a soupeř využívá brejky, což byl případ právě Švýcarek na EFT,“ zmiňuje Martiník jednu z věcí, na kterou se teď bude se svým týmem soustředit.

„Kromě toho budeme pracovat na souhře jednotlivých formací a hledat, co která pětka může týmu nabídnout, tedy v čem je silná a jak toho využít. Ukázali jsme si, že něco funguje, že jsme schopni reagovat na soupeře tak, jak je na jeho hru třeba, takže se budeme muset umět na jednotlivé protivníky připravit,“ plánuje trenér.

Češky na turnaji poprvé čelily nově se tvořící švédské reprezentaci, na kterou narazí také v základní skupině MS. Tomáš Martiník má jasno v tom, co o nich turnaj prozradil. „Ukázal kvalitu na jejich straně. V zápase nás přehrály v důrazu, v rychlosti na míčku, byly silnější, vyhrávaly důležité souboje. V utkání s nimi budeme muset být extrémně silní, protože několikrát jsme měli míček na lopatě, ale soupeř nám ho v rychlosti vzal, přerušil nám akci, u mantinelu nám nedával prostor. To už je takový klasický švédský styl,“ hodnotí kriticky trenér s bronzovou medailí z posledního šampionátu. Vidí ale i pozitiva české hry: „Na druhé straně jsme si ukázali, že jsou taky zranitelní. A že když my budeme využívat šance a budeme schopni jejich útočnou sílu eliminovat, tak se s nimi dá hrát vyrovnaně. Samozřejmě víme, že i Švédky budou za půl roku někde jinde.

Dalším soupeřem bude na MS tým Lotyšska. „S Lotyškami jsme se potkali v Chomutově, zatím nevíme, zda budou na Polish cupu, a tedy jestli se s nimi ještě potkáme, ale něco o nich už víme. Teoreticky by to měl být nejslabší soupeř, ale první třetina v Chomutově, kterou jsme prohráli 0:1, ukazuje nebezpečí, i když jsme následně soupeře přejeli. Ale hra na individuality, kdy člověk něco podcení, by se nám nemusela vyplatit. Každopádně věřím, že máme sílu zápas zvládnout,“ je si Martiník vědom jistého nebezpečí.

Posledním týmem základní skupiny je Norsko. „Norsko je klasická neznámá. Doufáme, že budou v tom Polsku a že si je trochu oťukneme tak jako v minulém cyklu. Norky byly vždy nebezpečné, ale plus mínus asi víme, jak by se mohly prezentovat. Myslím, že by to s Lotyškami mohl být porovnatelný soupeř. Pro nás jsou to takové ty nebezpečné zápasy, které tým musí vyhrát.“

A jak si trenér českého výběru do devatenácti let užil atmosféru domácího turnaje? „Užil. Fanoušci přišli, atmosféra byla skvělá. V utkání s Finskem, kdy těch fanoušků bylo nejvíc, nás to hnalo a bylo vidět, že si to užíváme jak my, tak i oni. My jsme se na EFT doma těšili i jako realizační tým, podmínky pro přípravu byly skvělé, co jsme potřebovali, to jsme měli, takže jsme spokojeni. O to víc nás mrzí nedělní prohra, kdy jsme tomu všemu nedali tu pečeť, ale jinak je to doma vždy super,“ uzavírá Martiník.

Sestřihy toho nejlepšího z českých juniorských utkání můžete zhlédnout ZDE.

Obrázek