{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

KAMPAŇ #NEŽVÝKEJ! PARDUBICE ŘÍKAJÍ STOP ŽVÝKACÍMU TABÁKU

Obrázek ke článku
před 2 dny

Trend dnešní doby v podobě malých pytlíčků s nikotinem se ve florbale za poslední roky značně rozšířil. A právě to se nelíbí superligovým Pardubicím, které proti žvýkacímu tabáku rozjely kampaň s názvem #NEŽVÝKEJ!.

Rozdíl mezi žvýkacím tabákem a cigaretami je patrný již z názvu tohoto módního trendu - tabák ve formě pytlíčků se totiž nezapaluje ani nešlukuje, nýbrž dává do úst mezi ret a dáseň. Nejde ale o nic méně zdravotně nebezpečného, neboť tabák je v ústech v kontaktu se sliznicí dlouhé desítky minut, což vede k závažným zdravotním rizikům. 

„Žvýkací tabák se stává něčím, co někteří hráči i trenéři považují za normální součást tréninku nebo zápasu. Na rovinu přiznávám, že je to problém i našeho klubu, zřejmě ne tak velký jako jinde, ale bohužel je. Mně osobně nepřijde normální, že si hráč na trénink vezme florbalku, láhev na pití a tabák,“ říká na toto téma sám generální manažer klubu Sokoli Pardubice Martin Zozulák.

„Tenhle tabák je v podstatě stejně škodlivý jako klasická cigareta a neumím si představit, že by hráči nebo trenéři v dnešní době chodili kouřit např. o přestávce během zápasů. Máme pocit, že zde chybí zejména informovanost a osvěta. Většina „žvýkačů“ bere tabák jako něco, co jim nemůže ublížit, a naopak jim pomůže zlepšit jejich sportovní výkon,“ dodává Zozulák mrzutě.

On sám ale přitom ví, jak nebezpečná tahle „kratochvíle“ je, což potvrzuje také odborný garant projektu #NEŽVÝKEJ! lékař Tomáš Soukup. „Žvýkací tabák obsahuje minimálně 28 prokazatelně karcinogenních látek a více nikotinu než cigarety, což způsobuje rychlejší vznik závislosti. Uživatelé žvýkacího tabáku mají stejně jako kuřáci cigaret abstinenční příznaky a odvykání je velmi komplikované a dlouhodobé. Je nutné si uvědomit, že zcela přímý a intenzivní kontakt tabáku s ústní dutinou je vysoce rizikový a vede k poškození nejen ústní sliznice a okolních tkání včetně jazyka a mandlí. Tabákem nasycené sliny poškozují dále i hltan, jícen a slinivku,“ vysvětluje.

A jaký je hlavní záměr této kampaně? „Náš názor na žvýkací tabák je jednoznačný a touto cestou chceme zahájit takový menší boj s tabákem. Zároveň ale chceme přinést do našeho prostředí pravdivé a ověřené informace o tom, jak je žvýkací tabák škodlivý a že skutečně nemá pozitivní vliv na sportovní výkon,” míní generální manažer pardubických Sokolů Martin Zozulák závěrem.

#NEŽVÝKEJ!

Originální článek naleznete ZDE.


Obrázek